Poslednji slučajevi nasilja, od porodičnih tragedija do šokantnih oblika vršnjačkog i seksualnog nasilja, potresli su Srbiju i otvorili pitanja o efikasnosti sistema zaštite. Kako se nositi sa ovim izazovima? Koji su načini da se preokrene društvena klima u kojoj nasilje postaje svakodnevica? U jutarnjem programu Kurir televizije ministarka bez portfelja Tatjana Macura govorila je o sistemskim promenama, prevenciji i važnosti prijavljivanja nasilja.
Tatjana Macura istakla je značaj prijavljivanja nasilja, kao ključnog koraka u rešavanju problema.
- Problem s vestima o nasilju, kada ih čitamo u nizu, jeste da se stvara utisak da sistem ne reaguje. Međutim, primer iz Novog Pazara pokazuje koliko je važna pravovremena reakcija. Savesna građanka je prijavila slučaj i omogućila da se situacija reši. Sistemi postoje, ali ne mogu delovati bez prijave - naglasila je Macura.
Na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i devojčicama održana je konferencija na kojoj je predsednik Aleksandar Vučić istakao nultu toleranciju na nasilje kao državni prioritet.
- Prošle godine, zahvaljujući Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici, izrečeno je čak 32.000 hitnih mera. To su konkretni primeri kako sistem funkcioniše kada se nasilje prijavi - dodala je ministarka.
Da li nasilja ima više nego ranije?
Na pitanje o utisku da je nasilje danas prisutnije nego pre, Macura je ponudila preciznu analizu.
- Podaci iz Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva pravde pokazuju da slučajeva nasilja ima manje. Utisak da ga je više dolazi iz činjenice da se o njemu više govori. To je pozitivan trend jer podiže svest i doprinosi prevenciji, ali ne znači da smo rešili problem. Naprotiv, naslovi nas podsećaju koliko posla je pred nama - rekla je Macura.
Aktivistkinje iz nevladinih organizacija često kritikuju sporost pravosudnog sistema, što može obeshrabriti žrtve.
- Slažem se da sudski procesi treba da budu brži. Nažalost, čak i u razvijenim zemljama, ovakvi postupci dugo traju. Nasilnici često koriste pravne mogućnosti da proces odlože, dodatno otežavajući položaj žrtava. Kao žena i kao ministarka, apelujem na sudove i tužilaštva da ubrzaju procese kako bi žrtve dobile pravdu što pre - istakla je Macura.
Uloga medija i važnost društvene promene
Macura je naglasila da mediji mogu igrati ključnu ulogu u borbi protiv nasilja.
- Mediji bi, pored praćenja slučajeva, trebalo da prate i njihove ishode. To bi poslalo jasnu poruku da nasilnici neće izbeći kaznu. Takođe, neophodno je raditi na promeni društvene svesti - posebno kada su u pitanju stereotipi prema ženama i devojčicama. Treba da ohrabrimo svaku osobu da ne trpi nasilje i da zna da postoji podrška - poručila je ministarka.
Jedan od alata koji može doprineti borbi protiv nasilja je digitalna platforma „Čuvam te“.
- Platforma omogućava anonimno ili identifikovano prijavljivanje nasilja, pruža edukativne sadržaje i direktnu podršku. Nedavno smo upravo putem ove platforme rešili slučaj pedofila, što pokazuje njenu efikasnost. Ovo je način da mladima obezbedimo sigurno okruženje u digitalnom prostoru - objasnila je Macura.
Jedan od rastućih problema u digitalnom prostoru je osvetnička pornografija, o čemu se takođe razgovaralo na konferenciji.
- Postojeći zakoni već pružaju osnov za sankcionisanje, ali praksa njihove primene mora biti unapređena. U toku je javna rasprava o izmenama Krivičnog zakonika, gde se razmatraju strože kazne za zloupotrebu snimaka. Verujem da će nova rešenja doneti konkretne pomake - rekla je Macura.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Poslušajte šta je Tatjana Macura rekla o ravnopravnosti žena: