Planeta

KO TO IDE, KO TO GAZI? EVROPA IMA NOVU VOJNU SILU, BEDEM PROTIV RUSIJE: Uložili basnoslovne pare da bi stvorili zastrašujuću armiju – evo čime sve raspolažu!

Foto: Shutterstock

Poljskaje postala nezaobilazni činilac u redefinisanju odnosa snaga u Evropi. Njen ekonomski rast profilisao je ovu zemlju kao jednu od ključnih država na kontinentu. S rekordnim ulaganjima u naoružanje Poljska postaje i vojna sila, postavljajući se kao glavni oslonac NATO na istoku.

Poljska će ove godine potrošiti 4,12 odsto svog BDP na odbranu, što je dvostruko više od preporuke NATO od dva odsto. Ukupno je Poljska za odbranu dala oko 37 milijardi dolara. Prošle godine je za obranu potrošila takođe impozantnih 3,92 odsto BDP. Poljski budžet za 2025. uključuje još jedan ponovo rekordan izdatak. Potrošiće ukupno 43,6 milijardi evra, najavio je premijer Donald Tusk.

Osim što je rat u Ukrajini simbolično promovisao Poljsku kao zemlju na prvoj liniji odbrane zapadnih vrednosti, naterao je i vlasti u Varšavi na temeljnu vojnu redefiniciju, uključujući modernizaciju oružanih snaga i povećanje odbrambenih kapaciteta.

"Oni su u tom kontekstu unisoni kao društvo. Nova vlast je nastavila kontinuitet stare vlasti, jednostavno taj tempo militarizacije ide napred. Očigledno shvataju da režim u Rusiji ne preza ni od čega i ništa ne žele da prepuste slučaju, pogotovo jer su osetili rusku, tj. sovjetsku čizmu.

"Naoružavaju se i druge evropske države, dosta udaljenije od Poljske, logično je da Poljska onda tu prednjači. Očito su svesni da moraju biti spremni da se ne dogodi ono što niko ne želi", govori spoljnopolitički analitičar Denis Avdagić, prenosiportal "Index".

Upozorenja da je vojska prevelika
Prema stranici "Global Firepower", koja se smatra pristojnim pokazateljem vojnog potencijala, Poljska ima preko 600.000 hiljada pripadnika vojnog osoblja, od čega 202.000 hiljade aktivnih. Ima 468 letelica, od čega 59 borbenih aviona. Ima i 612 tenkova i 45 brodova, ali ne poseduje nosače aviona.

European Security & Defence piše da se poljske oružane snage sastoje od 198.000 vojnika, uključujući 130.000 profesionalnih. Poljska vojska, prema ljudstvu, sada je svakako najveća u Evropi, a bivša vlast je htela da je proširi na 300.000 vojnika.

Neki stručnjaci upozoravaju da je vojska prevelika s obzirom na ograničenja u odgovarajućoj opremi (zauzima 22. mesto u smislu potrošnje po vojniku). Kritičari povlače analogiju s 1939. godinom, kada je Poljska brojčano imala veliku vojsku, ali nisku borbenu efikasnost.

Najnoviji borbeni avioni, "Apači"...
Samo ove godine potpisano je oko 150 ugovora za nabavku naoružanja. Radi se o borbenim avionima, oklopnim vozilima, tenkovima, helikopterima, haubicama i PVO sistemima iz SAD i Južne Koreje.

Još pre rata u Ukrajini Poljska je s SAD dogovorila kupovinu 32 američka borbena aviona F-35A. Oni su naručeni u januaru 2020. godine za 4.6 milijardi dolara. Isporuke su planirane za period od 2026. - 2030. Radi se o najnovijim borbenim avionima pete generacije koji se ističu izuzetnim sposobnostima, poput nevidljivosti za radare ili višenamenske sposobnosti za vazdušne borbe.

Od Južne Koreje nabavila je 12 lakih borbenih aviona FA-50, koji joj omogućavaju da postupno ukine svoje letelice MiG 29 i Su 22 iz sovjetske ere. Tu j još i nabavka dva polovna aviona Saab 340 AEW od Ujedinjenih Arapskih Emirata i bespilotnih letelica Bajraktar TB2, koje je nabavila od Turske.

Krajem avgusta ove godine Poljska je ušla i u projekt nabavke visoko cenjenih 96 jurišnih helikoptera AH-64E Apač. S naoružanjem to će koštati ukupno 10 milijardi evra.

Stiže i gomila tenkova
Poljska je naručila i 180 južnokorejskih tenkova K2 i 366 tenkova Abrams. Smatra se da će se zahvaljujući toj investiciji povući svi tenkovi iz sovjetske ere. Bitan projekt je i borbeno vozilo pešadnije Borsuk. Radi se o domaćem ponosu budući da Borsuk proizvodi jedna poljska kompanija.

Poljska nabavlja i 486 mobilnih raketnih bacača HIMARS po okvirnoj ceni od 10 milijardi dolara. Radi se o modernom višenamenskom raketnom sistemu koji se odlikuje visokom mobilnošću i preciznošću, čime omogućuje napade na velikim udaljenostima.

Pre 6 godina počeli sa ulaganjem u odbranu
Još 2018. Poljska je potpisala najveći ugovor o nabavci oružja u svojoj istoriji, kada se sa Sjedinjenim Državama dogovorila o kupovini odbrambenog raketnog sistema Patriot za 4,75 milijardi dolara.

Foto: Shutterstock

Ovog leta potpisan je ugovor o izgradnji 48 lansera za vazdušne i raketne odbrambene sisteme Patriot. Ovi lanseri M903 proizvodiće se u poljskoj železari i očekuje se da će biti isporučeni poljskoj vojsci između 2027. i 2029.

Osim ovog oružja Poljska je nabavila i stotine raketa vazduh-vazduh od SAD, kao i samohodne haubice "K9 Thunder". Deo njih je isporučen, a ukupno će ih biti 672. Radi se o južnokorejskom proizvodu koji se smatra izuzetno korisnim i ključnim za strateške udare na velikim udaljenostima.

Poljska naručuje i mobilne raketne bacače "K239 Chunmoo", oko 300 komada. I ovde je reč o južnokorejskom višenamenskom raketnom sistemu, sposobnom za lansiranje raznih vrsta raketa, uključujući projektile velike preciznosti na udaljenostima do 300 km.

"Medeni mesec za Evropu se završio"
Analitičar Avdagić iznosi detalje oko ciljeva ovakvog naoružanja.

"Znamo da u Poljskoj nema težnji prema susedima ili želje da se teritorijalno širi ili negira postojanje druge zemlje, ovo je isključivo iz potrebe odvraćanja. To je cena koju plaćaju kako bi odvratili nekog od pomisli da ih napadne. Moramo znati da je medeni mesec za Evropu završio", kaže on i nastvlja:

"Njima je jasno da je bolje biti siguran nego nešto reskirati. Mi smo u velikoj fazi nesigurnosti. Ruski režim ne odustaje, broj njihovih žrtava premašuje žrtve tokom sukoba Sovjetskog Saveza i Avganistana. Puno toga nije normalno, od negiranja postojanja Ukrajine pa nadalje. Čini se i da rusko društvo deli te stavove s režimom koji stalno govori da je Rusija u Ukrajini u ratu protiv NATO, što znači i Evropske unije".

Avdagić dodaje da su Poljaci shvatili da nemaju izbora.

"Čuli smo otvoreno da bi njihova teritorija mogla biti iduća meta. Ne samo da se sad naoružavaju nego su i dobro percipirali da će morati da se naoružaju, pa mi sad dobro vidimo da su neka oružja naručili pre rata u Ukrajini. Računali su i na vreme obuke".

Kurir.rs/Telegraf/Preneo: D. P.