Šume Goča nam čuvaju vodu: Ova planina posebna je iz više razloga, a ova lekovita biljka se ne može naći na drugim mestima
"Po nekim istraživanjima, 40% balkanske flore se nalaze na Goču"
Goč je jedna od najšumovitijih planina u Srbiji, sa 250 registrovanih izvora i 650 biljnih vrsta od kojih je trećina lekovita. Jedna od najmanje urbanizovanih planina nudi turistima bajkovite predele i vidikovce, nudi beg od svakodnevnice i mogućnost da se ponovo povežemo sa prirodom.
- O šumama Vrnjačke banje govorimo sa više aspekata. Prvi je pošumnjenost same opštine koja iznosi 65%, na Goču preovlađuju lišćarsko četinarske šume, a najbitnije je da su ove šume podređene posebnom cilju, vodosnabdevanje prvog stepena - rekao je Milan Kuč, diplomirani inženjer šumarstva.
Ivica Lazarević, master inženjer šumarstva, rekao je da je površina sliva koje obuhvata jezero Selište je 4,18 kilometara kvadratnih, a obuhvata i šume koje daju najkvalitetniju vodu u Srbiji, koja se može piti direktno iz izvora.
- Po nekim istraživanjima, 40% balkanske flore se nalaze na Goču, a istraživanja su pokazala i da ima više lekovitog bilja od Zlatibora, Kopaonika i Tare zajedno - kaže Kuč.
Goč je specifičan po jednoj biljci zbog koje privlači veliki broj turista, a to je medveđi luk:
- Najpoznatiji je ovde kao sremuš, veoma je lekovit i koristi se za začine i salate.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs