Institut za majku i dete

Roditelji odveli ćerku (5) u Institut za majku i dete, sumnjajući da ima upalu: Zbog onog što su lekari videli u njenom vratu operisana je 2 puta za 7 dana

Ilustracija Foto: Printscreen/RTS

Petogodišnju devojčicu iz Beograda roditelji su nedavno doveli u Institut za majku i dete zbog sumnje da su joj upaljenje limfne žlezde. Međutim, otkriven joj je papilarni karcinom štitne žlezde. Prvu operaciju, timovi lekara Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije i Instituta za majku i dete, uradili su pre sedam dana, a drugu danas.

Devojčica koja je zbog uznapredovalog karcinoma štitne žlezde, imala dve operacije, oporavlja se posle intervencija koje su ukupno trajale skoro 8 sati.

Dr Miloš Vasić, specijalista dečje hirurgije sa Instintuta za majku i dete, naveo je da se prilikom pregleda videlo da se ne radi o klasičnom uvećanju.

Foto: Printscreen/RTS

"Postavljena je sumnja, ne odmah na malignitet, nastavili smo sa ultrazvučnom dijagnostikom, pokazala je masu koja je zahvatila celu levu stranu vrata, štitnu i nastavlja se na desnu stranu", dodao je Vasić.

Dijagnostifikovan je papilarni karcinom štitaste žlezde u lokalno uznapredovalom stadijumu, usledila je trka sa vremenom.

Multudisciplinarni tim pedijatara, endokrinologa, onkologa, hirurga i anesteziologa odlučio je da devojčica bude hitno operisana i da operacija bude podeljena na dva dela.

Tokom obe operacije koristili su neuromonitoring, aparat neurostimulator, jer je važno ukloniti tumor ali i sačuvati nerve glasnica, kako devojčica ne bi imala problem sa fonacijom i sa glasom.

Foto: Printscreen/RTS

Najveći problemi nakon operacije

Dr Marko Jevrić, specijalista opšte hirurgije na Klinici za hirurgiju Onkološki institut, kaže da je najveći problem hipoparateroidizam, hipokalcemija koja može da nastane nakon ove operacije.

"Očuvanje paratirodinih žlezda kod dece je teže, one su manje i teško prepoznatljive intraoperativno. To glavna komplikacija koju mi treba da predupredimo preciznom hirurškom tehnikom, očuvanjem žlezda, a odstranjenjem malignog tkiva", istakao je Jevrić.

Dr Ivana Fajerta, specijalista anesteziologije i reanimatologije Instituta za majku i dete, navodi da se kod ovih pacijenata anestezija mora usmeriti na potrebe hirurgije i na potrebe samog oboljenja.

"Prati se funkcija kontinuiranog monitoringa nerva za glas, a da bismo to ostvarili potrebno je da sve vreme pacijent bude bez mišićne relaksacije i da se prati dubina anestezije i analgezije, uz pomoć našeg kontinuiranog monitoringa", rekla je Fajerta.

Prva operacija tog tipa urađena na ovim prostorima

Upravnik Klinike za hirurgiju Instituta za majku i dete prof. dr Aleksandar Vlahović naglasio je da je ovo prva takva operacija koja je urađena na ovim prostorima da se dete u tom uzrastu operiše uz korišćenje neuromonitoringa.

"Ono što je za nas veoma značajno, jeste da je postojala mogućnost da mi ovu situaciju rešimo. Devojčica ima maligni tumor koji zahvata ceo vrat i to je zahtevalo pomoć ljudi koji imaju veliko iskustvo", istakao je Vlahović.

Prva operacija je trajala četiri i po sata, a druga duže od tri. Postoperativni tok je dobar. Posle intervencija i kada se oporavi, devojčica će primati i terapiju jodom.

Kurir.rs/RTS/R.J.

Evo kome možete da se obratite kada operacija pođe po zlu:

This browser does not support the video element.

02:43
ZAŠTITNIK PRAVA PACIJENATA: Evo kome možete da se obratite kada operacija pođe po zlu Izvor: Kurir televizija