ljudi ostali šokirani

U grobnici drevnog vladara pronađena poruka stara 150 godina: Arheolozi u čudu zbog onog što su otkrili (VIDEO)

Foto: screenshot IG/sagastad_official

“Prilično je spektakularno što smo uopšte otvorili grobnicu, to nije urađeno u poslednjih 100 godina. Nameravamo da nastavimo sa radovima, a kasnije se obratimo organizaciji UNESCO”

Norveški arheolozi su odlučili da se ponovo upuste u istraživanje grobnice vikinškog kralja Audbjorna (840 - 870). Grobnica je prvobitno otkrivena 1874, a lokalitet nije proučavan najmanje 100 godina. Sada ih je sačekalo iznenađenje koje nisu očekiali.

Audbjorn je poginuo u bici za Solskjel i sahranjen je sa najvećim vikinškim brodom na svetu, poznatim kao Myklebustskipet. Naučnici žele da njegovo poslednje počivalište nominuju za UNESCO listu svetske baštine, a prilikom poslednjeg istraživanja, pronađena je poruka u boci koju je davne 1874. godine ostavio arheolog Anders Loranž. Upravo je on pronašao grobnicu kralja Audbjorna i želeo da budućim generacijama ostavi lični trag.

“Prilično je spektakularno što smo uopšte otvorili grobnicu, to nije urađeno u poslednjih 100 godina. Nameravamo da nastavimo sa radovima, a kasnije se obratimo organizaciji UNESCO”, kazao je istoričar Jakob Bresden, a preneo The Sun.

Brod je deo bogate vikinške tradicije sahranjivanja, pa su poginuli ratnici ili vladari često sahranjivani sa brodovima, oružjem i drugim vrednostima, što je imalo značajnu ulogu u verovanjima o životu posle smrti.

Dakle, Loranž je pronašao grobnicu, a zatim zakopao poruku koju su pronašle njegove kolege 150 godina kasnije. Nadležni su objavili seriju snimaka s lokaliteta u zapadnoj Norveškoj, prikazujući kako su pronašli bocu i pažljivo je otvorili.

“Ovu grobnica je 1874. godine iskopao Anders Loranž, Antiquarius Norvegiæ. Pokojnici su spaljeni u svom brodu sa oružjem i ukrasima. Oko štita su položeni mačevi, sekire, strele, a pronaši smo i dosta starih testera. Sve je predato muzeju u Bergenu”, stajalo je u poruci.

Informacije o životu Audbjorna i tačnoj ulozi u vikinškoj društvenoj hijerarhiji i politici su prilično oskudne. Više podataka verovatno će biti otkriveno kroz dalja arheološka istraživanja na ovom području.

(Kurir.rs/ M.F.

Rimska grobnica nađena u selu kod Kuršumlije:

This browser does not support the video element.

04:38
Rimska grobnica nađena u selu Kastrat kod Kuršumlije Izvor: KURIR TELEVIZIJA.