"ODRŽITE REČ"

"ODUZELI STE NAM NUKLEARNO ORUŽJE, NAS KOLJU, A VI SE IGRATE" Ukrajinski vojnici besni za saveznike, dok Rusi samo nadiru u neograničenom broju

Foto: EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Kako kaže ukrajinski vojnik, njegova jedinica nije spavala tri dana niti je dobila odmor osam meseci već se teško borila i kod Bahmuta, Avdijivke i Časov Jara.

Jedinice ruske armijske grupe Sever posle teških borbi su ušle u mesto Novoivanovka u Kurskoj oblasti kao i šumski pojas kod mesta Malaja Loknaja.

Ukrajinci Ruse zasipaju dronovima, minobacačkim granatama, a posle toga pokušavaju i kontranapad.

Rusi tvrde da je protivnapad pokušan tri puta, kod mesta Darino, Nikoljevo-Darino i Novoivanovka, ali tvrde kako tu nije bilo uspeha.

Sada više nije nikakva tajna zbog čega su Ukrajinci uopšte ušli u Rusiju, a to je da pretpostavljene mirovne pregovore posle inauguracije Donalda Trampa dočekaju s barem nekim asom u ruci. 

Ukrajinski vojnici Foto: Roman PILIPEY / AFP / Profimedia

Rusi tvrde kako to neće dozvoliti i da je politika Volodimira Zelenskog jedino svrsishodna za što veće gubitke ukrajinske vojske.

Jasno je i zašto Rusi tako žestoko napadaju u Kursku, oni tu teritoriju žele čim pre da vrate kako Ukrajina faktički ne bi imala čime da pregovara, ali kako donose zapadni mediji, taj ruski protivnapad nije bez posledica.

Reporter CNN-a iz Sumske oblasti koja se graniči s Rusijom i iz koje su krenuli napadi na Kursk opisuje neverovatne situacije.

Kaže kako vrlo često napad ruskih jedinica ni ne dođe do direktnog vatrenog okršaja jer snage napadača pokose ukrajinski dronovi.

Kurska oblast Foto: Shutterstock

- Stekao sam utisak da Rusi imaju neograničen broj ljudi. Šalju grupe i gotovo niko ne ostaje živ. I sutradan, grupe opet idu. Sledeći Rusi, čini se, ne znaju šta se dogodilo prethodnim Rusima. Odlaze tamo, u nepoznato. Niko im ništa ne govori o tome i niko se ne vraća - kaže Oleksandr, komandant jedinice 225. jurišne brigade.

I rusko Ministarstvo odbrane objavljuje slične vesti, bivajući ipak manje slikovito, ali tvrdi kako Ukrajinci gube takođe izuzetno mnogo ljudi. Ni jedna ni druga strana u takvim vestima ne objavljuje sopstvene gubitke.

Jedna stvar se na terenu ipak pomalo promenila, a to je da ukrajinski vojnici više teško pronalaze smisao u borbama za Kursku oblast.

Ruska vojska Foto: Printskrin/Ministarstvo odbrane Rusije

Oleksandr je izrazio uverenje da njegova jedinica može da izdrži, ali sve je manje siguran u to zbog čega se bore.

- Ne znam koji je zapravo cilj. Možda bismo trebali da budemo ovde četiri meseca i okrenemo se i odemo, na primer... Ako je cilj zadržati se do određenog datuma, hoćemo - rekao je.

Ukrajinci sada sve više krive Zapad za svoju situaciju, jer se izgleda neće ispuniti obećanje koje je dato posle Majdana.

Upitan koja bi bila njegova poruka Trampu, on je rekao da je to podržavanje bezbednosnih jamstava koja je dao Ukrajini u zamenu za odustajanje Kijeva od svog nuklearnog oružja, u sporazumu iz 1994. godine, Budimpeštanskom memorandumu, u kojem su Rusija, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Države Ukrajini, Belorusiji i Kazahstanu dale jamstva za odustajanje od nuklearnog oružja iz sovjetske ere.

Predsednik Ukrajine, Volodimir Zelenski Foto: Shutterstock

- Oduzeli ste nam nuklearno oružje? Obećali ste nam mesto pod svojim bezbednosnim krovom. Održite reč. Nas kolju, a vi se i dalje igrate, branite svoje interese. Morali ste da date sve od sebe da se ovaj rat završi u dva dana. Ko će verovati rečima SAD ili Engleske, koji se upi*aju pred Rusijom? Izvinjavam se na izrazu - rekao je ukrajinski vojnik.

Priznaje ipak da je Rusija uprkos gubicima vratila 40 odsto teritorija koji su zauzeli Ukrajinci krajem leta.

Kaže kako njegova jedinica nije spavala tri dana niti je dobila odmor osam meseci već se teško borila i kod Bahmuta, Avdijivke i Časov Jara. I on je ponovio priču o navodnim stranim plaćenicima u ruskim redovima, ovaj put su to afrički.

Kaže kako su ruske jedinice na terenu mešavina iskusnih veterana 76. brigade, takvih plaćenika ali i Čečenakoji nisu tako dobro organizovani.

Ipak, kaže i kako toliko reklamiranih Severnokorejaca nije video na terenu.

- Kada ih uhvatimo, ili vidimo nekoga poginulog, onda ćemo znati da su sigurno tamo - kaže Oleksandr.

Izgleda da je komandant ukrajinske vojske, general Oleksandr Sirskij, bio u pravu pre neki dan izjavljujući kako je u pravcu prema Pokrvosku zaista bilo kritično ali da je rusko napredovanje usporeno.

Oleksandr Sirskij Foto: Volodymyr Tarasov / Zuma Press / Profimedia

Ruski vojni blogeri objavljuju kako se borbe i dalje vode u Torecku, a prema samom Pokrovsku ukrajinski položaji ne padaju tako brzo kao pre, iako Rusi i dalje napreduju. Namera Rusa je da prekinu komunikaciju Pokrovsk-Kurahovo.

Napetije je kod Zaporožja gde se Rusi pripremaju na opkoljavanje Boljšaje Novoselke posle čega računaju da bi zauzeli niz susednih mesta, što bi značilo da bi vratili gotovo celu teritoriju izgubljenu u ranijoj ukrajinskoj protivofanzivi.

Primećeno je i okupljanje ruskih snaga koje bi mogle da krenu u veću ofanzivu na Zaporožje, jednu od četiri oblasti koje je Rusija proglasila svojom teritorijom.

Ukrajina nešto bolje stoji u Kupjansku gde Rusi tvrde kako su uspostavili dva mostobrana, ali činjenica je da su odande vesti retke, što znači da Rusi nemaju čime da se pohvale. Činjenica je kako je front življi od Zaporožja do severa, gotovo celom dužinom.

(Kurir.rs/Večernji.hr/Preneo: V.M.)