"Trulež mozga" je reč 2024. godine prema Oksfordu: Odnosi se na društvene mreže, a kad vidite zbog čega, svi ćete se stideti
Reč „trulež mozga” se definiše kao „navodno pogoršanje mentalnog ili intelektualnog stanja osobe, posebno posmatrano kao re
Reč godine, po izboru Oksfordske izdavačke kuće je „trulež mozga” (brain rot), zbog, kako je navedeno u obrazloženju, beskrajnog skrolovanja na društvenim mrežama i sadržaja koji otupljuje um, saopštio je britanski univerzitet Oksford.
U glasanju je učestvovalo više od 37.000 osoba koje su pomogle da se ta reč izabere sa skraćene liste koju je sastavila Oksfordska izdavačka kuća, prenosi Gardijan.
Reč „trulež mozga” se definiše kao „navodno pogoršanje mentalnog ili intelektualnog stanja osobe, posebno posmatrano kao rezultat prekomerne konzumacije materijala, a sada posebno onlajn sadržaja koji se smatra trivijalnim ili neizazovnim”. Oksfordska izdavačka kuća saopštila je da je termin „dobio novu važnost 2024. godine kao termin koji se koristi da bi se izrazila zabrinutost zbog uticaja prekomerne količine onlajn sadržaja niskog kvaliteta, posebno na društvenim mrežama”.
Šef uredništva Oksfordskih rečnika Kasper Gretvol rekao je da reč zatupljivanje govori o jednoj od uočenih opasnosti virtuelnog života i o tome kako koristimo svoje slobodno vreme.
„Nije iznenađujuće što je toliko glasača prihvatilo ovaj termin, podržavši ga kao naš izbor ove godine.Takođe smatram da je fascinantno da su reč zatupljivanje usvojili gen Z i gen Alpha, te zajednice koje su u velikoj meri odgovorne za upotrebu i stvaranje digitalnog sadržaja na koji se termin odnosi”, rekao je Gretvol.
Reči koje su bile u užem izboru uključivale su „demure”, koja je postala popularna zahvaljujući trendu na društvenim mrežama tokom leta, a odnosi se na rezervisano ili odgovorno ponašanje, „dynamic pricing”, gde cena proizvoda ili usluge varira u zavisnosti od potražnje, „slop”, sadržaj lošeg kvaliteta na internetu koji je generisan pomoću veštačke inteligencije. Oksford ( University Pres ) je pri izboru pobednika uzeo u obzir glasanje javnosti kao i komentare i druge analizi pre nego što je to objavio u nedelju.
(Kurir.rs/Politika/M.J)
Ovo su najveće opasnosti na internetu: