I KIM U ŠOKU ZBOG HAOSA U SEULU, POKRENUTA SMENA PREDSEDNIKA JUŽNE KOREJE! Nova drama nakon iznenada uvedenog, pa još brže ukinutog vanrednog stanja
Pokrenut postupak impičmenta južnokorejskog predsednika Jun Suk Jeola
Opozicioni poslanici u Južnoj Koreji podneli su jutros predlog za impičment šefa države Jun Suk Jeola nakon što je predsednik juče iznenada uveo vanredno stanje, pa šest sati kasnije povukao tu odluku nakon što je parlament glasao protiv nje.
BBC prenosi da bi glasanje o smeni Juna trebalo da bude održano u narednih 72 sata, a predsedavajući parlamenta Vu Von Sik bi za dva dana mogao da sazove sednicu na kojoj će se raspravljati o opozivu.
Da bi predlog bio usvojen potrebna je dvotrećinska većina u parlamentu koji ima 300 poslanika, što znači da bi za smenu trebalo da glasa barem 200 njih.
Protiv usvajanja Junove odluke o uvođenju vanrednog stanja juče je bilo 190 poslanika koji su uspeli da uđu u zgradu parlamenta koji je privremeno bio kontrolom vojske i prisustvuju vanrednoj sednici.
Britanski medijski servis navodi da se Severna Koreja još uvek nije oglasila u vezi sa političkim haosom u Seulu.
Vanredno stanje u Južnoj Koreji trajalo je kratko.
Predsednik Jun, koji je proglasio uvođenje novih mera u utorak kasno uveče po lokalnom vremenu, posle masovnih protesta je objavio da povlači odluku, što je potvrđeno na sastanku ministara vlade, prenela je korejska agencija Johnap.
Samo nekoliko sati ranije, poslanici u parlamentu glasali su protiv usvajanja odluke predsednika, ali su iz vojske tada kazali da će sprovoditi vanredne mere sve dok Jun Suk Jeol sam ne povuče odluku.
Jun je u novom obraćanju naciji objavio da će to i učiniti čim okupi dovoljan broj ministara južnokorejske vlade kako bi nova odluka bila pravosnažna.
Dodao je i da je povukao bezbednosne snage koje su bile raspoređene kod skupštine čim su poslanici izglasali ukidanje vanrednog stanja.
Posle predsednikovog obraćanja, okupljeni ispred parlamenta počeli su da slave, javlja agencija Frans pres.
Za i protiv vanrednog stanja
Zaštita Južne od Severne Koreje je bio jedan od razloga koji je naveo predsednik tokom obraćanja o uvođenju vanrednog stanja.
„Proglašavam vanredno stanje kako bih zaštitio Republiku Koreju od pretnje komunističkih snaga Severne Koreje i da bismo eliminisali iz zemlje omražene antidržavne snage bliske Severnoj Koreji“, saopštio je Jun Suk u televizijskom obraćanju naciji kasno uveče.
Potez predsednika bio je neustavan, smatra Li Jae-mjung, predsednik Demokratske partije, koja posle izbora u aprilu ima većinu u parlamentu, prenosi Jonhap.
Policijski kordon čuvao je tokom utorka uveče ulaz u skupštinu, helikopteri su bili na krovu zdanja, dok su okupljeni ispred zgrade pokupšavali da uđu unutra i uzvikivali parole „ne vanrednom stanju“, „ukinimo diktaturu“ i „otvorite vrata“, javljaju reporteri BBC-ja.
Specijalne vojne snage bile su i u zgradi parlamenta, ali još nije poznato zbog čega su raspoređeni tamo.
Odluci o raspisivanju vanrednog stanja se usprotivio i Han Dong-hun, predsednik Partije narodne moći (PPP) iz koje dolazi i predsednik Jun Suk Jeol.
Dong-hun ocenio je da je potez „pogrešan“ i najavio je da će u parlamentu glasati za njeno obaranje.
Službenici Bele kuće u kontaktu su sa vladom Južne Koreje i „pomno prate situaciju”, kazao je portparol američkog Nacionalnog bezbednosnog saveta za televiziju CBS.
Šta kaže zakon?
Vojna uprava znači vladavinu vojnih vlasti u vanrednom stanju i može značiti suspenziju građanskih prava.
Prema južnokorejskom zakonu, vlada mora ukinuti vanredno stanje ako većina u parlamentu - Nacionalna skupština - to zahteva na glasanju.
Isti zakon takođe zabranjuje komandi vanrednog stanja da hapsi poslanike.
Ko je Jun Suk Jeol?
Jun je postao je predsednik Južne Koreje 2022. godine na najneizvesnijim predsedničkim izborima od 1987, pošto je pobedio sa samo 0,7 procentnih poena više od Lija Džae Mjunga, kandidata Demokratske partije.
Podrška južnokorejskom predsedniku opala je u prethodnom periodu zbog više skandala, među kojim je bilo navodno manipulisanje akcijama na berzi i optužbe da je njegova supruga navodno primila skupoceni poklon od sveštenika.
Od aprilskih parlamentarnih izbora predsednik Južne Koreje ostao je i bez podrške u parlamentu, jer većinu ima Demokratska partija, politički protivnik njegove Partije narodne moći (PPP).
(Kurir.rs/BBC/BBC na srpskom/Preveo, priredio i preneo: N. V.)
KIM DŽONG UN SA PUTINOM: