Skoro da nema zgrade kojoj ne treba nova fasada, popravka krova ili novi lift

KAKO DO NOVE FASADE NA ZGRADI U BEOGRADU: Stanari jedne u Studentskoj sa 9 ulaza planiraju da to urade ovako uz podršku Grada! Postoje 2 REŠENJA

Kurir

Za nekoga ko ima ograničena ili skromna primanja, nije realno da može to da plati. Krajem godine planiramo sastanak stambene zajednice, gde će stanari odlučiti...

U Beogradu je skoro 70 odsto stambenih zgrada starije od pola veka. Skoro da nema zgrade u gradu kojoj ne treba nova fasada, popravka krova ili novi lift.

Grad nudi subvencije u iznosu do 20 odsto ukupne vrednosti radova, a rok za prijavu je 15. decembar.

Zgrada u Studentskoj ulici, izgrađena sedamdesetih godina prošlog veka, nikada nije obnavljana. Devet ulaza, jedna fasada i krov. Vlasnici trideset četiri stana u investicioni fond mesečno uplaćuju po 900 dinara. Novca je dovoljno da se okreči ulaz, ali nedovoljno za obnovu fasade.

Uskoro će biti održan sastanak na kome će se stanari izjasniti da li žele da iskoriste ponudu Gradskog stambenog i Skupštine grada o kreditu i subvenciji za fasadu. Upravnik zgrade Aleksandar Stojić navodi da su u pitanju milionske cifre u dinarima.

"Za nekoga ko ima ograničena ili skromna primanja, nije realno da može to da plati. Krajem godine planiramo sastanak stambene zajednice, gde će stanari odlučiti. Nakon toga, planirao sam da predam zahteve Gradskom stambenom i Skupštini grada Beograda", objašnjava Stojić.

Prihvatljive mesečne rate

Zbog visokih iznosa investicija i prihvatljivih mesečnih rata kredita na sedam godina, interesovanje građana je veliko. Svu dokumentaciju u ime stambenih zajednica sada priprema Gradsko stambeno.

Iz JP Gradsko stambeno navode da beleže povećan broj zahteva.

"Trenutno imamo 65 zahteva za lift, 25 zahteva za krov i 20 zahteva za fasadu. Još sedam zahteva odnosi se na druge vrste radova, uglavnom govorimo o krovu, liftu, fasadi i merno-razvodnim ormarima. Ovo je čak iznad naših očekivanja, s obzirom na broj ugovora koji smo ranije potpisivali na godišnjem nivou, kada je otplata bila do pet godina", navodi Igor Ćurčić iz Gradskog stambenog.

Uslov za subvencije

Kada su u pitanju subvencije Grada u iznosu do 20 odsto ukupne vrednosti radova, rok za prijavu je 15. decembar.

Ovu ponudu mogu da iskoriste zgrade koje redovno izmiruju obaveze prema JKP, ali i zgrade koje nisu u sistemu Gradskog stambenog, pod uslovom da sa njima potpišu ugovor.

"Postoje dve sednice. Na prvoj stanari ovlašćuju JP Gradsko stambeno da u njihovo ime sprovede proceduru. Na drugoj sednici, koja se održava za 15 do 20 dana, dobijaju spisak potencijalnih izvođača i bankarskih uslova, te biraju na koliko godina će biti zaduženi", objašnjava Ćurčić.

Kredite za stambene zajednice sa Poštanskom štedionicom realizuje Gradsko stambeno, koje obavlja i stručni nadzor tokom radova. Procenu potrebnih radova i iznos investicije takođe vrše inženjeri ovog javnog preduzeća. U slučaju da je cena previsoka, stanari mogu da odustanu, ali treba imati u vidu da prvi put mogu da računaju i na kredit i na subvenciju.

Kurir.rs/RTS