Kurir televizija

Smrtonosni trend među mladima u Srbiji u porastu! Milutinović upozorava: Najugroženiji od 18 do 24 godine, posledice su fatalne

Shutterstock/Kurir televizija

Dok zemlje širom Evrope stavljaju gas smejavac na listu zabranjenih supstanci, u Srbiji njegova upotreba među mladima beleži zabrinjavajući rast. Ova supstanca, poznata i kao azotni suboksid, koristi se u medicinske svrhe, ali zloupotreba u noćnim klubovima i na žurkama predstavlja ozbiljan problem.

Za jutarnji program govorio je Dejan Milutinović, iz Strukovnog udruženja sektora bezbednosti, gde je upozorio na posledice zloupotrebe ovog gasa i potrebu za hitnom reakcijom zakonodavaca.

- Azotni suboksid je bezbojan gas sa slatkastim ukusom i mirisom. Koristi se u medicinske svrhe, poput anestezije tokom porođaja. Međutim, svaka zloupotreba, pa i zloupotreba ovog gasa, može imati ozbiljne posledice, uključujući i smrtni ishod. Najugroženija je mlađa populacija, starosti između 18 i 24 godine, koja koristi ovaj gas zbog osećaja euforije i slobode. Posledice su brojne i ozbiljne: neurološki problemi, psihički poremećaji, nedostatak vitamina B12 koji šteti nervnom sistemu, a može doći i do napada neuroze, glavobolja, pa čak i trajnih povreda kod osoba sa već postojećim problemima poput tumora na mozgu ili povreda glave - rekao je Milutinović i dodao:

Kurir Televizija 

 - U Velikoj Britaniji ovaj gas je zabranjen za slobodnu prodaju i dostupan je samo u zdravstvenim ustanovama i stomatološkim ordinacijama. Nažalost, kod nas još uvek nije prepoznat kao problem u zakonodavnom sistemu. Potrebno je da se prati situacija i donesu izmene zakona koje bi omogućile strožu kontrolu nabavke i upotrebe ovakvih supstanci.

Milutinović je potom istakao šta građani mogu da urade ukoliko primete zloupotrebu ovog gasa, recimo na žurkama ili drugim okupljanjima.

- Svaka sumnja ili saznanje da se gas koristi ili distribuira treba da se prijavi policiji. Iako pravosudni organi ponekad ne prepoznaju sve aspekte ovakvih slučajeva, svaka prijava je važna. Važno je edukovati mlade o štetnosti ovog gasa i objasniti im dugoročne posledice. Takođe, zakonodavci bi trebalo da reaguju uvođenjem strožih kontrola i kaznenih mera za ovakve slučajeve. Sudska praksa mora biti usklađena sa realnošću na terenu, jer dileri i korisnici droga stalno menjaju metode delovanja. Potrebno je da svi, od zakonodavnih tela do pravosudnih organa, idu u korak sa tim.

This browser does not support the video element.

07:34
Smejavac - smrtonosni trend među mladima u Srbiji: Zakon i edukacija hitno potrebni Izvor: Kurir televizija

Potom je otkrio zbog čega su mladi najviše pogođeni i zašto su upravo oni najpodložniji zloupotrebi ovakvih supstanci.

- Zloupotreba ovog gasa u Evropi naglo je porasla tokom i nakon pandemije kovida. Mladi su u tom periodu tražili bekstvo od depresije, anksioznosti i osećaja nemoći. Gas pruža privremeni osećaj euforije i slobode, što ga čini primamljivim za populaciju koja nije dovoljno edukovana o njegovim posledicama. Nažalost, mladi često nemaju dovoljno znanja da prepoznaju opasnost. Manipulacija njima je laka, a to je jedan od ključnih problema koji treba rešavati edukacijom i preventivnim merama.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

Šta je opasna droga krokodil? 

This browser does not support the video element.

05:06
DROGA "KROKODIL" IZJEDA MESO! Stručnjaci upozoravaju: Ovo je jedina stvar opasnija od droge, kokain seku izlomljenim staklom! Izvor: Kurir televizija