Plemenitost koja se retko sreće

Na vratima jednog beogradskog restorana okačen je natpis koji je obišao Srbiju: Razlog je jedan Dragan i njegova potresna priča iz detinjstva

Foto: Espreso/Filip Plavčić

Reči koje su is ispisane na vratima beogradskog restorana "Tajni začin", čiji je vlasnik Dragan Đurić, govore o humanosti, nesebičnosti i dvano zaboravljenoj solidarnosti i ljudskosti.

"Ako ste gladni, a nemate novca - ovde uvek možete dobiti neki topli obrok. Platićete kad budete imali novca, a i da ne platite... Niko ne zaslužuje da bude gladan. Vratimo veru u ljudskost".

Ovo su reči koje su is ispisane na vratima beogradskog restorana "Tajni začin", čiji je vlasnik Dragan Đurić, a koje govore o humanosti, nesebičnosti i dvano zaboravljenoj solidarnosti i ljudskosti. 

Foto: Espreso/Filip Plavčić

 Slika ovog natpisa na ulazu je ovih dana ponovo postala viralna na društvenim mrežama, iako ovaj natpis postoji već godinama.

Dragan je, kako je pisao Noizz, na ideju o besplatnom obroku došao, nakon što je video čoveka kako stoji ispred vitrine sa hranom i pretura po džepovima.

Foto: Espreso/Filip Plavčić

Đurić mu je prišao. Pitao ga je šta želi da pojede, međutim ovaj mu je odgovorio kako nema dovoljno para. "Nema problema, vidim da ste prvi put", rekao je Dragan i istog trenutka se setio priče uz koju je odrastao.

- Moj otac je 50-ih godina bio šegrt u američkoj ambasadi. U vreme gladi, moja porodica koja je živela ispod Avale u jednom selu, nije imala dovoljno novca. Radnici su ga često slali da im kupuje doručak, međutim, pošto nije mogao da kupi i sebi, često se sklanjao od njih dok oni klopaju da ne bi provocirao pogledima - rekao je on ranije za Noizz.

Foto: Espreso/Filip Plavčić

Kasnije su ga radnici primetili i prihvatili, ali ta priča ostaje kao nešto zauvek urezano u glavi jednog deteta i proganja vas čitav život. To je pokrenulo Dragana koji kaže da pripada grupi ljudi u kojoj je čovek u centru pažnje.

Sve se desilo za Uskrs kada je njihova komšinica prolazila sa detetom, videla obaveštenje na vratima i izbacila ga na Fejsbuk, sve ostalo je istorija. Bez obzira što se vremenom pročulo za humanost porodice Đurić, broj gostiju je uglavnom isti. Pravila kada su u pitanju gosti koji dolaze na besplatan obrok nema. Nekada dođe pet, a nekada nijedan.

- Da nismo zamračili kao narod, ništa od ovoga ne bi bilo primećeno - rekao je Dragan tada skromno.

Foto: Espreso/Filip Plavčić

Ovaj vlasnik restorana vodi se zakonom karme "Dobro čini - dobrom se nadaj", zato svoje goste koji dobiju besplatan obrok ne ispituje, odnosno, kako je ispričao kroz smeh, ne traži im imovinsku kartu. I nema utisak da je bilo ko zloupotrebio njihovu humanost.

- Čitam neke komentare u kojima kažu "neka ga bog nagradi". Ja sam već nagrađen, hvala vam. Imam ženu, troje divne dece i sve ostale materijalne stvari padaju u vodu - ispričao je Dragan koji ima jako važnu poruku:

- Neka svako u svom domenu učini ono što je do njega, neka vozač autobusa kaže ljudima "dobar dan" pa i to je samo po sebi divna stvar. Posle svakog dobrog dela čovek se oseća sjajno, pa tako je i moja duša ispunjena. Kao što je napisano na kraju mog obaveštenja... Vratimo veru u ljudskost - zaključio je Dragan.

Foto: Espreso/Filip Plavčić

Ovo inače nije prvi put da Đurići čine dobro delo. Za vreme poplava u Obrenovcu 2014, hranili su 20-ak žena i dece u obližnjem hostelu. Pritom, postoji sjajna akcija za studente Ekonomskog fakulteta koji imaju deset posto popusta, a za svaku dobijenu desetku dobijaju besplatan obrok. Kada finansijska situacija to bude dozvolila, Dragan planira uvođenje stalnog popusta za penzionere, kao i gratis obroka za trudnice.

Porodica Đurić na čelu sa Draganom, održala je čas lepog ponašanja i barem na kratko vratila veru u humanost. Đurić smatra da svako od njegovih kolega može da učini tako nešto, a da li će ostali slediti njegov gest - ostaje da vidimo.