KURIR TELEVIZIJA

Trulež mozga i opasna igra dopamina nova su epidemija: Koliko još možemo da izdržimo pod teretom 34 gigabajta informacija dnevno? Ovo stvara veću glad za njima!

Foto: Shutterstock

"Trulež mozga" reč je godine, prema Oksfordskom rečniku. Taj termin podrazumeva provođenje dosta vremena na internetu i upijanje raznih nepotrebnih informacija, pogotovo na društvenim mrežama. Istraživali smo koje su posledice prekomerne konzumacije onlajn sadržaja i kako se zaštiti.

Većina nas kada se probudi najpre uzima u telefon u ruke, a potom proverava šta ima novo na društvenim mrežama i portalima. Informacije su lako dostupne, što stvara sve veću glad za njima.

- Na internetu, na društvenim mrežama dnevno provedem nekih sat do sat i po vremena.

- Najviše provedem na jutjubu slušajući muziku, ponekad sportske novosti vezano za sport - rekli su neki od građana. 

Foto: Kurir Televizija

Odrasla osoba, prema istraživanjima, samo tokom dana čuje ili pročita više od 100.000 reči, a mozak obradi oko 34 gigabajta informacija.

Prevelikim koripženjem društvenih mreža, upotrebom informacija koje su veoma konfuzne, koje mogu i da budu oprečne mi u stvari ne saznajemo ono što je realnost i treba imati u vidu da postoji i nešto što se zove hibridno ratovanje na društvenim mrežama, a to je veliki priliv dezinformacija, neistina, laži, demantovanja aksiona, rušenje nekih tradicionalnih stavova i istina - rekla je Snežana Repac, psiholog.

Prednosti interneta su socijalizacija i održavanje kontakta sa bližnjima. Međutim, kao posledica može doći do zavisnosti. Javljaju se i razdražljivost, nesanica, anksioznost, problemi sa vidom. Rešenje je u digitalnom detoksu, kažu stručnjaci, a više o tome govorio je Istok Pavlović, medijski stručnjak.

Foto: Kurir Televizija

- Znači ako već moramo zbog posla da proveravamo mail ili viber, da kažemo sebi okej, ja ću to raditi na svakih sat vremena po pet minuta maksimum, odgovoriću na bitne poruke i tu je kraj, a ostatak vremena se treba fokusirati na stvari koje su rad na jednoj temi bez proveravanja notifikacija, vibera i ostalog.

Koliko god bili navučeni na notifikacije i nagradu u vidu dopamina koji naš mozak naglo dobije prilikom ionlajn pretrage, ne treba zaboraviti da sličan efekat izazivaju i drugi oblici zavisnosti, poput kocke ili narkomanije. Tome u prilog govori i podatak da je najmlađi zavisnik od interneta u našoj zemlji ima svega 4.godine.

This browser does not support the video element.

03:32
Trulež mozga i opasna igra dopamina nova su epidemija: Koliko još možemo da izdržimo pod teretom 34 gigabajta informacija dnevno? Ovo stvara veću glad za njima! Izvor: Kurir televizija

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

This browser does not support the video element.

02:58
Preterujemo sa suplementima, to može dovesti i do karcinoma! Štetimo jetri i bubrezima u potrazi za imunitetom - slušajte lekare, ne internet "stručnjake"! Izvor: Kurir televizija