Dobijamo novi sistem e-bolovanja! Od marta pacijenti neće morati bolesni da donose doznake, evo kako će funkcionisati
Svrha sistema elektronskog bolovanja je da poveže sve institucije koje su važne za pacijenta, a to su poslodavci, zdravstvena ustanova, odnosno lekari i RFZO. Građani više neće morati da bolesni donose doznake, ističe Emilija Ničić iz NALED
Svi koji su zbog bolesti prinuđeni da otvore bolovanje od marta naredne godine više neće morati da, u trenutku kad im je loše, brinu o tome kako da poslodavcu dostave doznake, već će se potvrda o privremenoj sprečenosti za rad dostavljati od strane lekara i zdravstvene ustanove elektronskim putem, a isto tako će se i zaključivati bolovanje!
- Svrha sistema elektronskog bolovanja je da poveže sve institucije koje su važne za pacijenta i sam sistem otvaranja bolovanja, a to su poslodavci, zdravstvena ustanova, odnosno lekari i RFZO. Svrha sistema je da se olakša građanima, koji više neće morati da bolesni donose doznake poslodavcu, već će poslodavac direktno imati uvid u te informacije od strane zdravstvene ustanove - kaže za Kurir Emilija Ničić iz NALED, dodajući:
- Kad lekar zaključi da je potrebno bolovanje i to unese u sistem, informacija o tome ide direktno poslodavcu, bez potrebe da ga pacijent u papirnom ili bilo kom drugom obliku dodatno obaveštava.
Lekari će, objašnjava, navesti predviđeno trajanje bolovanja i u nekim slučajevima će biti potreban kontrolni pregled, a kad ne treba - sistem će sam generisati doznake i slati ih poslodavcu.
- Bitno je naglasiti da poslodavac neće imati uvid u medicinsku dokumentaciju pacijenta, već samo informacije o tome kad je bolovanje otvoreno i koliko bi trebalo da traje.
Nikola Radoman, savetnik za digitalizaciju u Ministarstvu zdravlja, kaže za Kurir da bi pilot testiranje e-bolovanja trebalo da počne početkom prvog kvartala 2025. godine.
- Pacijent ne odlazi u ustanovu samo po doznake, već kad je zaista potrebno da se radi kontrolni pregled radi ocene zdravstvenog stanja i odluke da li je bolovanje potrebno produžiti ili zaključiti. Poslodavcu će takođe biti dostupne informacije i potrebna dokumentacija o bolovanju. Slučaj bolovanja se digitalnim putem, ako je potrebno, šalje na lekarsku komisiju s pratećom dokumentacijom. Ukoliko postoji kompletirana dokumentacija u elektronskom obliku, pacijent ne mora da nosi papirnu sa sobom, a i u većini slučajeva ne mora fizički da odlazi na lekarsku komisiju, osim kada komisija ili specifičnost odluke komisije to zahtevaju.
Osim ovog, postoji i ideja, na čemu se takođe radi, da se elektronski kartoni umreže, odnosno da lekari iz jedne ustanove mogu da vide karton pacijenta koji se leči u nekoj drugoj.
- Time je obezbeđen očigledan benefit koji se ogleda u bržem pristupu sveobuhvatnim medicinskim podacima pacijenta, a time i u ubrzanom i olakšanom radu lekara, te poboljšanju procesa preventive i dijagnostike, posledično i efektivnije zdravstvene nege i efikasnije zdravstvene zaštite pojedinca - objašnjava Radoman.
Dr Slaviša Božić, direktor Doma zdravlja Leskovac, kaže da će sistem e-bolovanja olakšati funkcionisanje pacijentima, poslodavcima i lekarima.
- Ljudi koji su bolesni više neće morati da razmišljaju o doznakama. Ima i pacijenata koji nisu upoznati s propisima, pa se dešava da zakasne s donošenjem doznaka, a propisi kažu da onaj ko dokaz o bolovanju ne dostavi u roku od tri dana može automatski dobiti otkaz - objašnjava on i dodaje da će na ovaj način biti i bolja kontrola bolovanja.
Posebno je dobro, kaže on, što će umrežavanjem kartona lekari odmah imati uvid u kompletno zdravstveno stanje pacijenta.
- Neće morati da donose prethodne izveštaje lekara i dokumentaciju od čega je sve bolovao i koju terapiju uzima. Pacijenti nekad i ne znaju sve to. Nisu sigurni koje lekove piju i koju terapiju uzimaju. Sistem je izuzetno važan i kod urgentnih stanja. Ako, na primer, pacijent padne na ulici i ima samo ličnu kartu, lekar može odmah da vidi od čega je bolovao i celokupno njegovo stanje. Na taj način se skraćuje dijagnostika, a i smanjuje mogućnost eventualnih grešaka - objašnjava Božić.
Deca se često razboljevaju, a dok su roditelji u brizi za njih, moraju da razmišljaju i kako da dostave doznake o bolovanju, a nakon toga, kada dete ozdravi, da čekaju red za zaključenje bolovanja.
Pedijatar dr Saša Milićević kaže za Kurir da će njima sistem e-bolovanja dosta značiti.
Prednosti za pacijenta
- Ne mora bolestan da brine kako će dostaviti doznake poslodavcu
- Ne odlazi u zdravstvenu ustanovu da bi zaključio bolovanje ako nije potrebna kontrola
- Poslodavcu se automatski dostavlja potrebna dokumentacija o bolovanju
- Slučaj bolovanja se digitalnim putem, ako je potrebno, šalje na lekarsku komisiju s pratećom dokumentacijom
Prednosti za zdravstveni sistem
- Otvara se jedinstvena centralna evidencija privremenih sprečenosti za rad sa uvidom u istorijat i detalje bolovanja osiguranika
- Jednostavno vođenje bolovanja od strane lekara
- Manje administrativnih poslova za lekara, a više vremena da se posveti lečenju pacijenta
- Pored toga što brinu za decu kad se razbole, roditelje uhvati muka od papirologije i čuvenih doznaka. Ovaj sistem će to pojednostaviti, a olakšaće i lekarima, jer će imati manje posla oko te papirologije.
NOVI SISTEM BOLOVANJA