KURIR TELEVIZIJA

"Prostor fabrike i rudnika oduzimaće manje od 1% obradive površine u tom kraju" Prof. dr Jovović o iskopavanju litijuma: 2021. godine je usvojen ovaj plan!

Foto: Kurir Televizija

Za projekat „Jadar“ jedan deo javnosti još uvek predstavlja kao apokaliptični poduhvat koji ništa dobro neće doneti Srbiji, ali mogu se čuti i racionalniji glasovi koji objašnjavaju da je iskopavanje litijuma budućnost i da država treba da uskoči u te zlatne kočije, jer one prolaze samo jednom.

Litijum, gledano iz ugla struke je sirovina broj jedan u svetu, a sve relevantne svetske prognoze predviđaju da će eksploatacija litijuma doživeti ogromnu ekspanziju do 2050. godine.

Foto: Shutterstock

Povodom razjašnjavanja nedoumica po pitanju litijuma, gost jutarnjeg programa na Kurir televizije bio je prof. dr Aleksandar Jovović, profesor Mašinskog fakulteta.,

- Kada pogledate sliku stanja baterija, ona je lošija nego što je bila, propala je najveća kompanija za proizvodnju, ali vidite da ekspanzija kritičnih sirovina stalno ide napred. Poremećeno je stanje na tržištu od kovida i ratova, ali deluje da tehnološka revolucija ide svojim tokom, a možda će ona biti mrvicu sporija, nego što se očekivalo. Srbija je tu gde jeste, ima priliku da to zahvati, a imala je priliku da već bude malo brža od ostalih, a možda je to mnogima i smetalo, pa se napravilo dosta problema u poslednjih par godina. Veliko je pitanje u svemu gde ima puno novca, svetske politike, a Srbija ima neku svoju šansu, ako ništa drugo, barem da stručno prorazgovara i da vidi šta može da iskoristi.  

Jovović se dotakao domena poljoprivrede:

This browser does not support the video element.

04:00
Prof. dr Jovović o iskopavanju litijuma: 2021. godine je usvojen ovaj plan! Izvor: Kurir televizija

- Kada je rađen prostorni plan posebne namene, još tada su urađena neka istraživanja. To je usvojeno 2021. godine, a pokazalo se da je suživot moguć. Sva istraživanja koja su kasnije rađena takođe pokazuju da je suživot moguć. Na samom prostoru fabrike i rudnika, što je 200 hektara ili manje od 1% obradive površine u tom kraju, naravno da neće biti, to je kao i svaka fabrika, kao što i na vašem prostoru, na vašoj televiziji, ovde niko ne može da sadi ništa, ali 50 ili 100 metara odatle može. Tako i tamo. Kada pogledate naše kopove, naše termoelektrane, velike fabrike koje se nalaze na obodima manjih ili većih mesta u Srbiji, vi vidite da poljoprivreda i sve ostalo živi najnormalnije godinama.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir.rs

KNEŽEVIĆ O LITIJUMU NA KURIR TELEVIZIJI:

This browser does not support the video element.

01:53
Knežević: Čak i da litijum izazove štetu, ona ne bi uticala na širu životnu sredinu Izvor: Kurir televizija