Ovo su bili simptomi

"Limfni čvorovi na preponi su bili veličine pesnice!": Ksenija po povratku sa egzotične destinacije saznala da ima ovu infektivnu bolest!

Foto: Profimedia

Ksenija, koja je dobila mononukleozu i koja je nedavno izašla iz bolnice, ispričala je koje je simptome imala pre nego što joj je dijagnostikovana bolest koju nazivaju i "bolest poljupca".

Mononukleoza je akutna infektivna bolest koja se može javiti kod svih uzrasnih kategorija, ali najčešće pogađa mlade ljude od 15 do 25 godina starosti. Nakon što virus uđe u telo, može proći čak do mesec dana dok se ne pojave prvi simptomi.

Jedna Ksenija, koja je dobila mononukleozu i koja je nedavno izašla iz bolnice, ispričala je na Tiktoku gde ima nalog "xendzoo" koje je simptome imala pre nego što joj je dijagnostikovana bolest koju nazivaju i "bolest poljupca".

Foto: Tik Tok Printscren/Xendzoo

- Mononukleoza je u narodu poznatija kao bolest poljubca i najčešće se, eto, dešava u tom tinejdžerskom dobu, kada krenemo da se ljubimo. Ali, naravno, ne mora da znači da ćemo je tada dobiti i da nam je prenala osoba koja nas je poljubila - započela je ona i dodala:

- Prvi simptomi koji su se meni pojavili bili su otečeni linfni čorovi na preponi. Ja sam tu digla paniku, jer sam mislila da sam dobila kilu. Naime, taj dan sam sletela u Beograd, bila sam na Šri Lanki i mislila sam da sam dobila kilu, jer sam ceo dan nosila kofere po aerodromu. Nije mi bilo jasno zašto ja da dobijem kilu, nije mi to bilo toliko teško, ali, eto, opet - teglila sam - priča Ksenija.

Ilustracija Foto: Profimedia

Sačekala je jutro da vidi da li će se nešto promeniti, međutim to se nije desilo.

- To mi je toliko oteklo na preponi, da je bilo veličine pesnice. I bilo je jako bolno. Sačekala sam tu noć da prođe i ujutru sam otišla na ultrazvuk, međutim na ultrazvuku su mi rekli da nije kila, već da su otečeni linfni čorovi i da sam najvratnije pokupila neku bakteriju baš na putovanju - priča ona.

Ksenija je počela da pije antibiotike i to narednih desetak dana.

- Međutim, svakog dana sam imala temperaturu. Javila bi se posle podne, negde oko 16-17 sati. Jedno veče mi je bila 38 stepeni, a ostalih dana je bila malo preko 37. I uveče sam imala jake migrene, što je za mene bilo veoma čudno, jer nikad u životu nisam imala migrene - priseća se.

Kako infekcija nije prolazila, otišla je u Čačak na Infektivnu kliniku da uradi analize gde je i saznala da boluje od mononukleoze.

Infektivna mononukleoza je, inače, uzrokovana Ebstein-Barovim virusom (EBV).

Ilustracija Foto: Profimedia

Širi se uglavnom putem pljuvačke, odnosno vazdušno-kapljičnim putem, te joj je drugi naziv „bolest poljupca“. EBV je virus koji ostaje u stanju mirovanja u telu, povremeno postaje aktivan, ali ne izaziva značajne simptome. Kada je virus aktivan, može se preneti na druge. Stoga je moguće, iako retko, dobiti mononukleozu od nekoga ko nije očigledno bolestan. Simptomi mogu biti slabiji kod dece mlađeg uzrasta, dok kod adolescenata i mladih odraslih, često izaziva intenzivnije simptome zbog kojih je potrebno strogo mirovanje dok infekcija ne prođe.

Nakon što virus uđe u telo, može proći do mesec dana pre nego što se pojave simptomi. Prvi simptomi obično uključuju umor, groznicu, glavobolju i bolove u mišićima. Mnogi ljudi osećaju ekstremni umor pre nego što imaju bilo kakve druge simptome. Posle samo nekoliko dana groznice i bolova, grlo postaje bolno, a limfni čvorovi (žlezde) na vratu postaju sve veći.

Ilustracija Foto: Profimedia

Drugi uobičajeni simptomi su gubitak apetita, mučnina, bolovi u zglobovima, osip ili bol u stomaku.

Dijagnoza mononukleoze se uspostavlja na osnovu seroloških ispitivanja, anamneze, kao i analizom krvne slike.