Dok je gledala u telefon, autobus se u sekundi stvorio ispred nje: Lekari su ovoj studentkinji morali da amputiraju nogu, nakon godine borbe sada je model
Ugledavši crveni bljesak krajičkom oka, tada 22-godišnjakinja dočekala je talas adrenalina i šoka dok je autobus pregazio njeno desno stopalo.
Život Džordžije Stanard se nepovratno promenio jednog jesenjeg popodneva 2019. kada je lutala ispred londonskog autobusa dok je konsultovala svoju aplikaciju Google mape.
Ugledavši crveni bljesak krajičkom oka, tada 22-godišnjakinja dočekala je talas adrenalina i šoka dok je autobus pregazio njeno desno stopalo. Na putu da se nađe sa prijateljem na ručku u obližnjem Clapham Junctionu, Džordžija je nehotice izašla na autobusku traku.
Srećom, studentkinja istorije umetnosti nije zalutala dalje na put jer je inače bila nepovređena. U početku nije osećala nikakav bol, pa je počela da paniči tek kada je hitna pomoć stigla na lice mesta i pokušala da očisti ranu. U zadnjem delu vozila hitne pomoći, Džordžija se prisetila da je pitala bolničare da li će umreti i odmah prihvatila činjenicu da će joj biti potrebna amputacija.
Amputacija noge
Tom prvom operacijom lekari su joj uklonili desnu nogu, ali samo nekoliko dana kasnije ponovo se našla u operacionoj sali kako bi joj još jednom amputirala deset centimetara ispod kolena. Sada, prilično neverovatno, pet godina nakon nesreće, Džordžija je koristila svoj invaliditet kao inspiraciju da postane uspešan model na modnoj pisti i snimala je za neke od najvećih svetskih brendova.
Prisećajući se dana posle tih operacija, Džordžija je ispričala veliku zahvalnost koju je osećala, a ne osećaj sažaljenja.
Suočavanje
U razgovoru za Times Magazine rekla je: „Osećala sam se tako srećnom što je to bila moja noga, a ne moj život. Da sam izašla sekund kasnije, lako bih mogao da umrem ili da imam trajnu povredu glave... Sećam se da sam imao taj izrazit glas u glavi koji je govorio:
"Ovo će biti od tebe, a ovo je tvoje svrha. Ne mora još da bude jasno, ali verujte da će iz ovoga proizaći nešto zaista veliko i dobro.' I to me nikada nije napuštalo'.
Koristeći ovaj glas kao motivaciju, Džordžija je započela oporavak u rehabilitacionom centru u Keningtonu, u južnom Londonu, gde je bila suočena sa realnošću izazova koji je pred njom. Budući da je bila jedini pacijent mlađi od 50 godina na svojoj jedinici, provela je mesec dana učeći kako da ponovo hoda na protezi i borila se sa načinom razmišljanja da je imala još toliko godina ispred sebe. Tih prvih nekoliko godina nakon njene amputacije, Džordžija je uglavnom bila vezana za invalidska kolica zbog otoka oko proteze. Sa svojom nogom koja je toliko promenila oblik, prošla je kroz 11 protetskih promena nogu za samo devet meseci.
Džordžija se priseća ovih trenutaka kao najtežih u svom oporavku, jer je bila primorana da puzi uz stepenice zbog bola oko amputacije. Ovaj period se takođe poklopio sa početkom blokade Covid-19, zbog čega se iselila iz svog studentskog smeštaja u obližnji stan sa svojom mamom nakon što je pretrpela, kako je rekla, psihički slom.
Oporavak
Nakon tri meseca lečenja naučila je da živi sa svojim novim ekstremitetom dok je ostatak sveta stao tokom pandemije, Džordžija je osetila da se vraća osećaj normalnosti i anksioznost je nestala. Uprkos njenom neverovatnom oporavku i fizički i psihički, neki svakodnevni zadaci ostaju izazov.
Na primer, obilazak užurbanog grada kao što je London javnim prevozom može se pokazati iscrpljujućim, posebno na linijama metroa gde Džordžija pokušava da zatraži mesto zbog činjenice da može izgledati sposobna u pantalonama.
Radni život Džordžije je takođe ojačao u poslednje tri godine nakon što ju je preko Instagrama regrutovala inkluzivna agencija za modele.
Posle izvesne početne strepnje i konsultacija sa svojom majkom, Džordžija je odlučila da napravi skok u svet manekenstva. Njena spremnost da izađe iz zone udobnosti odmah je nagrađena njenim prvim snimanjem.
(Kurir.rs/M.J)
Nataša Kovačević godinama je simbol borbe: