"OVO JE KLJUČNA GODINA ZA SVETSKI POREDAK!" Profesor upozorava: Fukujamina predviđanja ne bi trebalo da nas raduje, nalazimo se na raskrsnici...
Sukobi na Bliskom Istoku, povlačenje Bašara Al-Asada iz Sirije i globalna politička previranja otvaraju pitanja o budućnosti međunarodnog poretka i poziciji Srbije u svetu. Gosti emisije "Puls Srbije" - profesor Zoran Stojiljković, politički analitičar Zoran Vuletić, ekonomista Vladimir Đukanović i novinar Filip Rodić - analizirali su aktuelne događaje i njihovu širu perspektivu.
Profesor Zoran Stojiljković istakao je da trenutni globalni poredak prolazi kroz duboke transformacije.
- Period neizvesnosti je pred nama, a godine poput 2025. i 2026. biće ključne za definisanje budućeg svetskog poretka. Kraj ideje o liberalnoj demokratiji kao jedinom modelu, što je Fukujama predviđao 1989. godine, ne bi trebalo da nas raduje. Svet može krenuti ka multipolarnoj stabilnosti, ali isto tako i ka multipolarnoj anarhiji - upozorio je Stojiljković.
Kao alternativu, predložio je model participativnog ekološkog socijalizma, baziran na ravnoteži između tržišta i pravde.
Filip Rodić izneo je kritike na račun zapadnih političkih i ekonomskih modela.
- Evropska unija je grešku napravila u samom početku, zasnivajući se na ekonomskim, a ne političko-ideološkim temeljima. Današnji "divlji kapitalizam" stvara ogromne razlike i izaziva jačanje populističkih snaga, posebno na desnici - rekao je Rodić.
Dodao je da je trenutni poredak zasnovan na fluidnim pravilima, što otežava postizanje globalnog konsenzusa.
Ekonomista Vladimir Đukanović istakao je da tehnološki napredak doprinosi bržim promenama, ali i destabilizaciji.
- Svet je u fazi radikalnih promena, ali ovo nije beznadežna situacija. Prošli smo kroz gore trenutke u istoriji, poput dva svetska rata. Međutim, politička scena danas zavisi od interesa više nego ikada - objasnio je Đukanović.
On je naglasio da globalna nestabilnost neće trajati večno, ali da je ključ u mudrom upravljanju resursima i razvoju odnosa među državama.
Zoran Vuletić iz Građanskog demokratskog foruma smatra da je globalizacija, koja je započeta na Zapadu, sada alat za jačanje uticaja zemalja poput Kine i Rusije.
- Tehnologija i globalizacija omogućile su autoritarnim liderima da manipulišu javnim mnjenjem i destabilizuju poredak. Svet će pretrpeti značajne promene nakon rata u Ukrajini, jer će se budući globalni mir graditi na osnovu dogovora velikih sila - rekao je Vuletić.
On je izrazio zabrinutost zbog nejasnog spoljnopolitičkog kursa Srbije.
- Srbija je konfuzna u svojim porukama. Deklarativno smo za Evropu, ali istovremeno podržavamo Putina. Bez jasnog pravca, mogli bismo se naći na marginama budućeg svetskog poretka - zaključio je Vuletić.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs