Humanitarke

Heklane hobotnice za prevremeno rođene bebe: Evo kako pomažu mališanima u inkubatoru

Foto: RTS Printscreen

Jedna mlada majka je pre nekoliko godina zatražila pomoć nakon što je prevremeno rodila bebu koja je potom bila u inkubatoru. Naime, ona je videla da se u skandinavskim zemljama prave namenski za bebe, hobotnice od konca, koje se smeštaju tik pored mališana u inkubatore i koje im olakšavaju boravak u njima. Zamolila je jednu pletilju da joj napravi tako nešto, pa je nastala neformalna grupa žena koje godinama unazad izrađuju heklane hobotnice za prevremeno rođene bebe od doniranog konca.

Jedna od žena koja plete ove hobotnice i koja je deo ove neformalne humane grupe je Vesna Milosavljević koja kaže da ova igračka, pored toga što pomaže bebama, vremenom postaje i lepa uspomena za porodicu.

"Dok je u stomaku, beba jedino može da se igra sa pupčanom vrpcom. Kada se rodi ranije, to je za nju veliki stres. Hobotinca upravo to menja i pomaže na primer bebi da svojim pokretima ne skida braunilu. Mnogi neonatolozi u Srbiji prepoznaju dobrobit hobotnice koja pomaže i bebi i roditeljima. Oni vole da vide da njihova beba nije samo u inkubatoru. Isto tako, medicinsko osoblje je zahvalno za sve ono što mi činimo", kaže ona.

Dodaje da znaju da čine veliku stvar i na taj način se trude da nabave sve što je potrebno - od prikupljenog konca koji se šalje ženama na izradu hobotnica, pa sve preko šivenja kapica, ćebati i ostalih stvari koje su potrebne bebama pa sve do transfera u bolnice.

Vesna Milosavljević Foto: Drustvene Mreže

"Ima nas u čitavoj Srbiji. Od Subotice do Niša i Pirota. Imamo odziv, lep odziv. Jednu od hobotnica koja je kod mene je izrada jedne mlade mame koja nam se pridružila i koja je za kratko vreme napravila i hobotnice i kapice za naše male bebe. Međutim, žene koje žele da rade su nam uvek potrebne. Neke dođu, neke odu, ima nas oko dvadesetak, dvadeset tri, tako, veći broj nas je u Beogradu, zato što je i u Beogradu institut za neonatologiju, ali potrebno nam je još žena", kaže.

Zbog toga je Milosavljević još jednom pozvala sve humanitarce i ljude dobrog srca da potpomognu ovu humanitarnu akciju u borbi za nove živote.

"Najveći pokolon je kada vam se javi neka mama sa slikom svoje bebe i vašim radom. Još lepše je kada vam kaže da se beba vremenom vezala za to pa joj to pored uspomene postane i najdraža igračka", rekla je.

veličina teksta

Jedna mlada majka je pre par godina  zatražila pomoć nakon rođenja svoje prevremeno rođene bebe koja je bila u inkubatoru. Naime, ona je videla da se u skandinavskim zemljama prave namenski za bebe, hobotnice od konca, koje se smeštaju tik pored beba u inkubatore i koje olakšavaju bebama boravak u njima. Zamolila je jednu pletilju da joj napravi tako nešto, pa je tako nastala neformalna grupa žena koje godinama unazad izrađuju heklane hobotnice za prevremeno rođene bebe od doniranog konca.

Jedna od žena koja plete ove hobotnice i koja je deo ove neformalne humane grupe je Vesna Milosavljević koja kaže da ova igračka pored toga što pomaže bebama, vremenom postaje i jedna lepa uspomena za porodicu.

Advertisement

"Dok je u stomaku, baba jedino može da se igra sa pupčanom vrpcom. Kada se rodi ranije, to je za nju veliki stres. Hobotinca upravo to menja i pomaže na primer bebi da svojim pokretima ne skida braunilu. Mnogi neonatolozi u Srbiji prepoznaju dobrobit hobotnice koja pomaže i bebi i roditeljima. Oni vole da vide da njihova beba nije samo u inkubatoru. Isto tako, medicinsko osoblje je zahvalno za sve ono što mi činimo", kaže ona. 

Kaže da znaju da čine veliku stvar i na taj način se trude da nabave sve što je potrebno - od prikupljenog konca koji se šalje ženama na izradu hobotnica, pa sve preko šivenja kapica, ćebati i ostalih stvari koje su potrebne bebama pa sve do transfera u bolnice.

"Ima nas u čitavoj Srbiji. Od Subotice do Niša i Pirota. Imamo odzive, lep odziv. Jednu od hobotnica koja je kod mene je izrada jedne mlade mame koja nam se pridružila i koja je za kratko vreme napravila i hobotnice i kapice za naše male bebe. Međutim, žene koje žele da rade su nam uvek potrebne. Neke dođu, neke odu, ima nas oko dvadesetak, dvadeset tri, tako, veći broj nas je u Beogradu, zato što je i u Beogradu institut za neonatologiju, ali potrebno nam je još žena", kaže.

Zbog toga je Milosavljević  još jednom pozvala sve humanitarce i ljude dobrog srca da potpomognu ovu humanitarnu akciju u borbi za nove živote.

"Najveći pokolon je kada vam se javi neka mama sa slikom svoje bebe i vašim radom. Još lepše je kada vam kaže da se beba vremenom vezala za to pa joj to pored uspomene postane i najdraža igračka", rekla je.