OVU ŽENU BI SI VOLEO DA VIDI KAO NEMAČKU KANCELARKU: Doktorirala na temu Kine, jedina poslanica Bundestaga koja priča kineski i protivi se Americi i EU
Dojče vele o Alis Vajdel kao nemačkoj kancelarki koja bi bila po meri Kine
Stručnjaci u Kini pružili su uvid koji Peking ima u Nemačku, najveću ekonomiju Evropske unije, kroz „Plavu knjigu“, a dominantne teme su skretanje udesno i protekcionizam.
Dojče vele (DW) se pita da li je Alis Vajdel zaista najpopularnija nemačka političarka u Kini?
Predsednica desničarsko-populističke, delimično ekstremno desne stranke Alternativa za Nemačku (AfD) verovatno je jedina poslanica Bundestaga - koja govori kineski.
Kao studentkinja istraživala je i doktorirala na temu penzionog sistema u Kini.
Mnogi video-klipovi o Vajdel kruže u Kini na državnim, strogo kontrolisanim društvenim mrežama.
Kandidatkinja AfD za kancelarku na izborima 2025. nailazi na odobravanje jer se protivi supersili SAD i evropskoj integraciji.
DW navodi da je to da Alis Vajdel itekako ima šanse da postane nemačka kancelarka, jedno je od bezbrojnih klišea u Kini.
Međutim, eliti u Kini je jasno da održiva saradnja između Kine, kao druge, i Nemačke, kao treće najveće svetske ekonomije, može postojati samo ako u javnosti postoji objektivna i diferencirana slika o Nemačkoj.
Sredinom novembra u Kini je predstavljen „Godišnji izveštaj o razvoju Nemačke (2024)“.
Izdavač je „Centar za nemačka istraživanja Univerziteta Tongđi“ u Šangaju. Preteča tog centra, „Nemačka medicinska škola za Kineze u Šangaju“, osnovana je 1907. a njen osnivač bio je nemački vojni lekar Erih Paulun.
U ovoj studiji na 386 stranica nisu uzete u obzir najnovije promene u nemačkoj politici, poput najavljenih vanrednih izbora za Bundestag. Većina podataka korišćenih za izveštaj odnosi se na 2023. Ipak, impresivno je videti koliko intenzivno i temeljno kineski naučnici proučavaju Nemačku.
Jedna od dominantnih tema je uspon AfD.
Kao uzrok, autori navode zabrinutost dela nemačkog stanovništva zbog opšte političke i ekonomske situacije, a AfD koristi ovo raspoloženje kako bi podelila i polarizovala društvo.
„Snažan vetar u leđa desnom populizmu i njegovoj stranci stavlja druge etablirane političke partije pred ogromne izazove“, kaže Suan Li, profesor na Univerzitetu Tongđi. Da li će se skretanju udesno moći suprotstaviti, zavisi, prema njegovim rečima, od toga „da li će ostale partije uspeti da adekvatno odgovore na raspoloženje biračkog tela“.
I na polju spoljne politike, desni populisti postavljaju nove akcentе i izazivaju etabliranu „političku korektnost“, prema kojoj su SAD saveznik.
Na primer, posle ruskog napada na Ukrajinu, AfD je u Bundestagu zatražila ukidanje sankcija Rusiji.
„Političko natezanje između AfD i ostalih predstavlja iskušenje za odnose između SAD i Nemačke“, zaključuju kineski analitičari.
(Kurir.rs/Dojče vele/Preneo: N. V.)