VELIKI PREOKRET, TERORISTI POSTALI PARTNERI

PUTIN ZNAO DA SLEDI PREVRAT, NAŠAO NOVE "ASADE" U SIRIJI? Zastava džihadista se vijori usred Moskve, ruske baze bezbedne, moguća zasluga talibanske veze

Foto: Shutterstock, EPA Bilal Al Hammoud, EPA Mohammed Al Rifai

Rusija najavila kontakte s "onima koji će biti na vlasti u Siriji", baze Hmejmim i Tartus bezbedne

Zastava sirijskih pobunjenika zavijorila se danas na ambasadi te zemlje u Moskvi, dan nakon što je Rusija "na humanitarnim osnovama" dodelila azil svrgnutom predsedniku Bašaru al Asadu i njegovoj porodici.

Isticanje zastave koju su nad ambasadom razvili pripadnici sirijske dijaspore posebno je simbolično s obzirom na to da je ruski predsednik Vladimir Putin čvrsto podržavao Asadovu vlast od početka građanskog rata u Siriji pre 13 godina, a u jesen 2015. mu poslao i hiljade vojnika što se ispostavilo kao presudna pomoć koja je, barem privremeno, tada sprečila njegov pad.

Putinov portparol Dmitrij Peskov izjavio je danas da je šef Kremlja lično doneo odluku o dodeli azila Asadu i njegovoj porodici.

Ono što je važnije je to da portparol Kremlja nije rekao kada su se Putin i Asad poslednji put sastali i poručio da oni ne planiraju da se sastanu u skorijoj budućnosti, naglašavajući da je Rusija spremna da održava kontakte s "onima koji će biti na vlasti u Siriji".

Ova poruka naslanja se na sinoćnje saopštenje Ministarstva spoljnih poslova u Moskvi u kojem piše da su ruski zvaničnici već u kontaktu sa predstavnicima "sirijske naoružane opozicije".

To je novi termin pošto su ruske vlasti džihaste i islamiste koji su bili na čelu pobune protiv Asada do sada isključivo nazivale "teroristima".

U saopštenju ministarstva je navedeno i da su ruske baze u Siriji stavljene u "stanje visoke pripravnosti", ali da "trenutno nema ozbiljne pretnje po njih".

Stiv Rozenberg, urednik BBC za Rusiju koji je u organizaciji vlasti u Moskvi svojevremeno boravio u ovim bazama, navodi da mu je tada jedan oficir kazao da su Rusi tu "na duže".

On navodi da je pad Asada bio udarac po prestiž Rusije, ali i više od toga pošto je Putin sa njim, u zamenu za vojnu pomoć, dogovorio zakup na 49 godina vazduhoplovne baze Hmejmim i pomorske baze u luci Tartus.

Rusija je time osigurala važno uporište u istočnom Sredozemlju odakle prebacuje vojsku za misije u Africi i vraća ih odatle.

Rozenberg navodi da je, pored saopštenja Ministarstva spoljnih poslova u Moskvi, sinoć voditelj na ruskoj državnoj televiziji kazao da opozicioni lideri garantuju bezbednost ruskim vojnim bazama i diplomatskim misijama na teritoriji Sirije.

To je značajna promena u odnosu na izjave Abu Muhameda al Džolanija, vođe sunitske islamističke organizacije Hajat Tahrir al Šam (HTS) koja je u deset dana od početka munjevite ofanzive iz svoje enklave na severoistoku Sirije osvojila Alep, Hamu, Homs i na kraju Damask i zbacila sa vlasti Asada.

Kurir je krajem prošle nedelje, uoči konačnog juriša džihadista na sirijsku prestonicu, preneo da je Al Džolani, koji je raskinuo veze s Al Kaidom kako bi pokazao da se modernizovao, u ekskluzivnom intervjuu za CNN kazao da bi želeo da strane trupe napuste Siriju, misleći na vojnike koje trenutno tu imaju SAD, Turska, Rusija i Iran, kao i iranske pomagače u toj zemlji.

- Mislim da kada jednom režim padne, to pitanje će biti rešeno i više neće biti potrebe da strane snage ostanu u Siriji - rekao je džihadista.

Sada, sudeći prema reagovanjima iz Moskve, deluje da je on ipak pristao da Rusi ostanu u bazama, a nije isključeno da je odlučujuću ulogu u tome odigrala talibanska vlast u Avganistanu koja je možda i najavila Putinu šta se sprema u Siriji.

Rusija vež duže vreme održava dobre odnose sa talibanima, koji su sinoć slavili svrgavanje Asada sa vlasti i čestitali pobedu džihadistima.

Foto: EPA Vyacheslav Prokofyevsputnikkre

U nedelju, samo par sati pre nego što je Asad pobegao u Moskvu, šef ruske diplomatije Sergej Lavrov je na forumu u katarskoj prestonici Dohi odbacio kritike zbog kontakata Moskve sa talibanima podsetivši da oni za UN nisu teroristička organizacija, uprkos njihovim vezama s Al Kaidom.

Foto: EPA-EFE/STRINGER 1981

U poseti talibanskoj vlasti u Kabulu krajem novembra je boravio Sergej Šojgu, sekretar Saveta bezbednosti Ruske Federacije i bivši ministar odbrane, a samo par dana kasnije džihadisti su krenuli u munjevito zauzimanje Sirije, pa nije isključeno da je Moskva unapred saznala šta sledi i obezbedila se na vreme.

(Kurir.rs/Nemanja Vlačo)

 RUSIJA NAJAVILA KONTAKT SA ONIMA KOJI ĆE BITI NA VLASTI U SIRIJI

This browser does not support the video element.

06:17
"Rusija je taktikom dugom osam godina pokazala da je svet u svetu" Izvor: Kurir televizija