Kurir televizija

Ovo je dokumentacija potrebna za usvajanje deteta: Prioritet su interesi mališana, a evo šta sve treba znati o proceduri

Foto: Shutterstock

Nakon završene pripreme koja podrazumeva procenu, ali i samoprocenu supružnika da su spremni za usvajanje, podaci se dostavljaju ministarstvu i oni ulaze u registar usvojitelja

Često čujemo da je procedura usvajanja dece u Srbiji komplikovana, da je potreban veliki broj dokumenata i da to usporava proces ili utiče na krajnji ishod.

U tom procesu najviše se vodi računa o interesu deteta, da ono ima zdrav život i sigurnu budućnost u novoj porodici, pa stoga rad na realizaciji usvajanja zahteva posebnu odgovornost i posvećenost.

Prvo mesto kome par koji želi da usvoji dete treba da se obrati je Centar za socijalni rad, a procedura počinje podnošenjem zahteva gde se utvrđuje opšta podobnost za usvojenje.

Foto: Kurir Televizija

- To je slobodna forma u kojoj par može da izrazi sve što smatra neophodnim za predstavljanje Centru za socijalni rad. Nakon prijema zahteva Centar za socijalni rad ih upućuje u obaveznu proceduru prikupljanja dokumentacije koja je uslov za nastavak procesa - kaže Stevan Popović ispred Ministarstva za brigu o porodici i demografiji.

Dokumentacija za usvajanje sastoji se od nekoliko vrlo važnih uverenja, a Popović je objasnio da se radi o dokazu da je reč o državljanima Srbije, jer je usvajanje prvenstveno namenjeno srpskim građanima, uverenje o stalnom radnom odnosu, uverenje o zdravstvenom statusu, kao i uverenje o neosuđinovasti.

Foto: Kurir Televizija

Nakon završene pripreme koja podrazumeva procenu, ali i samoprocenu supružnika da su spremni za usvajanje, podaci se dostavljaju ministarstvu i oni ulaze u registar usvojitelja.

- Važno je napomenuti da je za njegovo vođenje nadležno Ministarstvo za brigu o porodici i demografiji, a da se u registar unose podaci opštepodobnih usvajanja i opštepodobne dece za usvojenje. Odgovor na pitanje koliko se roditelja, a koliko dece, može vam dati samo ministarstvo - kaže socijalna radnica, Marija Rajoković.

Foto: Kurir Televizija

Usvojenje objedinjuje dva prava, pravo ljudi na roditeljstvo i pravo deteta na život u porodici. Međutim, institut usvojenja se drastično promenio, a Maja Petrović, pravnica, objasnila je i na koji način:

- On je ranije bio usluga porodicama koje nisu mogle da imaju biološku decu, a kao takav je bio i obavijen velom tajnosti. Često se deci nije govorilo da su usvojena, akada bi saznala ona bi prolazila kroz veliku emotivnu bol. Danas je usvojenje namenjeno detetu i ono je u središtu postupka u svim fazama usvojenja. Trudimo se da uvažimo želje i interese potencijalnih usvojitelja, ne gubeći iz vida najbolji interes deteta.

This browser does not support the video element.

02:51
Ovo je sve što potencijalni roditelji treba da znaju o proceduri usvajanja deteta Izvor: Kurir televizija

Priprema za dolazak usvojenog deteta zahteva vreme, posvećenost, spremnost ali i prepoznavanje izazova, kako u detetovom tako i u sopstvenom životu. 

Foto: Ministarstvo informisanja i telekomunikacija

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

This browser does not support the video element.

04:35
Usvojena ćerka Vlade Divca o svom odrastanju Izvor: Kurir televizija