Kurir televizija

KO JE NAJVEĆI GUBITNIK NAKON POVLAČENJA ASADA IZ SIRIJE? Eksperti tvrde: Godinama ulagali resurse, sada moraju da promene cilj

Foto: EPA/ATEF SAFADI, EPA/Karam Almasri, EPA/Sana Handout, EPA/HASAN BELAL

U najnovijem izdanju emisije „Usijanje“ tema je bila dramatična promena političkog pejzaža u Siriji nakon pada režima Bašara al-Asada. Vest o padu Asada izazvala je talas slavlja sirijskih izbeglica i odjeka u svetskoj javnosti. Međutim, gotovo istovremeno pojavila su se ozbiljna pitanja o budućnosti Sirije, ulozi međunarodnih aktera i daljem raspletu konfliktnih linija u toj zemlji.

This browser does not support the video element.

15:43
KO JE NAJVEĆI GUBITNIK NAKON POVLAČENJA ASADA IZ SIRIJE? Eksperti tvrde: Godinama ulagali resurse, sada moraju da promene zemlju  Izvor: Kurir televizija

Gosti emisije, dr Rajko Petrović iz Instituta za evropske studije, Sofija Tasić, spoljnopolitički komentator, i Ivan Trifunović iz inicijative Pupin, izneli su svoje viđenje složenih geopolitičkih kombinacija i posledica iznenadnog sloma Asadovog režima.

Ivan Trifunović, osvrćući se na iznenađenje koje je pad Asada izazvao i na moguće tajne dogovore međunarodnih aktera, primećuje da je Iran, koji je godinama računao na Siriju kao deo svoje „osovine“ protiv Izraela, sada očigledni gubitnik. Sam Asadov režim, ističe on, već dugo je bio održavan samo zahvaljujući spoljnoj pomoći:

- Čitav svet je zatečen brzinom kojom je došlo do pada Bašara al-Asada. Godinama unazad režim je uz pomoć Rusije, Irana i proiranskih milicija poput Hezbolaha kontrolisao oko 70% teritorije Sirije. Taj dugotrajni građanski rat, koji je trajao od 2011. do 2024. godine, doveo je zemlju do potpunog ekonomskog i socijalnog kraha. Prema nekim procenama, preko 90% stanovništva živelo je ispod granice siromaštva, a Asad nije učinio ništa da reformiše sistem ili poboljša život građana - rekao je Trifunović i dodao: 

Foto: Kurir Televizija

- Povlačenje Asada iz zemlje, odlazak u Rusiju po politički azil i iznenadno prepuštanje teritorije bez značajnog vojnog otpora ostavljaju otvoreno pitanje: da li je reč o tajnom dogovoru velikih sila ili je Asadov aparat jednostavno kolabirao iznutra? Najveći gubitnik u ovoj prekretnici mogao bi biti Iran, koji je godinama ulagao resurse kako bi, preko Sirije i Hezbolaha u Libanu, formirao "buffer" zonu prema Izraelu. Sad kada je Sirija izmakla iz njihove sfere kontrole, Iran će verovatno pokušati da konsoliduje svoje pozicije u Iraku. Ta strateška zamena terena govori da se iza kulisa odigrao složen geopolitički ‘dogovor’ ili barem prećutno priznanje novih realnosti.

Osvrćući se na američku poziciju, Trifunović je istakao da je Donald Tramp bio skeptičan prema aktivnoj američkoj ulozi na Bliskom Istoku:

- Tramp je verovao da SAD ne treba da budu svetski policajac. Čak je razmišljao o povlačenju jedinog simbola američkog vojnog prisustva - oko 900 vojnika stacioniranih na granici Sirije i Iraka. On je više puta naglasio da će Amerika intervenisati samo ako je direktno ugrožen njen vitalni interes. U novonastalim okolnostima, Vašington verovatno neće preuzeti vođstvo u novim intervencijama, osim ukoliko se ne pojavi neposredna pretnja, poput ponovne ekspanzije ISIS-a ili iranskog pokušaja destabilizacije regiona razvojem nuklearnog oružja.

Foto: Kurir Televizija

Sofija Tasić, koja godinama prati situaciju na Bliskom Istoku, posebno je istakla ulogu Izraela u novonastalom raspletu. Ona primećuje da je Tel Aviv ovu situaciju spremno dočekao i brzo reagovao, iskorišćavajući vakum moći nakon Asadovog pada:

- Izraelsko vojno delovanje u jutarnjim satima, neposredno nakon pada Asada, signal je da je Tel Aviv gledao na ovu krizu kroz prizmu svoje nacionalne bezbednosti. Napad na sirijsku vojnu infrastrukturu i prodor u tzv. ‘ljubičastu zonu’ pokazuje da Izrael ovo vidi kao istorijsku priliku da trajno ukloni pretnje po svoju granicu. Izraelski premijer Bendžamin Netanjahu otišao je na granicu, nazvavši pad Asadovog režima ‘novom zorom na Bliskom Istoku’, što svedoči o optimizmu Tel Aviva da je ovom epizodom destabilisana iranska strategija i sprečeno snabdevanje Hezbolaha oružjem -  Istakla je Tasić i dodala: 

Foto: Kurir Televizija

- Važno je razumeti da Bliski Istok poznaje transformaciju terorističkih i pobunjeničkih grupa u političke aktere. Setimo se istorije Jasera Arafata i Oslobodilačke organizacije Palestine (PLO), koja je od međunarodno okarakterisanih terorista postala politički pregovarač. Nije nerealno zamisliti da će se i neka od trenutno ekstremnih frakcija u Siriji, koja je učestvovala u svrgavanju Asada, transformisati u političku strukturu s međunarodnim priznanjem. Izrael, kao najjači regionalni akter u ovom momentu, verovatno će nastojati da utiče na taj proces kako bi očuvao svoju bezbednost i nadmudrio preostale rivale, prvenstveno Iran.“

Dr Rajko Petrović iz Instituta za evropske studije nadovezuje se na ocene o novim pobednicima i gubitnicima na geopolitičkoj sceni Sirije. On ukazuje da će sada mnogi pokušati da ispune prazninu nastalu padom Asada, ali i da je Izrael jasno zacrtao svoju prednost:

- Svedoci smo izuzetno složene situacije gde se stare linije podela preklapaju sa potpuno novim odnosima. U jednom danu Iran gubi strateškog partnera u Siriji i mora da pregrupiše snage, Rusija gubi ključnu vojnu bazu i prisustvo na Mediteranu, a Turska se pojavljuje kao relativni pobednik na kratke staze. Turska je pokazala da ima resurse i kontakte s opozicionim grupama u Siriji, uspostavljajući se ponovo kao nezamenjiv faktor za Zapad - rekao je Petrović i dodao: 

Foto: Kurir Televizija

- Ipak, ako razmišljamo o dugoročnim dobitnicima, Izrael izlazi kao najstabilniji. Preuzimanjem Golanske visoravni i neutralisanjem iranskih planova, Izrael postavlja temelje za dugoročnu bezbednost i stratešku prednost. Istovremeno, SAD su prisutne samo simbolično, bez jasne namere da se ozbiljnije uključe u dalja previranja, što omogućava regionalnim silama da redefinišu poredak. Međutim, nikako ne treba zaboraviti da se situacija može dodatno zakomplikovati, naročito ako Iran, pritisnut porazima i gubitkom sirijskog ‘oslonca’, pokuša riskantan potez poput razvoja nuklearnog oružja. To bi ponovo uvelo SAD u igru i podiglo ulog na novi, opasniji nivo.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

Pogledajte šta stručnjaci kažu o tome šta čeka Siriju nakon povlačenja Asada: 

This browser does not support the video element.

04:37
"AKO SRUŠITE DIKTATORA BEZ PLANA, DOBIJATE LIBIJU!" Stručnjaci otkrivaju kakav scenarijo čeka Siriju posle Asada Izvor: Kurir televizija