"RUSIJA SADA NE MOŽE DA PRISTANE NA PREGOVORE!" Stručnjaci tvrde: Ovo je jedini način da izbegnu poraz
Stiže vest o ukrajinskom raketnom udaru na rusku Rostovsku oblast i deo naftovoda Družba. Da li ćemo ove zime gledati razmenu raketa i eskalaciju sukoba, iako se nezvanično priča da je Donald Tramp zatražio od Volodimira Zelenskog hitan prekid vatre? Rano jutros višestruke eksplozije pogodile su grad Taganrog, a guverner Jurij Sljusar potvrdio je „raketni udar“. Lokalno stanovništvo, kako prenosi Kijev post, posvedočilo je o seriji detonacija oko 4.20 sati. Protivvazdušna odbrana reagovala je, a čulo se najmanje deset eksplozija.
U emisiji „Puls Srbije“ gosti su analizirali aktuelnu situaciju, a posebno pitanje šta donosi ova zima na frontu i da li se rat u Ukrajini pretvara u razmenu raketnih udara koja može eskalirati do neslućenih razmera. Za Kurir govore Dragoljub Kojčić, politički filozof, prof. dr Milan Petričković, profesor Fakulteta političkih nauka, Mihailo Savić, analitičar za međunarodne odnose, i Branko Nadoveza, naučni savetnik Instituta za noviju istoriju i redovni profesor Fakulteta bezbednosti.
Kojčić ističe da je ovaj sukob od samog starta imao elemente totalnog rata, a da podela na hibridni, informativni ili konvencionalni rat više nema smisla.
- Svaki rat je hibridni, ali ono što gledamo u Ukrajini odavno je poprimilo dimenzije totalnog rata. Na početku su mnogi govorili da je reč o hibridnom sukobu, međutim, danas vidimo intenziviranje svakog aspekta - propagandnog, vojnog, ekonomskog, pa čak i religijskog. Svedoci smo da se konflikt sve više geografski širi i prelama kroz globalne odnose moći. Politički sociolozi takvu situaciju porede sa činijom špageta - nemoguće je razlučiti samo jednu nit iz tog haosa. U ovom trenutku teško je predvideti kako će se situacija razvijati. Tek kada dođe do transfera vlasti u SAD, možda ćemo moći jasnije da analiziramo sledeće poteze - rekao je Kojčić.
Petričković smatra da bi bilo besmisleno da Rusija odustane od svojih ciljeva upravo sada, kada se čini da ulazi u fazu raščišćavanja terena.
- Ne očekujem neke dramatične preokrete dok se ne iskristališe stav nove američke administracije. SAD imaju glavnu liniju delovanja - zaštitu sopstvenih nacionalnih interesa gde god mogu, a to znači globalno. Rusija je uložila ogroman ulog i trpela velike gubitke. U ovom trenutku bi im bilo iracionalno da stanu. I dalje stižu novčane i vojne injekcije za Kijev, NATO snage se pregrupišu u Poljskoj i Baltiku. To je daleko od atmosfere pregovora. Moskva je jasno stavila do znanja da neće odustati od zaštite Krima i novih oblasti, a ministar spoljnih poslova Lavrov već je signalizirao da su spremni i na razgovore, ali i na eskalaciju do nuklearnog nivoa ako bude potrebno - istakao je Petričković.
Savić ocenjuje da je ukrajinsko raketiranje ruskog teritorijalnog prostora pokušaj Kijeva da eskalira sukob jer im status quo trenutno ne ide u prilog.
- Ovakvi napadi nisu prvi put viđeni. Ukrajinci pokušavaju da stvore što veći haos, posebno jer na frontu ne stoje dobro. Rusija ima jasne ciljeve - očuvanje Krima i teritorija koje je pripojila, kao i sprečavanje da Ukrajina postane deo NATO. Ako bi se Kijev formalno ili faktički integrisao u Alijansu, to bi značilo poraz za Moskvu. Trenutni pregovori o prekidu vatre su nerešivi, a ni Tramp nema čarobni štapić. Makron, recimo, sada pokušava da organizuje mirovnu misiju sa poljskim vojnicima, svesni su da Ukrajina gubi. Zapadne sile bi mogle pokušati da vojno uđu u ukrajinski prostor kao mirovnjaci. Čak se i o tome priča. To bi bila nova faza sukoba, a kako bi Rusija reagovala u takvom scenariju - možemo samo da nagađamo - rekao je Savić.
Nadoveza ocenjuje da Kremlj nikada nije jasno definisao konačne političke ciljeve, pa sada Putin nema striktnu odgovornost da objavi određeni ishod kao pobedu ili poraz.
- Rusija nije precizirala ciljeve osim apstraktnih pojmova poput ‘denacifikacije’. To znači da, šta god da se dogodi, Moskva može to da predstavi kao uspeh. Međutim, Ukrajina je već na putu da postane članica NATO i EU, makar na duži rok. Ako Rusija sada pristane na pregovore, to bi bio poraz. Jedini način da izbegne poraz jeste da osvoji i pripoji celu teritoriju današnje Ukrajine. Inače, sve drugo može biti tumačeno kao neuspeh. Vojno su još uvek mnogo jači od Ukrajine i imaju taj adut. U ovoj situaciji, jasno je da će zima biti obeležena razmenom raketa i pokušajima obje strane da poboljšaju svoju pregovaračku poziciju. Ovo što vidimo - udare na naftovod Družba, industrijske objekte i energetsku infrastrukturu - deo je igre nerava gde se traži ključni momenat za preokret - rekao je Nadoveza.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs