"Ako su tražili dokaze i dobili ih, zašto protesti ne prestaju?" Stručnjaci: Zahtev studenata za uvid u dokumentaciju je ispunjen
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sinoć je izjavio da su svi zahtevi studenata ispunjeni: dokumentacija o rekonstrukciji nadstrešnice u Novom Sadu, povodom koje su protesti i započeli, dostupna je javnosti od danas. Ipak, istovremeno dok je govorio, ispred Predsedništva su demonstranti stvarali buku i zviždali, što je moglo da se čuje tokom prenosa. Iako su dobili traženu dokumentaciju, opozicija izgleda smišlja nove razloge za održavanje tenzija na ulicama.
Opravdanja se menjaju, a tragedija - raniji povod - sve ređe se spominje. Istovremeno, pojedini mediji u licitiranju brojkama pokušavaju da uvećaju broj okupljenih, dok je vest o povoljnim kreditima za mlade gotovo nezapaženo prošla. Pitanje ostaje: da li su ovi protesti još jedan čin hibridnog rata protiv Srbije?
U jutarnjem programu na ovu temu su govorili Aleksandar Gajović, književnik i novinar, i prof. dr Dejan Miletić, direktor Centra za proučavanje globalizacije.
- Predsednik Vučić je jasno rekao: zahtev studenata za uvid u dokumentaciju je ispunjen. Ako su tražili dokaze i dobili ih, zašto onda protesti ne prestaju? To jasno navodi na zaključak da se ovi skupovi više ne tiču samo te dokumentacije, već da postoji politička pozadina. Ne osporavam pravo na protest, svako ima pravo da izrazi nezadovoljstvo. Ali ova blokada saobraćaja i ometanje građana zaista je ozbiljan problem. Pritom, nisam siguran da sam iz transparenata i parola uspeo da razumem šta je konkretan cilj. Ako je razlog bila sumnja u dokumentaciju, sada kada je sve javno, tog razloga više nema. Verujem da je protest ispolitizovan i da iza njega stoje retrogradne političke snage, a možda i spoljašnji faktori koji priželjkuju destabilizaciju. Prizori mladih ljudi na ulici koji ne mogu jasno da artikulišu novi konkretan zahtev, već samo nastavljaju sa protestima, izazivaju sumnju - rekao je Gajović.
Miletić je potom dodao:
- Sinoćna izjava predsednika Vučića je važna i hrabra, ali čini mi se da je došlo i do određenog zakašnjenja. Srbija mora u fokus staviti sebe i svoj interes. Ne treba negirati da postoji određeno nezadovoljstvo u društvu. Poslednji izbori bili su tek pre godinu dana, a ogromna podrška vlasti sada izgleda potkopana. Razloge treba tražiti i unutar samog sistema: možda je bahatost pojedinaca, možda neodgovorno ponašanje nekih funkcionera? Sve to stvara tenzije. Studenti, ti mladi ljudi, osećaju da nešto nije kako treba. Politički akteri, bilo iz vlasti ili opozicije, ne bi smeli da zloupotrebljavaju njihov revolt. Potrebno je naći konsenzus, preispitati rad određenih kadrova, možda i rekonstruisati vladu, kako bi građani stekli poverenje u institucionalne mehanizme i uverili se da zloupotrebe i nepravilnosti neće biti tolerisane. Nije dobro polarizovati i zatezati društvo. Ovo je vreme kada Srbija ima šansu za napredak, a mi je propuštamo u unutrašnjim prepirkama. Neophodni su hrabri potezi, ali i pažljiv odabir retorike. Treba smiriti strasti i u prvi plan staviti dobrobit zemlje - rekao je Miletić.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs