SAOPŠTENJE ZA MEDIJE

VREME JE DA EVROPA PONOVO BUDE UJEDINJENA: Kolektivni pristup će doprineti bržoj integraciji, jer je važno da se EU proširi na ceo Zapadni Balkan

WMG


Inicijativa WMG fondacije EUpravo zato bila je partner samita EU - Zapadni Balkan, održanog prošle nedelje u Briselu, čiji je cilj da redefiniše dijalog o proširenju Evropske unije. U okviru tri panela, zvaničnici zemalja Zapadnog Balkana, Evropske komisije, Evropskog parlamenta, predstavnici diplomatskog kora, nevladinih organizacija i akademske zajednice diskutovali su o prevazilaženju izazova u procesu pridruživanja, ekonomskoj budućnosti, kao i ključnim reformama u zemljama Zapadnog Balkana.

WMG  Ana Brnabić

Među učesnicima su bili: Marta Kos, nova komesarka za proširenje EU, Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine R. Srbije, Gert Jan Kopman, generalni direktor za susedstvo i pregovore o proširenju Evropske komisije, Jakov Milatović, predsednik Crne Gore, Aleksandar Nikoloski, potpredsednik Vlade S. Makedonije, Kristina Gerasimov, potpredsednica Vlade Moldavije, Olha Stefanišina, potpredsednica Vlade Ukrajine, Karlo Resler, zastupnik u Evropskom parlamentu, Tomas Haglajtner, šef Odeljenja za politiku Zapadnog Balkana i regionalnu strategiju, Bojan Božović, ministar pravde Crne Gore, Milica Delević, direktorka za konkurentnost, upravljanje i političke poslove u Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD), kao i drugi.


Ključne poruke samita odnosile su se na ciljeve zemalja Zapadnog Balkana da ispune sve uslove za pridruživanje do 2030. godine, na važnost kolektivnog pristupa, kao i na to da je plan rasta za Zapadni Balkan jedna od strategija za brži napredak svih zemalja.
Marta Kos je u svom prvom govoru kao komesarka za proširenje Evropske unije istakla da je vreme da Evropa ponovo bude ujedinjena, naglašavajući da su u procesima proširenja nestajale granice koje su delile Evropu, te da bi to trebalo da se nastavi i danas, čime se uklanjaju istorijske tenzije i zemlje ujedinjuju u zajedničkim vrednostima, kao što su mir, sloboda i napredak. Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine Srbije, naglasila je važnost toga da Zapadni Balkan kao celina uđe u Evropsku uniju.

WMG 


- Danas te tri vrednosti moraju da se oslanjaju na snažniju i ujedinjeniju Evropu. Nova Evropska komisija je komisija proširenja, a svaki član koledža Evropske komisije ima zadatak da igra aktivniju ulogu i podrži zemlje kandidate. One mogu računati na njihovu ekspertizu kako bi se izgradila veća i snažnija EU, a ista ideja ujedinjenja mora da se pokaže u vašim zemljama - poručila je komesarka na samitu EU - Zapadni Balkan u Briselu.


Marta Kos je istakla da ulazak u EU mora biti veliki nacionalni projekat u kome ne može da učestvuje samo vlada, već i civilno društvo, svaki grad i opština i svaki građanin. U tom smislu, ona je najavila da će tokom poseta zemljama Zapadnog Balkana ići i dalje od prestonica i da će se sastajati s ljudima i u drugim mestima.

WMG  Marta Kos


Na prvom panelu s temom političke dimenzije proširenja EU govorili su Gert Jan Kopman, direktor Direktorata Evropske komisije za proširenje, i Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine Srbije i bivša predsednica Vlade Srbije, a tema je obuhvatila kritične institucionalne i geopolitičke izazove integracija na Zapadnom Balkanu.

WMG  Gert Jan Kopman


- Mislim da je važno da Zapadni Balkan kao celina uđe u Evropsku uniju. Smatram da treba da se zalažemo jedni za druge, a za EU je važno da uvede nove članice što je pre moguće, kao i druge partnere koji žele isto. Na ovaj način bi se rešila mnoga otvorena pitanja jer bi bilo lakše da se reše, granice ne bi bile toliko važne. Ne bih volela da se Zapadni Balkan takmiči jer ne mislim da od toga ima neke koristi. Ako ljudi bolje žive, rade, ako vide neku perspektivu za sebe, porodicu i decu, gledaće sa optimizmom u budućnost. Možda neće zaboraviti na prošlost, ali neće ih toliko opterećivati - poručila je predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić na godišnjem samitu EU - Zapadni Balkan.


Brnabićeva je istakla da se u poslednjih 11 godina dosta toga promenilo u Srbiji, poput smanjenja stope nezaposlenosti ili povećanja prosečne plate, i da je interes naše zemlje da vladaju mir i stabilnost u regionu jer "šta god da se dogodi, to će imati velikog uticaja na Srbiju".


Generalni direktor Direktorata Evropske komisije za proširenje i susedsku politiku Gert Jan Kopman izjavio je da je uveren da će klaster 3 u pristupnim pregovorima EU sa Srbijom uskoro biti otvoren i istakao da Srbija nije samo tehnički, već u potpunosti spremna za to.
- Siguran sam da će klaster uskoro biti otvoren. Ponavljam ovo, prilično sam siguran da će klaster uskoro biti otvoren - naglasio je Kopman.


On je ukazao da se vodi velika debata o geopolitici nasuprot zaslugama i ocenio da je "dobra vest" što je u stvarnosti reč i o jednom i o drugom.


- Mislim da je ovo veoma važna poruka. Moraćete to da uradite na osnovu zasluga, ali moraćete da prođete i geopolitički test - rekao je on i dodao da postoji termin za to, a to su klauzule za uravnoteženje.

WMG 


Učesnici panela i diskusija istakli su značaj regionalne saradnje kao temelja za uspešno članstvo u EU, kao i važnost dijaloga i zajedničkih inicijativa u smanjenju istorijskih tenzija u regionu.


Cilj samita je bio da se redefiniše dijalog o proširenju Evropske unije, s fokusom na procese pridruživanja zemalja Zapadnog Balkana, ali i na šire implikacije proširenja EU za dugoročne ciljeve bloka.


Događaj je okupio predstavnike Evropske komisije, Evropskog parlamenta, kao i veliki broj stručnjaka, političara, diplomata i predstavnika međunarodnih organizacija, pružajući prostor za diskusiju o ključnim temama proširenja EU i integracije Zapadnog Balkana.
Takođe, među partnerima samita bili su predstavnici inicijative EUpravo zato, portala Mondo i WMG fondacije, koji su imali značajnu ulogu u organizaciji i komunikaciji o napretku Zapadnog Balkana u procesu integracija. Domaćin ovogodišnjeg samita EU - Zapadni Balkan bila je organizacija Friends of Europe.