Infekcija se širi Srbijom

Uzbuna u beogradskoj školi, pojavila se opasna zaraza: Roditelji i deca u panici! Prvo se mislilo da je alergija, a onda šok!

Shutterstock

Iako mnogi veruju da je ova bolest davno iskorenjena, od početka 2024. godine do danas samo u prestonici je registrovano 322 obolelih, ali veruje se da ih je više jer ne postoji obaveza njenog prijavljivanja.

Nakon što je u Ivanjici potvrđen veći broj osoba obolelih od šuge, novi slučaj se pojavio i u OŠ "Danilo Kiš" u beogradskom naselju Voždovac i uznemirio i decu i roditelje!

Iako mnogi veruju da je ova zarazna bolest davno iskorenjena - to nije slučaj, pa je tako samo u Beogradu od početka 2024. godine do danas registrovano 322 obolelih.

Infoliga Youtube Printscreen 

- Prvo se sumnjalo da je u pitanju alergija jer su se promene, kako smo čuli, javile na mestima koja nisu karakteristična za ovu zarazu. Međutim, na zaprepašćenje svih nas, ustanovljeno je da to dete ima šugu. Svi smo se zabrinuli, jer su deca, naravno, po ceo dan zajedno, a druže se i van škole. Uznemirila su se i deca, brinu se da se i oni ne zaraze - priča za Kurir majka jednog deteta koje ide u tu školu i koja je, kao i mnogi roditelji učenika, zabrinuta da li je higijena u školi na nivou.

Printscreen/K1 

Primarijus dr Slavica Maris, epidemiolog i načelnica Jedinice za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti u Gradskom zavodu za javno zdravlje (GZZJZ) u Beogradu, kaže za Kurir da je "ovo oboljenje rasprostranjeno širom sveta i da zahvata ljude svih socioekonomskih nivoa, bez obzira na starost, pol, rasu ili nivo i standard lične higijene".

- Šuga ili skabijes je parazitarno oboljenje kože uzrokovano šugarcem, parazitom koji formira kanaliće u površnim slojevima kože, gde polaže jaja. Ne prenosi se kontaktom s kućnim ljubimcima ili drugim životinjama - objašnjava i dodaje da se bolest manifestuje promenama na koži:

Shutterstock 

- Najčešće se javljaju crvenilo i svrab, koji je posebno izražen noću, jer ovaj parazit voli toplotu i tad se brže razvija. Na koži se vide promene nalik bubuljicama i plikovima, mogu da zahvate veći deo tela, a najčešće se javljaju između prstiju, na laktovima, dlanovima, zglobovima, tabanima, stomaku i grudima.

Ovo oboljenje se na teritoriji Beograda registruje svake godine, i to tokom cele godine.

- U poslednjih deset godina uočavamo znatan pad broja registrovanih slučajeva. Od početka ove godine u Beogradu su registrovana 322 slučaja, 2023. ukupno je bilo 468 registrovanih, 2022 - 512, a 2021 - 556 slučajeva, dok smo, primera radi, 2017. imali 2.200 obolelih od šuge.

Terapija traje tri do pet dana

Epidemiolog dr Slavica Maris kaže za Kurir da je jako važno da se osoba kojoj je dijagnostikovana šuga pridržava uputstava kako primeniti terapiju:

- Terapija traje tri do pet dana, a ono što je preporuka u cilju preventive recidiva, odnosno ponovnog javljanja ove infekcije, jeste da se nakon primarnog lečenja ponovi terapija nakon sedam do 10 dana, sve u cilju eliminacije odraslih parazita i njihovih jaja. Osobe koje su bile u bliskom kontaktu trebalo bi da se jave dermatologu, bez obzira na to da li se ispoljilo oboljenje ili ne.

Šuga je zarazna bolest koja ne podleže obaveznom prijavljivanju, što govori da je broj obolelih verovatno veći nego što to zvanični podaci pokazuju.

Direktorka: Ne zna se gde se dete zarazilo

Direktorka OŠ "Danilo Kiš" Anđelka Mirković potvrdila je za Kurir da je u toj školi kod jednog deteta zabeležena šuga, o čemu je škola, kaže, obavestila GZZJZ:

- Dobili smo uputstvo o daljem postupanju i objašnjenje za roditelje kako se šuga prenosi, odnosno da je potreban duži kontakt kožom, da se može preneti ukoliko se deca duže drže za ruke, menjaju između sebe garderobu, spavaju na kontaminiranoj podlozi ili s nekim ko je zaražen.

Ne zna, dodaje, kako se dete zarazilo i da je moglo u parkiću, kod kuće, bilo gde... Ističe da je higijena u školi dobra, ali da, kao i u svakoj drugoj, ponekad imaju problema s manjkom osoblja kad su bolovanja.

Ukoliko se jedna osoba zarazi, bolest će se brzo, kaže dr Maris, proširiti na osobe iz njenog bliskog okruženja, ukoliko su u bliskom kontaktu ili koriste istu garderobu i posteljinu.

Međutim, da bi se neko zarazio, nije dovoljno da se samo rukuje sa obolelim čovekom:

- Bolest se može preneti i polnim putem, a epidemije se češće javljaju u kolektivnim smeštajima, poput predškolskih ustanova, u ustanovama za smeštaj starih lica i u socijalnim ustanovama, zatvorima ili u okviru porodice.

Kurir Televizija 

U još jednoj beogradskoj školi je u novembru, kako je Kurir pisao, šuga potvrđena kod učenika prvog razreda. To dete je bilo pacijent pedijatra dr Saše Milićevića:

- Neretko se dešava da roditelji posumnjaju da je u pitanju alergija, jer šuga nije toliko česta. Na taj način se gubi dragoceno vreme za lečenje, a za to vreme zaražena osoba može da zarazi i nekog drugog - kaže dr Milićević i dodaje da, iako se šuga javlja u bilo koje doba godine, možda je nešto češća u zimskom periodu jer deca više vremena provode u zatvorenom prostoru i u kontaktu su.

O šugi

- Simptomi se javljaju četiri do šest nedelja nakon zaražavanja kod osoba koje se prvi put zaraze

- Kod osoba koje su ranije već imale šugu simptomi nastaju dan do četiri dana po ponovnom izlaganju

- Osoba je zarazna od momenta izlaganja šugi, pa sve dok se šugarac i njegova jajašca ne unište odgovarajućim lekovima

- Period inkubacije kod prve infestacije (zaražavanja) iznosi dve do šest nedelja, a kod ponovne infestacije je znatno kraći, dan do tri dana

- Bolesnici su zarazni i u inkubacionom periodu

- Kod odojčadi i male dece najčešće je zahvaćena koža glave, lica, vrata, dlanova i tabana

- Moguće su komplikacije u vidu sekundarne bakterijske infekcije lezija (povreda kože) nastalih češanjem

- Zabluda je da se javlja samo kod osoba koje ne vode računa o higijeni. Naprotiv, dosta često baš traži zdravu, čistu kožu. Takođe, ne prenosi se tako lako kao u dečjoj igrici "šuga", već je potreban kontakt od bar desetak sekundi - kaže dr i dodaje da u svetu postoji i vakcina protiv šuge, ali je kod nas još uvek u fazi ispitivanja.

"Batut": U 2024. tri epidemije šuge u Srbiji

U Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" ističu za Kurir da se šuga prenosi direktnim, ali produženim kontaktom s kožom osobe sa šugom. Prenošenje indirektnim kontaktom, odnosno preko donjeg rublja i posteljine ostvaruje se, kako navode, jedino ukoliko su oni neposredno pre toga infestirani od strane obolele osobe. Kod odraslih osoba, navode u "Batutu", najčešći put prenošenja šuge je seksualni kontakt.

- U Srbiji šuga ne podleže obaveznom prijavljivanju. Prijavljivala se do 2017. u okviru pasivnog nadzora, kada je svake godine registrovano nešto manje od 7.000 slučajeva. Sada se registruje samo epidemijsko javljanje ove bolesti. Svake godine se javljaju epidemije u kolektivima, najčešće u domovima za stara lica. Tokom 2024. do sada registrovane su tri epidemije šuge. Dve epidemije su registrovane u kolektivu, i to jedna na teritoriji Nišavskog okruga i druga na teritoriji Beogradskog okruga, sa ukupno sedam obolelih osoba. Treća epidemija je porodična epidemija s teritorije Moravičkog okruga, u kojoj su zahvaćene dve porodice sa ukupno 10 obolelih.



.