Gase se porodične firme

SVE MANJE STOČARA U TOPLICI: “Iz ljubavi prema selu i svom imanju radim ovaj posao”

Printscreen/RTS

U topličkim selima nekada su se proplanci i dvorišta beleli od stada. Sa migracijom i starenjem stanovništva, kao i brojnim problemima koji su pratili stočarsku proizvodnju, gasile su se porodične farme. Slike punih obora sada su prava retkost u Toplici, ali u okolini Prokuplja i Kuršumlije oni najuporniji svoj život vezuju za uzgoj ovaca i od toga ne odustaju.

Domaćinstvo Janićijevića iz prokupačkog sela Resinca, uprkos brojnim izazovima i problemima, još uvek gaji na stotine životinja. Ova porodica, koja živi od poljoprivrede, svakoga dana hrani sto pedeset ovaca, desetine krava i svinja kao i par konja. Oni, kao i Radovanovići iz kuršumlijskog sela Tmava sa stadom od nekoliko stotina ovaca, obrađuju na desetine hektara zemlje.

Printscreen/RTS 

“Teško je da snabdeš hranu, svako jutro mora da se izbaci đubre i da se nazobi i da se pomuze, ovca ili jagnje da se zadoji, sve, ali ako nešto voliš, tu nema teško, ide”, kaže Saša Janićijević iz Resinca kod Prokuplja.

“Ozbiljnijim putem sam krenuo čim se pojavilo matičenje stoke, počeli smo sa matičenjem. Da nije subvencija išli bi u totalnu nulu, trenutno ispod nule. Nadamo se da će nešto da bude bolje”, navodi Ranko Radovanović iz Tmave kod Kuršumlije.

Stočarima mnogo toga nije išlo na ruku poslednjih godina, od donedavno niskih cena stočarskih proizvoda pa do klimatskih promena koje umanjuju prinose gotovo svih poljoprivrednih kultura.

Printscreen/RTS 

“Za našu stoku treba od deset do dvanaest hiljada bala, da bi imali da se ne razmišljamo za zimu. Žito ispod vagon ipo nikako i kukuruz mora, bogami ceo vagon”, navodi Saša Janićijević, iz Resinca kod Prokuplja.

U očekivanju stabilnijih vremenskih prilika, ovde gde je priroda idealna za ovčarstvo, ova višečlana domaćinstva najviše raduje rešenost njihovih naslednika da nastave porodičnu proizvodnju.

Printscreen/RTS 

“Iz ljubavi prema selu, prema svom imanju odlučio sam se i krenuo da radim ovaj posao što radim sad”, navodi Nemanja Radovanović iz Tmave kod Kuršumlije.

U ovo vreme praznika i krsnih slava raste potražnja za stočarskim proizvodima. Traže se jagnjad i domaći sir za koji se pravi spisak kupaca jer potražnja znatno premašuje ponudu.

“Ako traže mlađi sir ide brže, ako traže tvrđi, prevreo sir, mora da odstoji par dana, ali niko se ne buni, svi su zadovoljni i tako”, kaže Mila Janićijević iz Resinca.

Printscreen/RTS 

Iako su retke porodice, koje svoju budućnost vezuju za stočarstvo na selu, do njih se i dalje dolazi lošim putevima, često ih prate i problemi sa slabim naponom struje.

Kurir.rs/RTS/R.J.