OBJAVLJENA RELIGIJSKA MAPA SIRIJE: Ovo su najrasprostranjenije verske grupe u zemlji (FOTO/VIDEO)
Pojavile su se već informacije o ugrožavanju prava i sloboda verskih manjina od strane novih vlasti u Siriji.
Posle više od pola veka na vlasti u Siriji više nije porodica Asad. Predsednik Bašar al-Asad je svrgnut i u poslednji čas je uspeo da se ukrca na avion i pobegne iz zemlje. U tome su mu pomogli Rusi. Uspeo je da skloni i svoju porodicu u Rusiju.
Sirijom sada vladaju nekadašnje pobunjeničke frakcije poput islamističko-džihadističke grupe Hajat Tahrir-al Šam (HTS), kao i Slobodne sirijske vojske (FSA) i Sirijske nacionalne armije (SNA).
Tu postoji još dosta manjih frakcija i milicija kao što je milicija naroda Druzi na jugozapadu Sirije u provinciji Suvejda.
Kako su ove grupe srušile Asada, tako se zemlja preko noći promenila. Usvojena je nova zastava, porušeni su spomenici iz baasističke ere i spomenici koji gloruifikuju Asadovu porodicu.
Sada mnogi postavljaju pitanje, šta će biti sa verskim manjimama u većinski sunitskoj muslimanskoj zemlji.
Naime, Sirija je zemlja u kojoj 75 odsto stanovništva čine suniti muslimani, oko 14 odsto šiiti muslimani (Dvanaestinci, Alaviti, Ismailiti) i 10 odsto hrišćani (Pravoslavci, katolici, monofiziti), jedan odsto su ateisti i ostali.
Pojavile su se već informacije o ugrožavanju prava i sloboda verskih manjina od strane novih vlasti u Siriji.
Ostaje da se vidi kako će se situacija odvijati u narednom periodu, ali postoji bojazan da se već sada verske manjine u Siriji ne osećaju bezbedno i da ljudi strahuju zbog revanšizma militanata i džihadista protiv kojih su do juče ratovali.
Na društvenoj mreži Instagram objavljena je zanimljiva religijska mapa Sirije.
Na njoj se može videti da suniti muslimani naseljavaju najveći deo Sirije, u svim pravcima. Alaviti kojima pripada i Bašar al-Asad naseljavaju obalu Sirije i provincije Latakiju i Tartus.
Šiiti naseljavaju oblasti u gradu i provinciji Alep, Hama, delove Damaska i granicu sa Libanom.
Pravoslavci (Antiohijska patrijaršija - Grčka crkva) naseljavaju Hamu, Tartus i delove uz granicu sa Libanom. Sirijski pravoslavci - zapadni Homs i provinciju Hasaka na severoistoku Sirije.
Grkokatolici Melkiti provincije Suvejda i Dara - jugozapadna Sirija.
Druzi (posebna etnoreligijska grupa zatvorenog tipa) u provinciji Suvejda ih ima najviše, smatraju sebe muslimanima, ali ih ostali ne smatraju pripadnicima islama. Ima ih na Golanskoj visoravni, na severu Izraela i u Libanu.
Religija Druza je nastala u 11. veku kao oblik islama, izdvajanjem iz ismailitskog pravca, ali sa specifičnim elementima gnostičkih i neoplatonskih filozofija. Koriste arapski jezik i imaju slične obrasce društvenog ponašanja kao i Arapi.
Najveći broj Druza sebe u etničkom smislu smatra Arapima (uz izuzetak Druza u Izraelu). Ima ih oko milion u celom svetu.
Jermena ima malo i raštrkani su širom Sirije, podeljeni su u dve crkve: Jermenska apostolska crkva (monofiziti) i Jermenska katolička crkva (katolici).
Jevreji žive na Golanskoj visoravni.
(Kurir.rs)
RELIGIJSKE MAPE SIRIJE