TikTok izazovi strašna pretnja po decu: Ova tri su najaktuelnija, a jedan je najekstremniji! Roditelji obratite pažnju
Na društvenoj mreži Tik-tok aktuelan je opasan izazov "leteći supermen"
Izazovi na Tik-toku imaju za posledicu sve veći broj povreda kod dece širom regiona. Tri su aktuelna, a "leteći supermen" je najekstremniji. Edukatorka za bezbednost dece na internetu Katarina Jonev kaže da zabrinjava i to što se mnogo više šire video-snimci padova, odnosno neuspešno izvedenih izazova. Deca nisu svesna posledica, upozorava Jonev.
Na društvenoj mreži Tik-tok aktuelan je opasan izazov "leteći supermen", koji može dovesti do ozbiljnih telesnih povreda. Zbog ovog izazova, više dece u regionu završilo je u bolnici.
Katarina Jonev izjavila je da učenici osnovnih i srednjih škola učestvuju u ovim opasnim izazovima.
Trenutno su, kaže, tri aktuelna, ali je "leteći supermen" najekstremniji, pa je u jednom danu zabeleženo čak 11 slučajeva teških povreda dece.
"Izazov gušenja je već godinama prisutan, a izvodi se čak i u učionicama i školskim toaletima. Takođe, tu je i izazov gde deca pokušavaju da drže petardu u rukama ili ustima, što je veoma opasno. Međutim, 'leteći supermen' je najveća pretnja, jer može da izazove ozbiljne povrede", istakla je Jonev.
"Veći broj snimaka padova"
Izazov "leteći supermen" uključuje grupu dece koja pravi lanac, gde jedno dete skače na ruke drugih i pokušava da se odbaci.
"Dete koje nije dovoljno sportski aktivno može da padne i povredi se, često na kolenu i glavi. Veći broj video-snimka na Tik-toku pokazuje neuspešne padove nego uspešne akcije", upozorava edukatorka.
Jonev napominje da je Srbija već imala smrtni slučaj zbog Tik-tok izazova gušenja, te ističe da je društvo, kroz faktor lajkova i pratilaca, dodatno podstaklo ovakvo ponašanje.
"Deca su izložena tim sadržajima i gledaju influensere kao svoje uzore, ali moramo da im objasnimo da lajkovi i pratioci nisu nešto što vredi. Društvene mreže govore o bezbednosti, ali to u praksi nije slučaj. Čak i ako se Tik-tok ukine, pojaviće se nova mreža koja će ga zameniti“, zaključuje Katarina Jonev, ističući važnost edukacije dece, roditelja i nastavnika.
Kurir.rs/RTS/B.V.