Politika

ODBRANIĆEMO DRŽAVNO JEDINSTVO I IZGRADITI BUDUĆNOST NA PONOS PREDAKA: Premijer Vučević na obeležavanju 110. godišnjice Kolubarske bitke

Instagram/milosvucevic

 Premijer Miloš Vučević izjavio je danas povodom 110. godišnjice Kolubarske bitke da je u tom boju mali narod moćnijeg neprijatelja bacio u prašinu, dodajući da je toliko prošlo od kada su, kako je rekao, naši preci sa Srbijom u srcu u jurišu proterali neprijatelje iz Srbije i ispisali nezaboravnu stranicu istorije sveta.

Vučević je kao izaslanik predsednika u Lazarevcu na svečanoj ceremoniji povodom obeležavanja te bitke rekao da je na samom početku sukoba snaga države bila potpuno potcenjena, kako od strane neprijatelja, tako i od saveznika.

"Opet veliki nisu uzeli u obzir želju i volju malih - želju za slobodom i volju da do nje dođu. Zato i ne čudi zaprepašćenje i iznenađenje evropske i svetske javnosti na samom kraju te prve ratne godine, kada je već prežaljena Srbija odnela veličanstvene pobede nad brojčano i tehnički nadmoćnom Austrougarskom armijom", rekao je Vučević.

On je ocenio da se i danas na Srbiju juriša i poručio da će se braniti istim žarom, pameću i mudrošću, i strpljenjem kao spasenjem.

"Odbranićemo državno jedinstvo i izgraditi budućnost na ponos naših predaka i potomaka", poručio je Vučević.

Vučević je istakao da danas vođeni predsednikom Aleksandrom Vučićem neće stati u misiji da se ekonomski preporodi i vojno osnaži naša otadžbina.

"Mir, i ekonomski rast i stabilnost biće sačuvani. Veliku cenu i vrednost mira smo jednom zauvek naučili od naših slavnih predaka", rekao je Vučević.

Printscreen/RTS 1 

Podsetio je da je opšte poznata činjenica da je Kolubarska bitka zbog svoje specifičnosti privukla pažnju mnogih vojnih stručnjaka i postala predmet proučavanja u visokim vojnim školama širom sveta i da je dokazala izuzetnu sposobnost srpskog komandnog kadra, hrabrost vojske i požrtvovanost naroda.

"Njen značaj često se poredi sa bitkom na Marni, jer je za Srbiju i Balkan imala istu stratešku važnost kao što je pomenuta bitka imala za Francusku i saveznike", rekao je on.

Kako je dodao, na iznenađenje čitavog sveta, Kolubarska bitka je završena apsolutnom pobedom srpske vojske, a poraz u pobedu mogla je da preokrene samo velika ljubav prema otadžbini i istinsko uverenje u borbu za pravednu stvar.

"Nakon vesti o veličanstvenoj srpskoj pobedi u celoj Crnoj Gori izbile su velike manifestacije i oduševljenje povodom oslobođenja Beograda. U znak i slavu srpskih pobeda ispaljen je 21 topovski plotun sa Orlovog krša i Lovćena", rekao je Vučević.

Ukazao je da su brojni zvaničnici čestitali na toj pobedi.

"Među žrtvama, teškim i velikim, koje je Srbija imala u Prvom svetskom ratu, masovna pogibija đaka u Kolubarskoj bici predstavlja jednu od najtužnijih i najtežih epizoda. Od đaka učesnika ove bitke, od takozvanih „1.300 kaplara“, za slobodu otadžbine njih 400 je položilo živote", rekao je Vučević.

Istakao je da pobeda srpske vojske u Кolubarskoj bici 1914. godine predstavlja veliku pobedu saveznika u Prvom svetskom ratu protiv moćne Austrougarske carevine.

"Duh i rešenost naših pobednika i danas žive u nama i predstavljaju nam vodilju za nove izazove i pretnje koje doživljavamo kao društvo. Kolubarska bitka je pružila moralnu i diplomatsku snagu srpskoj vladi da energičnije nastupa kod savezničkih vlada, kao i da se suprotstavi rešavanju političkih pitanja koja bez njenoga znanja i saglasnosti", rekao je Vučević.

On je naveo i da je nova država koja će nastati na kraju rata 1918. godine brojnim balkanskim narodima dala nacionalnu slobodu, a ta sloboda je bila utemeljena u krvi i kostima srpskih vojnika i civila.

Ranije danas polaganjem venaca u Spomen-hramu sa kosturnicom Svetog Dimitrija u Lazarevcu počela je centralna državna ceremonija obeležavanja 110. godišnjice Kolubarske bitke u Prvom svetskom ratu.

Venac je, kao izaslanik predsednika Srbije, položio predsednik Vlade Miloš Vučević. Vence su položili i delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Grad Beograd, predstavnici ambasada, udruženja opredeljenih za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije i građani.

Uoči ceremonije, mitropolit šumadijski Jovan i vikarni episkop hvostanski Aleksej sa sveštenstvom održali su pomen u Spomen-hramu sa kosturnicom Svetog Dimitrija, u čijoj kripti počiva preko 40.000 srpskih i austrougarskih vojnika.