Tuđe plaćaju, u svome ne stanuju

ŠTA ĆE REĆI PODSTANARI: U Srbiji prazno 800.000 stanova i kuća!

Zorana Jeftić
S druge strane, u Beogradu i okolini izdat svaki deseti stan. Najviše stanova izdatih podstanarima je u Novom Sadu, čak 15 odsto

BEOGRAD - Srbija ima oko 300.000 podstanara, ali i veliki broj pustih stambenih objekata. Najviše napuštenih kuća u selima. Na jugu i istoku pusta svaka četvrta kuća, pokazali su rezultati popisa!

Utisak da se u gradovima poput Beograda zida na sve strane, vara, jer brojke govore drugačije. Stanodavci od podstanara ubiraju kiriju za najmanje 163.000 stanova i kuća u Srbiji, što je manje od 10 odsto svih objekata za stanovanje. Najveći broj nastanjenih stambenih jedinica, kojih je ukupno oko 2,4 miliona, u vlasništvu je porodica koje u njima žive. Najviše stanova izdatih podstanarima je u Novom Sadu, gde pod kiriju ide čak 15 odsto svih prostora za stanovanje, dok je u Beogradu i okolini izdat svaki deseti stan. Istovremeno, niko ne živi u čak 800.000 objekata za stanovanje.

Ovakvo stanje stambene krvne slike pokazali su najnoviji rezultati popisa stanovništva o broju krovova u Srbiji, koje je objavio Republički zavod za statistiku. Podaci prikupljeni na prebrojavanju 2011. godine nisu ozbiljnije iznenadili upućene u stambenu problematiku Srbije. Jer već dugo je poznato da u Srbiji gotovo 300.000 ljudi živi pod tuđim krovom, ali i da su hiljade kuća u unutrašnjosti prazne.

Stambeni karton države pokazao je da su stanovi u Srbiji u ogromnoj većini u privatnoj svojini. Otkup društvenih stanova za male pare devedesetih učinio je da tapije na svoje ime imaju vlasnici čak 98,3 odsto naseljenih stambenih jedinica. Nekadašnjih društvenih stanova koji nisu otkupljeni, već su njihovi nekadašnji korisnici postali zakupci, nešto je više od 41.000.

- Najviše krovova pod kojima žive njihovi vlasnici je u unutrašnjosti, gde je taj procenat oko 90 odsto - kažu u Republičkom zavodu za statistiku. - S druge strane, u Vojvodini i Beogradu 86 odsto stanova naseljeno je njihovim vlasnicima.