"RUSIJA JE DOBILA RAT PROTIV UKRAJINE!" Desnica je jasna: "Nemačka treba da razmisli o izlasku iz NATO"
Kopredsedavajući ekstremnodesničarske Alternativa za Nemačku (AfD) Tino Krupala rekao je da Nemačka treba da preispita svoje članstvo u NATO, ako ta alijanasa kojom dominiraju SAD ne uzme u obzir interese evropskih zemalja, uključujući i interese Rusije.
- Evropa je bila primorana da sprovede interese SAD. Odbacujemo to - rekao je Krupala za nemački dnevnik Velt.
- NATO trenutno nije odbrambeni savez. Zajednica odbrane treba da prihvati i poštuje interese svih evropskih zemalja, uključujući i interese Rusije. Ako NATO nije u stanju to da obezbedi, Nemačka treba da se zapita u kojoj meri nam je taj savez još koristan - rekao je on.
AFD je oštro kritikovala vojnu podršku Nemačke Ukrajini i zalagala se za brzo okončanje rata podstaknutog ruskom invazijom Ukrajine u februaru 2022. godine.
- Nemačka vlada treba konačno da dođe do tačke kad želi da okonča rat - rekao je Kuprala, čija koleginica Alis Vajdel će predvoditi listu AfD, kao kandidatkinja stranke za kancelara.
- Rusija je pobedila u ovom ratu, realnost je prestigla one koji hoće da učine Ukrajinu sposobnu da pobedi - rekao je on.
Ta krajnje desničarska partija ima, prema anketama, podršku 18 do 19 odsto glasača uoči prevremenih parlamentarnih izbora koji treba da se održe 23. februara, posle glasanja o poverenju vladi, predviđenom za sutra i koje treba da dovede do raspuštanja Bundestaga.
Kancelar Olaf Šolc je sam podstakao to raspuštanje podnoseći zahtev za glasanje o poverenju vladi posle raspada njegove tročlane vladajuće koalicije u novembru.
Podrška glasača AfD-u je prema anketama veća od podrške Šolcovim Socijal-demokratama koje podržava od oko 16 do 17 odsto građana, a iza je konzervativnog bloka CDU-CSU koji vodi sa 31 do 32 posto podrške.
AfD ima malo šanse da učestvuje u formiranju vlade, jer su druge stranke isključile saradnju sa tom partijom kranje desnice. Ali partija bi mogla da ostvari upečatljiv izborni uspeh posle spektakularne pobede u Tiringiji, jednom od bivših komunističkih regiona na istoku Nemačke.
Rat u Ukrajini će kako se očekuje biti jedna od glavnih tema kampanje u Nemačkoj. Kancelar Šolc je obećao trajnu podršku Ukrajini, ali je savetovao na obazrivost, pošto želi da pridobije pacifističke glasove, posebno brojne na istoku Nemačke.
Kancelar se usprotivio pozivima za slanje raketa dugog dometa Kijevu koje mogu da se koriste za gađanje ruske teritorije, u strahu da Nemačka ne bude uvučena u konflikt, i nedavno je imao direktan kontakt sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, piše Frans pres.
(Beta)