Humanitarna kampanja

U Srbiji se dnevno 10 beba rodi prevremeno: Da bi ove bebe imale šansu za život, neophodna je podrška svih nas! Evo šta možemo da uradimo!

UNICEF Srbija/2024/Dojčinović

UNICEF poziva građane i kompanije da se uključe u kampanju "Tako mali da bi u srce stali" za podršku prevremeno rođenim bebama u Srbiji prikupljanjem sredstava za modernizaciju i opremanje neonatalnih jedinica

Svakog dana u Srbiji deset beba rodi se prevremeno, a za njih sedam je potrebna intenzivna neonatalna podrška. 

Njihova borba za život započinje odmah po rođenju. Samo podrška lekara i roditelja uz odgovarajuću medicinsku opremu može da im spasi živote. Da bi ove bebe imale šansu za život, neophodno je nastaviti ulaganje u jedinice intenzivne nege za novorođenčad širom zemlje.

Zato UNICEF nastavlja kampanju "Tako mali da bi u srce stali" da bi se prikupila sredstva za modernizaciju i opremanje neonatalnih jedinica. Nabavka inkubatora, respiratora, aspiratora i fotelja "koža na kožu" ključna je za povećanje stope preživljavanja i omogućavanje najboljih uslova za rast i razvoj prevremeno rođenih beba, saopšteno je iz Unicefa.

UNICEF Srbija/2024/Dojčinović  Njihova borba za život započinje odmah po rođenju

Velike regionalne razlike

Prevremeni porođaji uzrokuju 60% smrti novorođenčadi i 42% smrti dece mlađe od pet godina u Srbiji. Regionalne razlike u dostupnosti i kvalitetu zdravstvene zaštite dodatno ugrožavaju šanse za preživljavanje prevremeno rođenih beba. U južnim i istočnim delovima zemlje smrtnost novorođenčadi je dva do tri puta veća od nacionalnog proseka.

Uz savremeno opremljene jedinice intenzivne nege, bebe dobijaju stabilno okruženje za preživljavanje i razvoj, kao i priliku za bliskost sa roditeljima, koja je presudna za njihov oporavak i emotivni razvoj.

Ministarstvo zdravlja Republike Srbije, u dugogodišnjoj saradnji sa UNICEF-om, kontinuirano unapređuje kvalitet perinatalne i neonatalne zdravstvene zaštite kroz uvođenje savremenih standarda, nabavku opreme i edukaciju stručnog kadra.

- Svako dete zaslužuje šansu da raste i razvija se u zdravom i sigurnom okruženju. Uz podršku kompanija i građana, možemo da osiguramo nabavku neophodne opreme koja spasava živote i omogućava roditeljima da budu uz svoje bebe od prvog dana - izjavila je Vesna Savić Đukić, šefica odseka za saradnju sa privatnim sektorom UNICEF-a u Srbiji.

UNICEF Srbija/2024/Dojčinović  Samo 48.000 dinara omogućava nabavku stolice za kontakt "koža na kožu" između bebe i roditelja

Apel građanima i kompanija da se uključe

Donacija od 12.000.000 dinara obezbeđuje mobilni rendgen koji omogućava pristup vrhunskoj dijagnostici. Za 2.030.000 dinara može da se nabavi stacionarni inkubator koji pruža neophodne uslove za život i razvoj bebe. Samo 48.000 dinara omogućava nabavku stolice za kontakt "koža na kožu" između bebe i roditelja, koji je ključan za njihovu povezanost i napredak bebe.

Stope smrtnosti novorođenčadi u Srbiji beleže stalni pad, sa 4,63 u 2010. godini na 3,06 u 2023, a značajan pozitivni pomak primetan je i u oblasti grada Niša gde je smrtnost novorođenčadi smanjena sa 7,14, kolika je bila u 2021. godine, na 3,89 u 2023. godini na 1.000 živorođenih beba. Ovaj pomak je bio moguć zahvaljujući dodatnim ulaganjima u opremu i edukaciju medicinskog osoblja. Jasno je da ulaganje u neonatalnu negu donosi konkretne rezultate i pruža šansu za opstanak i razvoj prevremeno rođenih beba.

UNICEF poziva građane i kompanije da se uključe u kampanju i pomognu prevremeno rođenim bebama u njihovoj borbi za život. Za više informacija i način doniranja, posetite veb sajt UNICEF-a u Srbiji.

This browser does not support the video element.

02:54
PREVREMENO ROĐENE BEBE PRAVI JUNACI: Ovo su POSLEDICE koje raniji porođaj može imati po dete (KURIR TELEVIZIJA) Izvor: Kurir televizija