Neverovatno istraživanje

VEROVALI ILI NE: Severnokorejci se masovno drogiraju!?

Istraživanje objašnjava kako je poslednjih godina proizvodnja metamfetamina prešla sa fabrika u vlasništvu vlade na privatne laboratorije u podzemlju i “kućnu proizvodnju”

Severna Koreja se suočava sa epidemijom droge, pokazuje istraživanje objavljeno u letnjem izdanju časopisa “Nort Korea rivju” za 2013. godinu.

Studija pod nazivom “Novo lice korišćenja droge u Severoj Koreji: Porast zloupotrebe metamfetamina širom severnih oblasti Severne Koreje” objašnjava kako je poslednjih godina proizvodnja ove droge prešla sa fabrika u vlasništvu vlade na privatne laboratorije u podzemlju i “kućnu proizvodnju”.

Sudeći prema izveštaju, ovo nije prvi put da droga prvobitno namenjena izvozu u Kinu i druge zemlje preplavi domaće tržište

Devedesetih godina i prvih godina novog veka opijum je bio droga izbora kako za osiromašeni režim Kim Džong Ila tako i za stanovništvo. Sredinom dve hiljaditih, polja maka počela su da nestaju i metamfetamin je postao najrasprostranjeniji.

"Gotovo svaka odrasla osoba u Severnoj Koreji probala je metamfetamin, i to ne samo jednom. Prema mojim procenama, najmanje 40-50 odsto stanovništva zavisno je od ove droge", kaže koautorka studije Kim Seok Hjank, koja danas predaju na univerzitetu u Seulu.

Ona ističe da mnoge izbeglice iz Severne Koreje negiraju zavisnost i kažu da mogu da prestanu kad god požele.

Neimenovani dvadesetpetogodišnji Severnokorejac pobegao je 2009. u Kinu preko smrznute reke Tumen. On kaže da je mogao da se upusti u taj poduhvat samo uz metamfetamin.

"Ušmrknuo sam desetak doza pre nego što sam otišao do reke", kaže ovaj čovek, koji danas živi u Seulu.

Pre nego što je pobegao u Južnu Koreju, konzumirao je drogu s prekidima oko tri godine. Kaže da je droga bila lako dostupna, jer je dileri prodaju na ulici u njegovom rodnom mestu Hamhungu, u južnoj provinciji Hamgjung.

Ekstremni umor, anksioznost i depresija efekti su odvikavanja od metamfetamina, kažu stručnjaci, a prema tvrdnjama nekih izbeglica iz Severne Koreje, zavisnici u njihovoj domovini za odvikavanje koriste druge lekove i trpe propratne simptome.

"Zavisnici od ove droge ne mogu da spavaju, pa kupuju pilule za spavanje", kaže Kim Joung Il, vođa organizacije za izbeglice PSCORE sa sedištem u Seulu.

Prema rečima psihijatra Džeon Đin Jounga iz Kancelarije za raseljavanje izbeglica u Hanavonu u sastavu Ministarstva za ujedinjenje Južne Koreje, samoinicijativno postavljanje dijagnoze, potkupljivanje lekara i zloupotreba lekova na recept, uključujući i pilule za spavanje, trend je u porastu unutar južnokorejske izbegličke zajednice, koja broji više od 25.000 ljudi.

Profesor Kim kaže da je vlada Južne Koreje pokušavala da se izbori sa ovim problemom bez buke, ali da ona smatra da treba otvoreno da se uhvate u koštac s njim.

"Oni moraju javno da priznaju koliko je ozbiljna upotreba droga i da nađu rešenje", kaže ona.