"NE SMEMO NAPRAVITI ISTU GREŠKU KAO 1988. GODINE!" Stručnjaci: Cenu toga danas plaćamo, još jedna katastrofalna greška može biti pogubna
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da su Sjedinjene Američke Države odlučile da uvedu sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) zbog ruskog vlasništva nad kompanijom. Ministarka energetike i rudarstva Dubravka Đedović-Handanović upozorila je da bi to moglo imati ozbiljne posledice po srpsku privredu, ali je istakla da će država braniti svoje ekonomske interese. Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović, s druge strane, poručio je da neće biti gasnih restrikcija ni krize i da je Srbija obezbedila dovoljne rezerve gasa.
U isto vreme, zemlju potresaju i druga sporna pitanja, poput studentskih blokada na fakultetima, koje se nastavljaju i posle tvrdnji vlasti da su studentski zahtevi ispunjeni. O svim ovim temama razgovaralo se u jutarnjem programu, gde su gosti bili Vladimir Dobrosavljević, politički konsultant, i prof. dr Vladimir Vuletić, sociolog i profesor Filozofskog fakulteta.
- Ovo nije nešto što se nije znalo. Dakle, još u aprilu, proleće 2022. godine, ovako nešto je bilo najavljeno. Samo Mađari su u okviru Evropske unije zbog svojih pozicija, zbog svojih interesa, ispregovarali da takva vrsta sankcija ili da takva vrsta izolacije poslovanja sa ruskim kapitalom negde u Evropskoj uniji se odloži za određeni vremenski period, dok se ne napravi neka vrsta diversifikacije u nabavci fosilnih energenata. Dakle, ovo je scenario koji je apsolutno sve vreme na stolu. Nije se moglo predvideti, ali znalo se da će se desiti. Dakle, kao što se i desio i sad, pretpostavljam, svaka odgovorna vlast verovatno imala spreman plan B - rekao je Dobrosavljević.
- Treba imati u vidu, da mi imamo iskustvo sa sankcijama, znamo otprilike kako to funkcioniše. Ja sam tu saglasan da ništa se ne dešava preko noći. Vi uvek imate neku vrstu politike koja se podupire različitim sredstvima, najpre diplomatskim, a onda ekonomski, gde spadaju i sankcije. Da li je to dobro? Ja mislim da nije, ali je činjenica i to je nešto što, uprkos kritikama, vrlo opravdanim kada je o sankcijama se ipak sprovodi jer je negde i delotvorno. Onda imate i ovaj treći nivo, to je vojni. Govorimo o problemu koji pre svega vide Sjedinjene Američke Države. Za njih je problem sve ono što nije u skladu sa njihovim projektovanim razvojem situacije, događaja. U tom smislu, ni jedna administracija zapravo ne projektuje da u Evropi ili bilo gde imate neku vrstu ponašanja koje je suprotno onome što oni vide kao jedino logično, a to je da ste na strani Zapada. Dakle, ne možete vi da vodite samostalnu i nezavisnu politiku ako ste mala zemlja poput Srbije. To je dakle iz njihove perspektive - dodao je Vuletić.
Dobrosavljević se potom dotakao pitanja o tome koliko je moguće da i dalje vodimo tu neutralnu, dobro izbalansiranu politiku.
- Srbije je zapravo od 2014. do 2022. godine iskoristila jednu dobru geopolitičku klimu u svetu. Naime, tada su zapravo poslednji recidivi svetske ekonomske krize iz 2008. godine kod najrazvijenijih zemalja prevaziđeni. Konkretno Kina je prva bila koja je izašla iz te neke vrste recesije i koja je sa jednom velikom količinom finansijskog kapitala mogla da počne da investira na tržištima širom sveta. Pa tako je između ostalog kod nas, što je između ostalog podiglo nivo GDP-a gomilin zemalja u tom periodu. Međutim, rat u Ukrajini je de facto promenilo sve. Dakle, rat u Ukrajini je potpuno završio sa našom percepcijom i doživljenjem sveta, kako ga znamo od završetka prethodnog hladnog rata. Pred nama se dešava nova blokovska podela sveta. Ulazimo u period Novog hladnog rata i u svemu tome mi više nismo zemlja, kao što je bila SFRJ, zemlja na tački dodira između dva bloka. Mi smo sada duboko u interesnoj zoni jednog od budućih globalnih blokova - rekao je Dobrosavljević i dodao:
- Dakle, 600 km daleko od zone gde će pasti budućeg gvozda na zavis. I toga moramo da budemo svesni i prema tome da prilagođavamo svoju politiku. Odlika inteligentnih bića, da ne citiramo sada Čarlsa Darvina o poreklu vrsta, nije ni to da su najpametnija, odnosno najjača, nego da su najsposobnija da se prilagode okruženju. Dakle, mi moramo to prvo i osnovno da razumemo. Dakle, na nama je da razumemo procese, koji se događaju na globalnom nivou, pogotovo one procese koje direktno utiču na naš položaj i položaj naših sunarodnika u regionu ovde gde živimo. Mi smo jednom pogrešili u tome, to je 1988. godine. Mi nismo razumeli naše političke, bezbednosne, intelektualne elite. Nisu razumele tada najbolje što se dešava na globalnom nivou. Cenu toga do dan danas plaćamo. Još jedna takva katastrofalna greška, još jedno takvo nerazumevanje sopstvenog mesta u globalnim procesima bi bilo pogubno.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Šta stoji iza Američkih sankcija za NIS?