PEKING SE SPREMA ZA NAJGORE!

KINESKA VOJSKA OBJAVILA LISTU POTENCIJALNIH META: Evo gde će prvo udariti ukoliko dođe do rata sa Amerikom! Sačinjen izveštaj!

Google Maps, Shutterstcok, Costfoto / ddp USA / Profimedia

Informacije navedene u izveštaju kineske vojske mogu da "pruže reference za razvoj tehnologije elektronskih protivmera i prateće opreme na budućim pomorskim ratištima Kine", tvrdi kineska vojna službenica, ekspert za elektronsko ratovanje

Kineska vojska je objavila "listu meta" - američkih pomorskih ciljeva koje bi napala u slučaju sukoba sa SAD, stoji u novom izveštaju.

Kineska narodnooslobodilačka armija (PLA) je u svom najnovijem izveštaju identifikovala američke radare, senzore i drugu komunikacionu opremu koje bi ciljala tokom potencijalnog sukoba, navodi South China Morning Post (SCMP).

Vojska navodno planira da se približi udarnoj grupi dronovima i stvori lažne signale koji bi zbunili sisteme za elektronsko ratovanje.

Izveštaj kineske armije takođe opisuje potencijalne strategije za hakovanje sistema kooperativnog angažovanja (CEC) američke mornarice, vitalnog odbrambenog sistema koji omogućava mornarici da celokupna flota ima uvid u rad resursa protivvazdušne odbrane.

Kineska vojska je u svom izveštaju navela da bi oponašanjem "ispravne metode signalizacije" mogla da se "infiltrira u američku mrežu kao kooperativna jedinica i pokrene napade".

Takozvana "lista ciljeva" objavljena je u najnovijem broju "Difens industri konveržn in čajna", časopisa koji je pod kontrolom države, izvestio je SCMP.

Jedna od najvažnijih meta identifikovanih na listi ciljeva je mornarički radar AN/SPI-1 na američkim brodovima AEGIS, izvestio je "Intresting inženjering".

Ukoliko bi meta bila preplavljena kineskim uređajima za elektronsko ratovanje, to bi moglo "oslabiti" sposobnost američke mornarice i sistema da se bori protiv dolazećih napadačkih sredstava.

Još jedna primarna meta koju je identifikovala kineska vojska bio bi mornarički avion za rano upozoravanje E-2C, koji je vitalna komponenta odbrane nosača aviona.

Mo Đijakijan, stručnjak kineske vojske za elektronsko ratovanje, koji je autor izveštaja, predložila je načine na koje bi kineska armija mogla da "hakuje" mrežu američkog CEC sistema.

Pored oponašanja signala sistema, ona je sugerisala da se "mogu postavljati neprekidni zahtevi za pristup kako bi se jedan od čvorova CEC-a zatrpao zadacima identifikacije, ometajući njegov rad".

Informacije navedene u izveštaju kineske vojske mogu da "pruže reference za razvoj tehnologije elektronskih protivmera i prateće opreme na budućim pomorskim ratištima Kine", tvrdi Đijakijan.

Njen izveštaj je takođe istraživao funkcionisanje i prednosti CEC sistema mornarice, koji može da omogući udarnoj grupi da ispaljuje projektile sa bilo kog broda u grupi.

Ona tvrdi da bi ova "očigledna snaga" CEC-a mogla biti i najveća potencijalna slabost sistema.

- Formira se kroz umrežavanje radara faznih nizova, koji se oslanjaju na bežične komunikacione veze. Kada suprotna sila koristi elektronske smetnje, bežične veze su sklone prekidu veze - rekla je ona.

Nejasno je zašto je kineska vojska objavila ovaj izveštaj i da li su to samo hipotetička nagađanja ili je to zaista moguće sa postojećom kineskom tehnologijom elektronskog ratovanja.

(Kurir.rs/Daily Mail/South China Morning Post/Preneo: V.M.)