UPALI SU U TAJNE VILE ASADOVOG REŽIMA I OTKRILI ŠOK PRIZORE "Sve podseća na scene iz čuvene serije, ovde je godišnje pravljeno 10 milijardi dolara" (FOTO/VIDEO)
Vile u komšiluku pripadale su oficirima iz sirijske Četvrte oklopne divizije koju je vodio Asadov brat Maher.
Nakon što je Bašar al-Asad otišao, u Siriji se može videti i snimiti puno toga što je pre bilo nemoguće dokumentovati.
Na primer, razmere upletenosti režima u trgovinu kaptagonom, amfetaminom sličnom spidu koji je preplavio Siriju i Bliski istok, bili su poznati, ali ih je bilo nemoguće snimiti, osim zaliha otkrivenih na carini ili na žurkama.
Nova sirijska vlast, Hajat Tahrir al-Šam (HTS), preuzela je vile i fabrike koje su pripadale nacionalnim narko-bosovima i jedva je dočekala da pokaže novinarima kako je kaptagon proizveden i ko se time bavio.
Sky News je posetio dve lokacije, privatnu vilu u blizini libanske granice i fabriku kaptagona u predgrađu Damaska. Prvo se osetio oštar miris. Čuvari u vili, koja izgleda kao scena iz serije Breaking Bad, kažu da im to zadaje glavobolje.
Spalili su zalihe tableta kaptagona, ali su zadržali sirovine, bačve kofeina i vreće nečega što pomalo liči na brašno i alkohol.
Kažu da im je rečeno da bi moglo biti korisno za lekove.
- U Idlibu, kao što znate, toga nije bilo. Svi koji bi se bavili takvim aktivnostima bili bi izbačeni iz grada. Naravno, znali smo što se događa u ostatku Sirije. Režim je bio slomljen. Ekonomija je bila mrtva. Pa su se finansirali novcem od droge - kaže Abu Baker, džihadista HTS-a.
Vile u komšiluku pripadale su oficirima iz sirijske Četvrte oklopne divizije koju je vodio Asadov brat Maher.
Ova konkretna vila bila je u vlasništvu čoveka kojeg HTS-ovi stražari zovu pukovnik Basem. U njoj se nalazila laboratorija za proizvodnju droge.
- Basem je bio važan u ovom području i ulivao je strah u kosti svima koji su ovde živeli, sve je bilo zabranjeno - kaže Abu Bilal, poljoprivrednik koji živi u komšiluku.
Naređeno mu je da napusti svoj dom kad je počela gradnja vile, a usudio je da se vrati tek kad je pao Asad.
- Bio sam iskreno šokiran kada sam saznao za drogu ovde, za te strašne operacije koje su uništavale zemlju. Nismo znali ništa o toj drogi.
Mnogi su dugo upozoravali na pogubne učinke kaptagona, koji se krijumčario u susedne države.
Vladini narkobosovi bili su pod sankcijama SAD, EU i Ujedinjenog Kraljevstva.
Ograničavanje sirijskog izvoza kaptagona trebalo je da bude adut u Asadovim pokušajima normalizacije odnosa s drugim arapskim državama.
Poznat kao "kokain za siromašne" jer se na ulici prodaje za između 3 i 25 dolara i neverovatno je jeftin za proizvodnju sa samo nekoliko centi po tableti, prvobitno je razvijen u Nemačkoj 1960-ih za lečenje stanja kao što su narkolepsija i pažnja. To izaziva euforiju, nalet energije i iluzije. Nakon što je utvrđeno da izaziva preveliku zavisnost, zabranjen je u većini zemalja, a kriminalne bande su preselile proizvodnju u Liban, a zatim u Siriju. Građanski rat u Siriji, koji je izbio 2011. godine kao ustanak protiv Asadove vladavine, pretvorio je zemlju u leglo za ilegalnu trgovinu drogom.
Institut za strategiju i politiku Nju lajns ističe da je ilegalna trgovina kaptagonom generisala neverovatnih deset milijardi dolara godišnje, što je skoro isto kao i evropsko tržište kokaina.
(Kurir.rs/Index.hr)
Stručnjaci analizirali situaciju u Siriji: