Opasnost na klik

Izbegavajte ovih 5 pretraga na Google-u: Postajete laka meta za hakere - kažu stručnjaci

Foto: printscreen YT

Sajber kriminalci su počeli ciljati ljude koji traže poznate aplikacije, kao i pretrage. Taktika koju koriste je kupovina oglasa koji se pojavljuju pri vrhu rezultata pretrage.

Pretraga na Googleu može izgledati potpuno bezopasno, ali stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju da određeni pojmovi mogu ozbiljno ugroziti vašu privatnost i sigurnost.

Foto: Shutterstock

Sajber kriminalci koriste napredne tehnike poput „SEO trovanja” kako bi manipulisali rezultatima pretrage i naveli korisnike na zlonamerne sajtove pod njihovom kontrolom.

Takvi sajtovi često izgledaju legitimno i na prvi pogled ne izazivaju sumnju, ali jednom kada korisnik klikne na link, njegov uređaj može biti izložen zlonamernom softveru koji krade podatke, širi viruse ili čak blokira pristup važnim datotekama dok se ne plati otkupnina. Evo pet pojmova koje je najbolje izbegavati prilikom pretrage na Googleu.

Foto: Shutterstock

Broj korisničke službe

Sajber kriminalci često koriste oglase za lažne korisničke službe, znajući da mnogi korisnici veruju da su najistaknutiji rezultati u Google pretrazi pouzdani. Umesto na zvaničnu korisničku podršku, prevaranti preusmeravaju ljude na brojeve koji vode do njihovih lažnih tehničara.

Kada korisnici pozovu, prevaranti ih uveravaju da otkriju lične podatke ili podatke o bankovnim karticama. Preporučuje se da kontakt-brojeve korisničke podrške tražite direktno na zvaničnom sajtu kompanije, umesto putem Google pretrage.

Foto: Shutterstock

"Lako dostupni krediti" i "Brze šeme za zarađivanje"

Prevaranti često ciljaju ljude u finansijskim poteškoćama, obećavajući „lako dostupne kredite” i „brze načine zarade”. Mnogima koji su u teškoj finansijskoj situaciji, takve ponude mogu izgledati primamljivo, no upravo to koriste Sajber kriminalci.

Namamivši ih na sajtove koje kontrolišu, prevaranti pokušavaju doći do bankovnih podataka žrtava ili ih podstiču na preuzimanje zlonamernog softvera. Na primer, žrtvama se često nudi lažna mogućnost brze zarade, ali se traži da preuzmu aplikaciju ili program koji zapravo sadrži virus dizajniran za krađu podataka.

Foto: Shutterstock

Google Authenticator

Google Authenticator je popularna aplikacija za dvostruku autentifikaciju, ključna za zaštitu online računa. Međutim, Sajber kriminalci su počeli ciljati ljude koji traže ovu aplikaciju, kupujući oglase koji se prikazuju pri vrhu rezultata pretrage. Ovi oglasi vode korisnike na lažne sajtove koji izgledaju identično zvaničnim Google stranicama.

Međutim, umesto instaliranja prave aplikacije, korisnici zapravo preuzimaju malware koji može ozbiljno ugroziti bezbednost njihovih uređaja. Stručnjaci savetuju da se aplikacije poput ove preuzimaju isključivo iz zvaničnih prodavnica poput Google Play ili Apple App Store.

Foto: Shutterstock

Upitnik o mentalnoj izdržljivosti u sportu

SEO trovanje ne koristi se uvek samo za popularne pojmove, već i za specifične izraze kako bi se ciljale određene grupe ljudi. Stručnjaci za sajber bezbednost otkrili su da neki hakeri koriste pojmove poput „sportski upitnik za mentalnu izdržljivost” kako bi privukli sportske entuzijaste na sajtove sa lažnim PDF dokumentima.

Prilikom preuzimanja ovih PDF-ova, korisnici nesvesno instaliraju malware koji može sadržavati sve od virusa za krađu identiteta do ransomware-a. Preporučuje se oprez pri preuzimanju dokumenata sa nepoznatih sajtova i redovno skeniranje uređaja antivirusnim programima.

Foto: Shutterstock

Online Viagra

Mnogi zlonamerni napadi, poput 'pharma hack-a', ciljaju korisnike koji traže lekove poput Viagre i sličnih proizvoda online. Ovi napadi koriste hakovane WordPress stranice, gde kriminalci ugrađuju linkove na lažne stranice sa kopijama farmaceutskih proizvoda. Google-ov algoritam često rangira ovakve sajtove visoko, čineći ih izglednim.

Klikom na te linkove korisnici rizikuju izlaganje svojih ličnih podataka, kupovinu potencijalno opasnih lekova, pa čak i infekciju svog uređaja zlonamernim softverom. Savetuje se da se farmaceutski proizvodi kupuju isključivo putem zvaničnih i proverenih apoteka.

Izvor: Vecernji/Kurir/DarkoMulic