Jedan dečak umalo ostao bez oka, drugom deformisana usna! Strašno upozorenje dr Milićevića: Očekujem da će biti još ovakvih slučajeva!
Dečaku kome je petarda najverovatnije eksplodirala u ruci poslednji je u nizu slučajeva stradanja zbog opasne igre. Deca dobijaju opekotine i deformitete lica jer petarde stavljaju u usta, ostaju bez prstiju i šake
Tinejdžer (14) koji je u petak uveče zadobio teške telesne povrede od petarde, koja mu je najverovatnije eksplodirala u ruci, poslednji je u nizu slučajeva stradanja od neadekvatne upotrebe pirotehničkih sredstava.
Deca u Srbiji se zbog Tiktok izazova poslednjih dana takmiče ko će duže držati petardu u ruci, pa čak i ustima, zbog čega kod lekara dolaze sa deformitetima lica i opekotinama, a ostaju i bez prstiju i šake!
Umalo to da se desi i ovom povređenom dečaku, koji je u petak uveče prevezen u Tiršovu, gde mu je odmah urađena rekonstrukcija kažiprsta i palca jedne šake. Kako saznajemo, pored toga, umalo nije ostao bez oka jer je zadobio povredu očne jagodice.
Petarda u ustima
Uoči novogodišnjih i božićnih praznika mnoga deca i tinejdžeri na ulicama kupuju petarde, koje bacaju prolaznicima u noge, vršnjacima ih stavljaju u kapuljače, što izaziva strah kod ljudi. Prošle nedelje je u blizini škole u Obrenovcu povređen jedanaestogodišnji dečak kada je na njega drug bacio petardu.
Pedijatar dr Saša Milićević kaže za Kurir da je u praksi već imao pacijenta dečaka koji je na ekskurziji u ustima držao petardu, i zbog čega je zadobio opekotinu gornje usne.
- Sa dolaskom praznika očekujemo da će biti sigurno još ovakvih slučajeva. Deca nam svake godine dolaze sa opekotinama, najčešće na koži ruke, a nova Tiktok moda donosi i izazove, gde petarde stavljaju u usta, drže ih što duže, a onda zbog toga dobiju i opekotine lica. Imali smo slučajeve gde su deca dobila deformitet usne jer je eksplozija nastala ranije. Retko bude slučajeva takozvane traumatske amputacije, tj. potpunog otkinuća prsta, ali i to se dešava - naglašava dr Milićević.
Ističe i da deca danas petarde ne samo da bacaju ljudima u noge, već im stavljaju i u kapuljače.
Ostaće bez sluha
- Tada može doći do oštećenja sluha, najčešće privremeno, retka su trajna. Kod petardi može doći i do štećenja očiju ako pukne blizu ili da dođe do konjunktivitisa zbog dima. Osobe koje imaju osetljive disajne puteve mogu da reaguju na miris petardi i da teško dišu. Petarde mogu ostaviti psihički efekat na decu i bebe, jer kada dođe do pucnja, može doći do psihološkog stresa kako kod ljudi, tako kod životinja.
U sledećoj galeriji pogledajte kako izgledaju povrede usled nepravilnog rukovanja pirotehničkim sredstvima:
Rade Milošević, pomoćnik načelnika Uprave za preventivnu zaštitu od požara i eksplozija u Sektoru za vanredne situacije, apeluje na roditelje da pirotehnička sredstva koriste u skladu sa propisanom deklaracijom.
- Apelujemo pre svega na roditelje i staraoce te dece, jer deca sama ne mogu da kupe pirotehnička sredstva u prodavnicama, da kad roditelji kupe, i koriste to pirotehničko sredstvo u skladu sa propisanom deklaracijom, da nikako ne dozvoljavaju maloletnim korisnicima, odnosno svojoj deci - kazao je Milošević za RTS.
Ministarstvo unutrašnjih poslova podseća da kazna za narušavanje javnog reda i mira iznosi od 50.000 do 100.000 dinara. Naveli su da je u poslednje tri godine počinjeno 118 prekršaja narušavanja javnog reda i mira. MUP podseća da je prodaja pirotehničkih proizvoda zabranjena mlađima od 18 godina, kao i da one ugrožavaju najosetljivije, odnosno decu, starije i bolesne, uzrokuju požare i strah i smrt životinja.