SVET SE SUOČAVA SA NEZABELEŽENOM PRETNJOM: Nema odbrane od "spavača", hibridnih i obrazovanih terorista!
Taleb A. živeo je u Nemačkoj od 2006. godine i radio kao psihijatar u gradu Bernburg. Javno je podržavao ljude koji su napustili islam i kritikovao verske strukture. Takođe je izražavao podršku bivšim muslimanima koji su postali ateisti ili prihvatili hrišćanstvo.
Napad u Magdeburgu izveo je 50-godišnji lekar iz Saudijske Arabije, koji legalno boravi u Nemačkoj od 2006. godine.
Ovo nije klasičan džihadistički napad na božićni vašar, iako tragično podseća na napad iz 2016. godine na berlinsku pijacu, gde je stradalo 12 ljudi.
Taleb A. živeo je u Nemačkoj od 2006. godine i radio kao psihijatar u gradu Bernburg. Javno je podržavao ljude koji su napustili islam i kritikovao verske strukture. Takođe je izražavao podršku bivšim muslimanima koji su postali ateisti ili prihvatili hrišćanstvo. Sve je uspeo da prevari.
Povezanost sa društvenim mrežama
NBio je aktivan korisnik društvenih mreža, a na svom nalogu na platformi X (bivši Twitter), gde je imao oko 40.000 pratilaca.
Na nalogu se promovišu stavovi podrške zatvorenim granicama, podrška izraelskim akcijama na Bliskom istoku i pohvale za Elona Maska. Bio je pravi terorista- "spavač" na kojeg se nije sumnjalo.
Posebno zabrinjavajuće je što se na uvodnoj stranici naloga nalazi fotografija puškomitraljeza.
Ako se potvrdi da je nalog zaista povezan s počiniocem, slučaj Talaiba iz Saudijske Arabije dobija novi, opasniji kontekst.
BBC-ov prilog iz 2019. godine ga veličao
Britnski BBC je u julu 2019. godine posvetio prilog Talaibu, predstavljajući ga kao humanitarnog radnika koji pomaže ljudima da zatraže azil u Evropi.
U tom prilogu, Talaib je govorio kako ga muslimanske zemlje, osim Omana, smatraju neprijateljem zbog njegovih aktivnosti, dok je kroz svoju platformu omogućio azil stotinama ljudi, uglavnom ženama iz Saudijske Arabije.
Osam dana pre incidenta, dao je intervju za američki blog poznat po antimuslimanskom sadržaju, gde je izneo teoriju zavere o “tajnoj operaciji” nemačkih vlasti za progon bivših muslimana iz Saudijske Arabije.
Saudijska Arabija upozoravala Nemačku na pretnje
Saudijska Arabija je tri puta upozoravala Nemačku na potencijalnu pretnju od strane Taleba A. Detalji ovih upozorenja nisu objavljeni, ali njihovo ignorisanje moglo bi izazvati međunarodne kritike.
Ova tragedija osvetljava propuste u komunikaciji i prevenciji, otvarajući diskusije o tome kako unaprediti mehanizme sigurnosti u Evropi.
Nova dimenzija terorizma
Ako istraga potvrdi da je počinilac isti čovek iz BBC-ovog priloga, koji ujedno podržava desničarsku AfD stranku u Nemačkoj, možemo se suočiti s potencijalno novim oblikom terorizma.
Ovaj hibridni model počinioca, koji ne samo da je „iznad svake sumnje“, već i medijski predstavljen kao humanitarac, mogao bi značiti ozbiljan izazov za evropske bezbednosne službe.
Ako se ispostavi da je islamski terorizam uspeo da stvori ovakav „hibrid“, rizik za Nemačku, Francusku i ostatak Evrope postaje još veći.
Podsećanje na novembar 2015. i napade na Bataklan u Parizu dodatno naglašava ozbiljnost situacije.
Kurir.rs/Oruzjeonline/Preneo: P. P.