NIKOME NIJE JASNO KO SU ONI: Procurile fotografije misterioznog plemena koje decenijama živi u potpunoj izolaciji (FOTO)
Metalnim alatom svojim "neprijateljima" signaliziraju da ih se klone, a inače su vešti lovci, s lukovima dugim i do tri metra.
Uprkos surovoj snazi amazonske prašume i neumoljivom pritisku poljoprivrednika, drvoseča i trgovaca drogom, malo izolovano pleme uspelo je da se izbori sa svim pritiscima, poveća svoj broj i godinama uspešno izbegava kontakt sa svetom van svoje zajednice.
Njihove nedavno objavljene fotografije obilaze svet, ali niko zapravo ne zna kako oni sami sebe nazivaju, kako komuniciraju, organiziraju svoj život ili u šta veruju.
Misteriozno pleme istraživači su nazvali Masako, prema reci koja teče pored njihovog staništa, a brazilska Nacionalna organizacija za starosedilačke narode (Funai), koja decenijama radi na zaštiti teritorija, tvrdi da se od ranih 1990-ih njihov broj barem udvostručio kao i da ih je sada od 200 do 250.
Istraživači su postavili kamere na mesto gde pripadnici plemena nekad ostavljaju metalni alat kojim svojim "neprijateljima" signaliziraju da ih se klone, a otkrili su i da su ovi nagi muškarci vešti lovci, s lukovima dugim i do tri metra.
Pleme živi nomadski i seli se širom prašume, ali i dalje nikome nije jasno ko su oni zapravo.
Sve ih je više
Nove fotografije, kaže Altair Algajer, vladin agent koji je s organizacijom Funai proveo više od tri decenije štiteći teritorije Masaka, otkrile su sličnost s narodom Siriono, koji živi na suprotnoj obali reke Guapore, u Boliviji.
Ipak, mnogo je toga još uvek misterija, piše Gardijan.
Uprkos demografskoj katastrofi koja je zadesila domorodačka stanovništva uzrokovanoj vekovima neautohtone okupacije i uništavanjem sredine, rast stanovništva među izolovanim narodima trend je širom Amazonije.
Godine 2023. naučni časopis "Nejčr" otkrio je rastuću populaciju duž brazilskih granica s Peruom i Venecuelom, a satelitski snimci pokazali su sve veće kultivisane parcele i veći broj nastambi.
Još jedna takva nomadska zajednica poznata je i kao Pardo River Kavahiva, a za Funai ju nadgleda Žair Kandor u brazilskoj pokrajini Mato Groso.
- Procenjujemo da ih danas ima 35 do 40, a kad sam počeo da radim 1999. godine, bilo ih je 20-ak - rekao je Kandor.
Inače, posle decenija vođstva vlade koja je ubila više od 90 odsto domorodaca s kojima je stupila u kontakt, uglavnom prenošenjem bolesti, Brazil je 1987. godine uveo inovativnu javnu politiku nepokretanja kontakta s plemenima, a slično su usvojili i Peru, Kolumbija, Ekvador, kao i Bolivija.
Opasan teren
U nacrtu izveštaja Međunarodne radne grupe domorodačkih naroda u izolaciji piše kako je potvrđena 61 grupa koja živi u regiji Amazona i Gran Čako, s prijavljenih 128 koje vlasti još nisu potvrdile, a autor izveštaja Antenor Van bio je jedan od prvih koji je uveo zabranu kontakta u Masaku 1988. godine, rekavši da se Brazil istakao u razvoju najboljih praksi na tom području, ali nema zakon koji posebno štiti izolovane ljude.
Uprkos dobroj volji, problema ima. Organizacija Funai suočava se s hroničnim manjkom sredstava i terenskog osoblja, a dobijaju i pretnje smrću.
Pre dve godine pogodilo ih je ubistvo Brune Pereirija i novinara Doma Filipsa, koji su nastradali tokom poslovnog putovanja u udaljenoj dolini Džavari na krajnjem zapadu Brazila.
Regija doline Džavari, u koju su njih dvoje putovali, dom je hiljada autohtonih ljudi iz više od 20 grupa koji žive izolovano od spoljašnjeg sveta. Područje je takođe poznato po ilegalnom ribolovu, rudarstvu, seči drva i trgovini drogom.
Poznato je da se tamo događaju nasilni sukobi između različitih kriminalnih grupa, vladinih agenata i autohtonog stanovništva, a navodno su ih dokumentovali Filips i Pereira.
- Ovi narodi imaju pravo na život, na svoju zemlju i odabrani način života, ali poštovanje prava izolovanih domorodačkih naroda takođe je temeljno za očuvanje tropskih šuma - rekao je Paulo Moutinjo, suosnivač Instituta za istraživanje životne sredine u Amazoniji.
(Kurir.rs/Jutarnji.hr/Preneo: V.M.)