"Pre 30 godina ovakve tragedije su bile nezamislive" Maćić: Roditelji prebacuju odgovornost na nastavnike, dok mediji i društvene mreže promovišu pogrešne uzore
U emisiji Puls Srbije razgovaralo se o depresiji, društvenim promenama i tragičnim posledicama koje pogađaju naš region, s osvrtom na nedavni napad u Zagrebu, gde je mladić (19) izbo učiteljicu i učenike u osnovnoj školi Prečko. Stručnjaci su pokušali da objasne širi društveni kontekst koji vodi ka ovakvim tragedijama, ali i izazove roditeljstva i odgoja u savremenom društvu. Gosti emisije bili su Nađa Tulić, psiholog, Dejan Lazović, počasni član strukovnog udruženja sektora bezbednosti, dr Ljiljana Simić, psihijatar iz Centra za prevenciju suicida Klinike - Laza Lazarević, i Jelena Maćić, šminkerka i aktivistkinja.
Kako odgovoriti na dečja pitanja o tragediji?
Voditeljka emisije započela je diskusiju pitanjem kako deci odgovoriti na pitanja o tragediji i kako se nositi sa činjenicom da ovakvi događaji postaju "nova normalnost".
Nađa Tulić je istakla značaj odgovornosti institucija:
- Roditelji i deca imaju pravo da postavljaju pitanja. Međutim, odgovore treba da daju nadležne ustanove, policija i ministarstva, a ne klinike za psihijatrijske bolesti. Neke informacije, naravno, moraju ostati u okviru istrage, ali društvo mora dobiti ključne odgovore.
Govoreći o reakciji majke napadača, koja je izjavila da su roditelji učinili sve da spreče tragediju, dr Ljiljana Simić naglasila je važnost stručnih nadzora:
- Zdravstvene institucije u ovakvim situacijama formiraju stručne timove koji analiziraju sve odluke. Sudski veštaci će proceniti mentalno stanje napadača u trenutku izvršenja dela i doneti sud o njegovoj uračunljivosti. To je deo standardne procedure.
Jelena Maćić je osvetlila promene u društvenim vrednostima i kulturi:
- Pre 30-40 godina ovakve tragedije su bile nezamislive. Društvo je tada bilo posvećeno deci, od roditelja, preko nastavnika, do zajednice. Danas roditelji prebacuju odgovornost na nastavnike, dok mediji i društvene mreže promovišu pogrešne uzore. Mi smo tada imali jasne granice i vrednosti, a danas je sve razvodnjeno.
Dejan Lazović je podsetio na prošlost, ističući koliko su se društvene norme promenile:
- Nekada su se deca disciplinovala, autoriteti su postojali. Danas su kriterijumi potpuno sniženi, a ono što je nekada bilo sramotno, danas se smatra poželjnim. To deci šalje pogrešne poruke.
Nađa Tulić je ukazala na značaj digitalnog sveta u odgoju dece:
- Danas decu ne vaspitavaju samo roditelji, već i društvene mreže, igrice i vršnjaci. To je potpuno pogrešno. Deca su izložena ogromnom broju informacija koje ne mogu da procesuiraju na pravilan način.
Dr Ljiljana Simić je istakla gubitak osnovnih ljudskih vrednosti:
- Stid, kao osnovna ljudska emocija, gotovo da više ne postoji. Deca nemaju granice, jer društvo ne postavlja jasne kriterijume šta je ispravno, a šta ne.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs