NIS i SOS Dečija sela srbija zajedno na osnaživanju mladih, održane edukativne radionice posvećene karijernoj orijentaciji
Kompanija NIS, Fondacija SOS Dečija sela Srbija i njihov Centar „Jaki mladi“ organizovali su edukativne radionice namenjene osnaživanju mladih koje podržava ova organizacija, kao i mladih koji dolaze iz osetljivih društvenih grupa, u cilju pripreme za stupanje na tržište rada i podrške u pronalaženju prvog zaposlenja. NIS je i ranije učestvovao u realizaciji ovih radionica u različitim gradovima u saradnji sa Fondacijom SOS Dečija sela Srbija, a ove godine one su održane u Kruševcu i Požegi.
Radionicama je prisustvovalo četrdeset dvoje mladih uzrasta od 17 do 19 godina, a bile su posvećene konkurisanju za posao, pisanju radne biografije, pripremi za razgovor sa potencijalnim poslodavcem, prezentovanju znanja i veština tokom intervjua, kao i korisnim informacijama u vezi sa radnim pravom i obavezama poslodavca. Radionice su vodili Katarina Timotijević i Luka Milošević, senior specijalisti za razvoj brenda poslodavca u NIS-u.
„Svaki novi početak je težak i važno je pružiti podršku mladima u periodu odabira profesije i početka rada na prvim poslovima. Nema lepšeg prizora nego kada su i mladi zainteresovani da čuju iskustvo i savete nekoga ko je prošao kroz isto što i njih sada čeka i kada su spremni da se grade i razvijaju u najboljem svetlu“, navodi Katarina Timotijević.
Luka Milošević ovim povodom kaže da su kod mladih neke teme univerzalne, uprkos različitim generacijama: gde i kako da tražim prvi posao, šta treba da stavim u biografiju, kako izgleda razgovor za posao.
„Na kraju dana, svako je nekada bio početnik i zato mi je drago što smo imali priliku da pomognemo i damo odgovor na barem neka od ovih pitanja“, kaže Luka.
Leopold Rolinger, menadžer Centra „Jaki mladi“ Fondacije SOS Dečija sela Srbija, navodi da su ponosni na saradnju sa NIS-om i zahvalni što je kompanija prepoznala potrebe mladih iz osetljivih grupa koji stupaju na tržište rada.
„Na našim radionicama karijerne orijentacije zaposleni iz kompanije NIS prenose svoja znanja i iskustvo i pomažu mladima da bolje upoznaju poslovni svet i kulturu. Ovakva saradnja je odličan primer kako poslovni sektor može doprineti razvoju mladih i pomoći im u osamostaljivanju. U okviru saradnje sa kompanijom NIS uključeni su mladi iz Beograda, ali i iz Požege i Kruševca. U ovim gradovima aktivnosti osnaživanja mladih sprovodimo sa našim partnerskim organizacijama Forca i Edukativni centar Kruševac. Verujemo da će se i u narednoj godini nastaviti više nego uspešna saradnja sa kompanijom NIS i da će i naše druge partnerske organizacije iz Sombora, Kragujevca i Zaječara imati priliku da pruže mladima ovakvu vrstu aktivnosti", naveo je Leopold Rolinger.
Svoje iskustvo sa radionice podelile su i Mina i Aleksandra iz Kruševca.
„Odlična radionica! Najviše mi je značila simulacija razgovora sa poslodavcem. Dobili smo povratne informacije na čemu da radimo i šta da popravimo. Odranije imam CV, a na radionici sam naučila kako da ga dopunim i unapredim", kaže Mina, a Aleksandra dodaje da je naučila mnogo korisnih stvari koje će primeniti prilikom traženja posla i da je posebno važno što edukatori dolaze iz jedne velike kompanije, pa su učesnici dobili vrlo konkretne i praktične informacije.
Kompanija NIS i Fondacija SOS Dečija sela Srbija, pored donatorske podrške, godinama neguju i saradnju u oblasti selekcije kadrova među mladima kojima podršku u osamostaljivanju pruža ova organizacija.
Promo