"OD RASPADA NATO NEMA NIŠTA, TRAMP ĆE USPETI DA PRIMORA EVROPU NA VEĆA IZDVAJANJA": Boško Jakšić za Kurir o najnovijem potezu Trampa! "SAD neće napustiti NATO"
Tokom svoje kampanje za Belu kuću, Trampje obećao da će prekinuti sa pružanjem vojne pomoći Ukrajini, da će naterati Kijev na hitne mirovne pregovore i ostaviti NATO saveznike nebranjenim ukoliko ne izdvoje dovoljno sredstava na odbranu, što je uplašilo mnoge evropske NATO države.
Tramp zahteva od NATO članica da izdvajaju više od 2 odsto, što trenutno ispunjavaju samo 23 od 32 članice alijanse.
Novinar i spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić, u razgovoru za Kurir istakao je da Tramp pokušava da na taj način, pritiskom, unese finansijsku disciplitu u Severnoatlantski savez.
- Donald Tramp je uvek opterećen finansijama i ekonomijom, tako da će na tome da insistira. Sjedinjene Američke Države izdvajaju dva puta više od cele Evrope za rat u Ukrajini, i Tramp traži da se stvori balans - kaže Jakšić, koji veruje da, uprkos pritiscima Amerike, do pucanja NATO pakta neće doći.
- Od raspada NATO-a neće biti ništa. Smatram da će Tramp uspeti da primora evropske NATO zemlje na povećanje izdvajanja za NATO. Ne zaboravimo da on preti carinama ne samo Kini, već i evropskim zemljama. Bez obzira što je Tramp ponovio mogućnost da Sjedinjene Države napuste NATO savez, od toga neće biti ništa - uveren je Jakšić.
Podsećamo, tim Donalda Trampa rekao je evropskim zvaničnicima da će novi američki predsednik zahtevati od država članica NATO-a da povećaju potrošnju za odbranu na 5 odsto BDP-a, ali i to kako planira da nastavi da pruža vojnu pomoć Ukrajini.
Najbliži spoljnopolitički saradnici novoizabranog predsednika SAD saopštili su njegove namere u razgovorima sa visokim evropskim zvaničnicima tokom meseca, dok on učvršćuje svoju politiku prema Evropi i ratu u Ukrajini.
Prema kancelariji za upravljanje i budžet Bele kuće, SAD će potrošiti oko 3,1 odsto BDP-a na odbranu do kraja 2024. godine.
Tokom poslednje godine Trampovog prvog mandata 2020. godine, potrošnja Pentagona je dostigla 3,4 odsto.
Evo koliko su članice NATO-a tokom ove godine izdvajale za odbranu:
Poljska - nešto više od 4 odsto BDP-a; Estonija - 3,5 odsto; SAD - 3,4 odsto; Letonija - 3,2 odsto; Grčka - 3,1 odsto; Litvanija - 2,8 odsto; između 2-2,5 odsto izdvajale su: Finska, Danska, Velika Britanija, Rumunija, Severna Makedonija, Norveška, Bugarska, Švedska, Nemačka, Mađarska, Češka, Turska, Francuska, Holandija, Albanija, Crna Gora i Slovačka; više od 1,5 odsto izdvojila je Hrvatska, dok su najmanje izdvajali, od 1-1,5 odsto: Portugal, Italija, Kanada, Belgija, Luksemburg, Slovenija, a najmanje je to činila Španija sa nekih 1,3 odsto.
Kurir.rs/Dimitrije Petrović