Oni su najugroženiji građani tokom hladnih meseci! Sproveden plan Beograda i sekreterijata za socijalnu zaštitu: Bez dokumentacije biće vam pružena toplina doma
Hladni dani su pred nama, očekuju nas i sneg i niske temperature koje će nam sigurno otežavati svakodnevicu. Iz tih razloga zima većini nas verovatno nije omiljeno godišnje doba, ali najteže je onima koji nemaju dom ili će sami provesti predstojeće praznike i najhladnije mesece u godini.
Ovo je doba godine kada bi svi mi koji imamo mogućnost trebali da pomognemo. Njima će biti najpotrebniji topla odeća i hrana, a sigurno i koja topla reč.
Gosti "Pulsa Srbije" na Kurir televizije koji su približili potrebe ovih ljudi bili su sekretar organizacije Crveni krst Nikola Prica i magistar socijalne politike Nadežda Satarić.
Prica je pričao o najugroženijima u ovim hladnim mesecima:
- To su oni koji su na ulici, koji nemaju krov nad glavom i njima je najpotrebnija pomoć, a pogotovo u zimskim danima. Crveni krst tokom cele godine radi sa beskućnicima, a sve organizacije Crvenog krsta, u svim opštinama glavnog grada, tokom cele godine komuniciraju i pomažu osobama koje su na ulici. U ovim zimskim danima, u saradnji sa gradom Beogradom i sekreterijatom za socijalnu zaštitu, već treću godinu zaredom otvaramo to privremeno prenoćište za beskućnike. Osnovna razlika u odnosu na prihvatilište za stara i odrasla lica jeste da je ovo privremenog tipa i nije potrebna dokumentacija ili procedura da bi neko bio korisnik. Sasvim je dovoljno da dođe u prenoćište, koje se nalazi u ul. Doktora Milutina Ivkovića 2, od osam uveče do osam ujutru može da provede celu noć u toplom, uz obrok i napitke, može i garderobu da promeni, ali i da vodi računa o ličnoj higijeni.
Satarić se osvrnula na najstarije, pa je spomenula da su i oni ugroženi, iako nisu beskućnici:
- Znate, u prihvatilištu u Kumodraškoj je upravo najviše onih i to baš starijih kod kojih nije u pitanju da nemaju dom. Naravno, ima onih i koji nemaju, ali iako pojedini imaju, nemaju ko da im pruži toplu reč, čašu vode... Bilo da nemaju srodnike ili da ne žive sa njima, a druga strana priče je da su oni i u zdravstvenim problemima. Prihvatilište i jeste vid privremenog smeštaja, tako je koncipirano, može da se bude do šest meseci, ali se uglavnom ne nađe adekvatno rešenje, pa se onda ostane tamo i duže. Njima bi svakako značila i dobra reč, novogodišnji poklončić, a to prihvatilište se trudi da im ponudi toplinu doma, ali je uvek dobro došlo i da se tamo odnese odeća i da se tim ljudima pomogne.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
PRIHVATILIŠTE ZA BESKUĆNIKE U SUBOTICI: