ONO ŠTO SE VEČERAS SPREMA NA NEBU DESIĆE SE PRVI PUT U ISTORIJI! Sve se odigrava na katolički Božić, naučnici se nadaju rešenju mnogih misterija
Parker je već postao prva misija koja je prošla kroz sunčevu koronu i izveo 21 blizak prilazak Suncu
Naime, solarna sonda “Parker” američke svemirske agencije NASA približiće se našoj zvezdi više nego ikad - i to tačno na katoličko Badnje veče.
Sićušna sonda se priprema za svoj najbliži prilazak Suncu ove nedelje, kad će morati da izdrži temperature do 982,2 stepeni Celzijusa, preneo je “Gizmodo”. "Parker" je lansiran u avgustu 2018. sa ciljem da dođe do Sunca, kojem se približava sa svakom orbitom.
Koliko će sonda prići blizu Sunca?
Letelica će 24. decembra biti na udaljenosti od 6,1 miliona kilometara od površine naše zvezde, čime će ostvariti najbliži pristup Suncu u istoriji.
Na toj udaljenosti, misija ima potencijal da revolucionarno izmeni naše razumevanje Sunca, trpeći brutalnu radijaciju koju zvezda emituje kako bi prikupila podatke o poreklu i evoluciji solarnog vetra, navodi “Gizmodo”.
Ovaj bliski susret se dugo pripremao.
Prva misija koja je prošla kroz sunčevu koronu
Letelica je 2021. postala prva misija koja je prošla kroz sunčevu koronu, gornju atmosferu zvezde. “Parker” se dramatično kretao kroz koronalnu eksploziju (izbacivanje koronalne mase; CME) tokom istorijskog preleta.
U septembru 2022. letelica je ponovila taj manevar i sakupila podatke kako bi naučnici razumeli kako sunčeva plazma reaguje sa međuplanetarnom prašinom oko nje. Sonda je od ovog septembra izvela 21 blizak prilazak Suncu, približavajući se na oko 7,26 miliona km od solarne površine.
U novembru je “Parker” izveo svoj sedmi i poslednji prelet pored Venere, koristeći gravitacioni stisak planete da se katapultira ka bližoj orbiti oko Sunca. Ovaj prolazak je bio poslednji korak u misiji osmišljenoj da sondu približi našoj zvezdi.
Najbrži ljudski objekat u istoriji
“Parker” je već najbrži objekat u istoriji koji su napravili ljudi, ali će letelica tokom svog najbližeg prilaska proći pored Sunca brzinom od rekordnih 692.000 km/h, prema agenciji NASA. Sondi je potrebna ta brzina kako bi savladala gravitaciono privlačenje Sunca.
Takvim tempom, letelica može da otputuje od Vašingtona do Filadelfije za jednu sekundu, navodi “Gizmodo”.
Sonda takođe treba da preživi ekstremnu toplotu zvezde. Njen toplotni štit će dostići temperature do 982,2 stepeni Celzijusa, održavajući telo letelice na prijatnih 29,4 stepeni. “Parkerov” toplotni štit je prečnika 2,4 m, a debljine oko 115 mm. Štit se sastoji od ugljenične kompozitne pene smeštene između dve ugljenične ploče sa slojem bele keramičke boje na ploči okrenutoj ka Suncu kako bi reflektovao što je moguće više toplote od zvezde.
Odgovori na misterije Sunca
Dok pravi svoj rekordno blizak prilazak Suncu, sonda će pratiti tok energije preko površine zvezde, proučavajući zagrevanje solarne korone i istraživati šta ubrzava solarni vetar, navodi NASA.
Naučnici se nadaju da će sa ovim podacima dobiti neke odgovore na neke od najupornijih misterija Sunca.
Jedan od aspekata Sunca koji najviše zbunjuju je to što je njegova korona – gornja atmosfera – oko 200 puta toplija od njegove površine. U ostale nedoumice koje bi “Parker” mogao da reši su glavni pokretač solarnog vetra i izvor visokoenergetskih solarnih čestica. Podaci sa sonde mogli bi pomoći naučnicima i da bolje predviđaju svemirsko vreme, koje može da pogodi Zemlju, oštećujući električnu infrastrukturu na planeti i stvarajući aurore.
Blizak prolazak sonde na Badnje veče je prvi od tri na istoj udaljenosti od Sunca, čime će se kapaciteti svemirske letelice potpuno iskoristiti.
Kurir.rs/Blic/B.V.