Društvo

Novi sistem ulaska u EU: Šta se dešava i da li će zaživeti za vreme naših praznika i zimskog raspusta

Foto: Shutterstock

Za novogodišnje i božićne praznike, ako se za to odluče, građani Srbije u zemlje članice Evropske unije (EU) moći će da uđu kao i do sada – sa važećim pasošem. Naime, automatizovani IT sistem (EES) za registraciju državljana zemalja koje nisu članice EU, a koji je, između ostalog, podrazumevao i davanje biometrijskih podataka (otisaka prstiju i fotografije lica), ove godine neće se primenjivati.

Alternativa EES, sistem ETIAS, planiran je za sledeću godinu, takođe nije izvestan.

Sve u svemu, to u praksi znači da će građani Srbije, ako se odluče za putovanje u neku od zemalja članica EU za predstojeće novogodišnje i božićne praznike i tokom trajanja našeg zimskog raspusta (do 20. januara), na teritoriju EU moći da uđu kao bez dodatnih peripetija, dokumentacije, viza ili plaćanja, već kao i do sada – samo sa važećim pasošem.

Pored EES sistema, sad i ETIAS nije potpuno izvestan

Naime, Aleksandar Seničić, direktor YUTA, podseća da je primena sistema EES, koji je trebao da startuje 10. novembra, odložena do daljeg, ali i da termini za primenu sistema ETIAS, najpre predviđeni za mart sledeće godine, nisu definitivno potvrđeni, niti je odluka o tome u EU doneta.

- Jer, po mojim informacijama iz Evropske komisije, ne postoji potpuna saglasnost za primenu i tog sistema, odnosno, Mađari su trenutno protiv, a da bi odluka bila uvedena potreban je konsenzus svih članica EU. Koliko sam shvatio, oni malo prave probleme, nisu ni obezbedili pare za to, jer svaka zemlja za sebe plaća, tako da ćemo videti na šta će sve to da izađe – kaže Seničić.

Foto: SOPA Images Limited / Alamy / Alamy / Profimedia

Dodaje da što se tiče ulaska naših državljana u EU zbog toga „ostaje sve kao što je bilo“, te da YUTA prati sve eventualne promene i pravovremeno će o tome informisati javnost.

Sistem ETIAS jednostavan i jeftin

Kako je Seničić ranije objasnio, sistem ETIAS predstavljao bi putnu dozvolu za ulazak u EU bez vize, bio bi povezan sa putničkim pasošem i njegovo dobijanje bi koštalo 7 evra. Reč je o sistemu koji je daleko jednostavniji od EES-a.

- Taj sistem je, u principu, nastao po ugledu na sisteme za registraciju ulaska u EU tokom pandemije korona virusa. Jedina razlika je što se plaća i važi tri godine, odnosno, do isteka pasoša. Ako pasoš važi kraće, kada izvadimo novi ponovo moramo da se prijavimo i platimo 7 evra, ali onda opet tu dozvolu imamo sledeće tri godine – objasnio je direktor YUTA kako će taj sistem, ako EU donese odluku o njegovom uvođenju, funkcionisati.

Podsetio je takođe da je EU planirala uvođenju ovog sistema kontrole zbog toga što je utvrđeno da neki ljudi borave na njenoj teritoriji duže od dozvoljenih 90 dana u okviru šest meseci, kao i zbog toga što je uočen veliki broj falsifikovanih pasoša.

- Ovo je jedan od načina da ubuduće budu umreženi sa svih 50 zemalja za koje važi sistem ETIAS i tako obavljaju kontrolu. To bi, u isto vreme, trebalo bi da znači da ćemo svi biti sigurniji na putovanju u EU – smatra Seničić.

ETIAS nije zamena za vizu

Sagovornik je ranije objasnio da da sistem ETIAS nije napravljen kao zamena za vize, već naprotiv.

- Onima kojima je potrebna viza za ulazak u EU i dalje će morati da viziraju pasoš, a ovo se odnose isključivo na države kojima nije potrebna viza, kao što su SAD i Velika Britanija. Reč je o modelu koji je upravo preuzet iz SAD i Australije i koji funkcioniše već godinama, ali je nama nepoznat jer spadamo u kategoriju zemalja kojima trebaju vize za te dve države, pa nismo bili u kategoriji zemalja čiji su državljani popunjavali te obrasce – objasnio je Seničić.

(Kurir.rs/Blic)

 KO HOĆE U INOSTRANSTVO MORAĆE DA DA OTISAK PRSTA I SKENIRA LICE:

This browser does not support the video element.

01:44
KO HOĆE U INOSTRANSTVO MORAĆE DA DA OTISAK PRSTA I SKENIRA LICE! Novinar iz Nemačke: Stvari će biti komplikovanije nego sa vizama! Izvor: kurir televizija