Zategnuta situacija i na severu Evrope

NATO POJAČAVA PATROLE U REGIONU BALTIČKOG MORA: Finska istražuje da li ruski brod odgovoran za sabotaže podvodnih kablova (FOTO)

Foto: EPA Leszek Szymanski

Finske vlasti su juče zaplenile brod „Igl Es“ (Eagle S) kako bi utvrdile da li je on ove nedelje oštetio kabl za prenos struje koji povezuje Finsku i Estoniju, a u novembru i nekoliko kablova za prenos podataka.

Generalni sekretar NATO-a Mark Rute izjavio je danas da će zapadna vojna alijansa pojačati patrole u ​​regionu Baltičkog mora dok finski istražitelji pokušavaju da utvrde da li je brod povezan sa Rusijom odgovoran za sabotaže podvodnih kablova za prenos struje i podataka.

Finske vlasti su juče zaplenile brod „Igl Es“ (Eagle S) kako bi utvrdile da li je on ove nedelje oštetio kabl za prenos struje koji povezuje Finsku i Estoniju, a u novembru i nekoliko kablova za prenos podataka.

Mark Rute Foto: AP Virgina Mayo

Rute je na mreži Iks naveo da je razgovarao sa finskim predsednikom Aleksanderom Stubom „o istrazi moguće sabotaže podvodnih kablova“ koju predvode Finci i dodao da će NATO „pojačati vojno prisustvo u Baltičkom moru“.

Na pitanje o tome šta bi i kada moglo da se uradi, iz sedišta NATO-a je saopšteno jedino da alijansa „ostaje na oprezu i radi na pružanju dalje podrške, uključujući jačanje vojnog prisustva“ u regionu Baltičkog mora.

U oktobru 2023. godine, posle sličnih incidenata, NATO i njegove članice su u toj oblasti rasporedili više patrolnih aviona, dronove za nadzor i flotu lovaca.

Finska, koja sa Rusijom deli granicu od 1.340 kilometara, postala je članica NATO-a 2023. godine, pošto je napustila višedecenijsku politiku neutralnosti.

Brod „Igl Es“ je plovio pod zastavom pacifičke zemlje Kukova ostrva, ali zvaničnici Finske i Evropske unije (EU) veruju da je deo ruske flote tankera u senci koji prevoze naftu i gas i tako zaobilaze zapadne sankcije Moskvi uvedene zbog njenog rata protiv Ukrajine.

Reč je o starim, neosiguranim brodovima, čija upotreba izaziva zabrinutost za životnu sredinu zbog mogućih nesreća, s obzirom na njihovu starost i upitno osiguranje.

Finska policija sumnja da je sidro broda „Igl Es“ oštetilo električni kabl Estlink-2, koji dovodi struju od Finske do Estonije kroz Baltičko more.

Taj kabl je juče prestao da radi, ali kvar nije imao naročit uticaj na usluge koje omogućava. Prethodno su, u novembru, u Baltičkom moru oštećena dva kabla za prenos podataka, a ranije i gasovod Severni tok, što zapadne zemlje opisuju kao sabotaže.

Foto: Slaviša Golubović

Dva kabla za prenos podataka — jedan između Finske i Nemačke i drugi između Litvanije i Švedske — oštećena su u novembru. Nemačke vlasti su navele da je reč o sabotaži, ali nisu pružile dokaze za to niti su navele ko bi mogao da bude odgovoran.

Gasovod Severni tok, koji je nekada dopremao prirodni gas iz Rusije u Nemačku, oštećen je podvodnim eksplozijama u septembru 2022. godine. Vlasti su saopštile da je uzrok sabotaža i pokrenule istrage.

NATO je pojačao patrole u ​​blizini podmorske infrastrukture posle eksplozija na gasovodu Severni tok. Prošle godine, alijansa je uspostavila ćeliju za koordinaciju i produbljivanje veza između vlada, oružanih snaga i odbrambene industrije i za bolju zaštitu podvodne infrastrukture.

Kurir.rs/Beta/Preneo: P. P.