Kako se nova strategija borbe protiv korupcije i formiranje pokreta odražavaju na politički pejzaž Srbije? Stručnjaci analizirali prelomni trenutak
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je najintenzivniju borbu protiv korupcije u poslednje dve decenije, uz formiranje novog političkog pokreta. „Do 31. marta građani će videti najžešću borbu protiv korupcije u poslednjih 24 godine. Posebni mehanizmi biće uspostavljeni, a svi koji su korumpirani, odgovaraće - bez izuzetaka,“ rekao je Vučić u sinoćnjem gostovanju.
Novi pokret, čije formiranje je planirano do polovine marta, nije zamišljen kao zamena za SNS, već kao šira politička platforma. Vučić je naglasio da na njenom čelu neće biti on lično, ali će građani od 15. marta moći da se učlane.
Kako se nova strategija borbe protiv korupcije i formiranje pokreta odražavaju na politički pejzaž Srbije? Gosti emisije „Usijanje“ - Milovan Drecun, narodni poslanik i predsednik Odbora za odbranu i unutrašnje poslove, Srđan Barać iz Centra za društvenu stabilnost, i Ljubomir Đurić, potpredsednik Centra za nacionalnu politiku - analizirali su ovaj prelomni trenutak.
Milovan Drecun je istakao da su ključ borbe protiv korupcije novi, efikasniji mehanizmi.
- Zakoni nisu problem, već njihova primena. Pojedinci u institucijama često zloupotrebljavaju moć i blokiraju sistem. Ovaj problem se mora rešavati i na lokalu, gde je korupcija vidljivija - rekao je Drecun. Naglasio je da je nužno obezbediti sigurnost za građane koji prijavljuju korupciju, jer strah od odmazde često sprečava javno iznošenje činjenica.
Drecun je takođe izrazio uverenje da će uključivanje BIA-e i drugih institucija, kako je predsednik najavio, doneti konkretne rezultate.
- Neće biti lako, ali verujem da ćemo sada videti ozbiljniji pristup - zaključio je.
Srđan Barać smatra da je korupcija društveno ukorenjen problem, ali da promena mora krenuti od političke volje.
- Politička poruka predsednika daje snagu građanima i institucijama da se suprotstave korupciji. Ako građani veruju da se borba vodi iskreno, to može motivisati i prijavljivanje slučajeva korupcije - rekao je Barać.
Osvrnuo se i na sistemske slabosti, ukazujući da su pojedinci često glavni krivci za urušavanje institucionalnih normi.
- Korupcija ide od lokalnih primera, kao što su male 'zahvalnice', pa do velikih tendera i konkursa. Potrebno je uspostaviti sistem u kojem su pravila iznad pojedinaca - istakao je.
Ljubomir Đurić povezao je dugotrajnu vladavinu sa rizikom od rasta korupcije.
- Korupcija nije problem samo pojedinaca, već i poverenja građana u institucije. Kada se poverenje izgubi, društvo trpi ozbiljne posledice - upozorio je Đurić.
On je ocenio da je predsednikova najava borbe protiv korupcije značajna, ali da se mora nastaviti i posle marta.
- Kontinuitet u borbi je ključan. Bez toga, korupcija se vraća - zaključio je.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs