"Nama cena izveštavanja tek kasnije dođe na naplatu!" Novinari Kurira o izazovima profesije i borbi za istinu - retrospektiva 2024. u očima onih sa prve linije!
Dok odbrojavamo poslednje dane ove godine, redakcija Kurira osvrnula se na priče koje su obeležile proteklih 12 meseci. Od prelomnih političkih odluka i društvenih potresa do inspirativnih priča o ljudskoj hrabrosti i solidarnosti, ova godina bila je puna izazova, ali i prilika da se novinarstvo još jednom pokaže kao stub informisanja i provere činjenica.
Naši novinari su tokom cele godine neumorno radili kako bi publici doneli istinu, ne retko pod pritiskom, ali uvek s jasnoćom misije, služiti javnosti.
U emisiji "Puls Srbije vikend" koja se emituje na Kurir televiziji, gosti Rajko Nedić, glavni urednik Kurira, Milan Rašević, urednik udarnih vesti, Bane Bjelica, urednik Kurira i pisac i Momčilo Moca Petrović, novinar i pisac, sumirali su najvažnije trenutke i dali odgovore na pitanja o budućnosti novinarstva u eri brzih informacija, društvenih mreža i rastućih izazova za kredibilitet profesije.
Samoj redakciji Kurira jedna od najupečatljivijih vesti jeste bila da novinar Momčilo Moca Petrović odlazi u penziju i svoju poziciju prepušta u ruke nekome drugom, a i sam Petrović poželeo je da na tu temu kaže nekoliko reči:
- Zadovoljan sam kolegama kojima ostavljam srpsku štampu. Mislim da, uprkos svemu, ne delim mišljenje da će novinare da zameni veštačka inteligencija, mislim da su u nekim poslovima ljudi nezamenljivi. Trudim se da vreme koje sada imam korstim više za čitanje i pisanje knjiga, mogu svima da vam preporučim penziju.
Ključne vesti koje su oblikovale našu svakodnevnicu ove godine bile su brojne, iako smo se nadali da će niz potresnih događaja prestati sa 2023. godinom, a šta je to što je ovu obeležilo, najpre je govorio Rašević:
- Kobni pad nadstrešnice koji je pokrneuo čitavu lavinu događaja od 1. novembra, kao i nestanak male Danke Ilić. Ništa lepo po čemu ćemo pamtiti kada govorimo o nekim događajima koji su nama u profesiji, ali nazire se svetlo na kraju tunela.
Nedić se nadovezao na temu o kojoj je govorio njegov sagovornik, te je i on izneo rekapitulaciju godine koja je sada već iza nas:
- Taman kada smo pokušali da zalečimo rane Ribnikara, Malog Orašja i Maldenovca, dogodila se nesreća u Novom Sadu, ali napomenuo bih i što se tiče nestanka male Danke Ilić, da je za tužilaštvo ona ubijena i da su podignute optužnice. Sa nestrpljenjem očekujemo i presudu za Ribnikar protiv roditelja dečaka ubice. Toliko događaja je bilo da mi se učinilo kao da su Olimpijske igre bile prošle godine, toliko ide jedno za drugim, a da ne pričam šta se sve u svetu izdešavalo. Kurir je mnoge priče progurao, imali smo i napade na novinare gde smo se uspešno odbranili, u potpunosti smo odgovorili na sve te izazove - rekao je on i dodao:
- Pisali smo nedavno i o Beograđanki koja je dobila Nobelovu nagradu, trudimo se da te pozitivne priče i naše akcije poguramo. Nadamo se da će u sledećoj godini biti mnogo lepših i pozitivnijih vesti. Ima raznih sumnja da mi samo želimo da profitiramo od tih događaja, to nije istina. Ovo su ozbiljne teme i priče, gledamo da što više pomognemo.
Petrović je, inspirisan rečima svog sagovornika, rekao sledeće:
- Kada sam slušao Rajka, shvatio sam koliko novinari razviju mehanizme i koliko zaboravljaju događaje koji im prođu kroz glavu, srce i ruke kada pišu tekstove. Uvek se pamte oni najnoviji kada se rade rekapitulacije. Mislim da novinari plaćaju cenu tog izveštavanja, da nisu ni svesni koliko svaka vest, svaka tuga i smrt ostavljaju neki trag u njima, kao i da to posle dođe na naplatu.
Redakciju Kurira čine brojni profesionalci, ali ona, prema Raševićevom mišljenju, ne bi bila toliko uspešna, da nema njih:
- Mislim da bi trebalo da izrazimo veliku zahvalnost našim koleginicama sa Kurir televizije, kao i sa Kurir štampanog i digitalnog izdanja. Mnogo su hrabe, Jelena S. Spasić je proživela torturu od izvsene braće Rajić koji su je izložili linču na mrežama, ali na našu sreću i brojni ministri su stali u njenu odbranu. Spomenuo bih i drugu novinarku istog imena i prezimena koja prati ni malo jednostavne slučajeve crne hronike, još jedna žena koja je iznela ovu godinu na sebi - istakao je Rašević i naglasio:
- Imamo mnoge koleginice kojima bih hteo da se zahvalim, a koje su u nimalo lakom okruženju, predominantno muškom, uspele da se izbore i sačuvaju dostojanstvo, kao i da osvetlaju obraz svojoj profesiji.
Pored toga što je istakao kako je novinarstvo najlepši posao, Bjelica je najavio i svoju novu knjigu koja će se uskor naći u javnosti, poput knjige Momčila Petrovića "Da je dan bio duži":
- U Laguni uskoro izlazi i moja knjiga, to je zbirka priča o beogradskim gubitnicima. Moca je imao tu privilegiju da pročita rukopis, to je priča o rođenim Beograđanima, tačnije priča o ljudima bez ikakvih ambicija u životu, o ljudima o kojima se ne piše i ne priča, najobičniji mogući ljudi, od dva miliona stanovnika, bar jedno milion i 900 hiljada je takvih.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs